(1) Název politické strany je Česká pirátská strana.
(2) Zkratka je Piráti.
(3) Sídlem České pirátské strany je Praha.a)
(4) Strana je registrována podle zákona č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZPS), a působí v České republice.
(1) Posláním České pirátské strany je svobodná, spravedlivá a vzdělaná společnost, která chrání lidská práva i občanské svobody a myslí na budoucnost.
(2) Česká pirátská strana svou politikou prosazuje a podporuje
(3) Česká pirátská strana odmítá
(1) Členem strany může být občanb), který
(2) Do přihlášky člen uvede
(3) Vyplněná a podepsaná přihláška se podá oblastnímu sdružení v místě trvalého pobytu, výjimečně v odůvodněných případech jinému oblastnímu sdružení. O přijetí za člena rozhoduje předsednictvo oblastního sdružení zpravidla za přítomnosti žadatele; zamítnutí přihlášky nutno zdůvodnit. Členství vzniká po zaplacení členského příspěvku.
(4) Člen sdružení může v odůvodněných případech hostovat v nejvýše jednom jiném sdružení, které k tomu svolí. Pokud to lze, má hostující člen stejná práva jako řádný člen, vyjma práva hlasovat v personálních věcech.
(5) Členství zaniká dnem,
(6) Členství je pozastaveno, čímž člen dočasně přichází o členská práva,
(7) Člen strany má právo
(8) Člen je povinen
(9) Na členství ve straně není právní nárok.
(1) Jako příznivec strany se může zaregistrovat každý, kdo podporuje Poslání strany, na základě vyplnění a podpisu registračního formuláře a zaplacení stanoveného příspěvku.c)
(2) Registrovaní příznivci strany nejsou členy strany ve smyslu ZPS.d)
(3) Registrovaní příznivci strany mohou podávat návrhy orgánům strany, mohou se účastnit diskusních setkání, mohou být voleni do komisí a odborů, mohou se podílet na výběru kandidátů pro volby do veřejných funkcí. Při všech hlasováních mají pouze poradní hlas a nemohou být zvoleni do vedení žádného orgánu strany, pokud předpis nestanoví jinak. Další ustanovení o členech se použijí na registrované příznivce přiměřeně.
(1) Orgány strany jsou
(2) Organizační jednotky strany jsou oblastní sdružení vytvořená na územním principu: oblastní sdružení jsou krajská sdružení a místní sdružení. Místní sdružení vyvíjí činnost v rámci příslušného krajského sdružení a je mu podřízeno. Člen podřízeného oblastního sdružení je taktéž členem nadřízeného oblastního sdružení.
(3) V jednotlivých krajích jsou zřízena krajská sdružení. O založení a zrušení místního sdružení rozhoduje místně příslušné krajské fórum. Republikové předsednictvo nebo předsednictvo místně příslušného krajského sdružení:
(4) V oblastních sdruženích jsou orgány strany
(1) Orgány strany si schvalují jednací a případně volební řády, které vydávají v souladu s obvyklými demokratickými zásadami, zejména s ohledem na rovnost hlasů. V jednání orgánů strany se uplatňuje presumpce správnosti.
(2) Při posuzování platnosti předpisů vydaných různými kompetentními orgány se uplatní zásada hierarchie. Organizační jednotky strany se v mezích vnitřních předpisů spravují samy; mohou vydávat předpisy, podle nichž vykonávají své pravomoci.
(3) Za řádné oznámení se považuje vážné prohlášení doručené všem adresátům, které nevzbuzuje pochyby o věrohodnosti. Úkony nařízené právními předpisy buďtež řádně oznámeny.
(4) Orgány se usnášejí většinou všech svých členů. V řádně oznámeném hlasování se usnášejí většinou přítomných, komise případně jinak, stanoví-li tak předpis nebo na jeho základě a v jeho mezích jejich jednací řád. Odstranitelná vadnost právního aktu zakládá jeho neplatnost, pouze pokud lze předpokládat, že by odstranění vadnosti vedlo k jinému výsledku.
(5) Návrhy označené za zásadní vyžadují schválení více než třípětinovou většinou. Přijaté zásadní návrhy lze měnit jen dalším zásadním návrhem. Stanovy lze měnit pouze na základě zásadního návrhu na zasedání.
(6) Hlasování probíhá pokud možno elektronicky, korespondenčně a s prodlouženou dobou hlasování. Celostátní fórum a oblastní fóra hlasují tajně v osobnostních hlasováních a primárních volbách a kdykoliv o to některý člen požádá; volené orgány hlasují tajně pouze v případě, že by vyznačení jmen mohlo členy vystavit pronásledování kvůli prosazování politiky strany a orgán se na tom před hlasováním usnese.
(7) Volební období všech volených funkcí je dvouleté.
(8) Volební období začíná ukončením volební schůze nebo vyhlášením výsledků volby.
(9) Volební období republikového předsednictva kromě toho končí vždy nejdéle tři měsíce po volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
(10) Každý člen může zastávat nejvýše jednu z funkcí vedoucího odboru, člena republikového výboru, kontrolní komise nebo rozhodčí komise.
(11) Na funkci v orgánu vykonávanou podle těchto stanov může fyzická osoba rezignovat řádným oznámením předsednictvu daného orgánu, v odůvodněných případech nadřízenému orgánu. Ten bere rezignaci na vědomí a informuje o ní orgán oprávněný zvolit náhradníka. Podobně se orgán může usnést na kolektivní rezignaci. Na zánik funkce se přiměřeně aplikují ustanovení o zániku členství.
(12) Zástupce učiní právní úkon za zastupovaného, který nečinností porušil právní povinnost nebo okolnosti naznačují, že se tak stane.
(1) Nejmenší počet členů oblastního sdružení jsou tři.
(2) Člen strany přísluší ke sdružení, které ho přijalo za člena, nebo k němuž přestoupil. Při přestupu se postupuje přiměřeně podle ustanovení o podání přihlášky a členství ve straně není dotčeno.
(3) Oblastního fóra má právo zúčastnit se každý člen oblastního sdružení.
(4) Oblastní fórum
(5) Oblastní předsednictvo
(6) Předseda oblastního sdružení
(7) Oblastní orgány stejné úrovně mohou jednat společně, pokud s tím vysloví souhlas; usnesení takto přijatá platí, jakoby je přijal každý orgán zvlášť. Jednání řídí člen, určený při svolání jednání.
(8) Krajská sdružení mohou zřídit vlastní rozhodčí orgán s krajskou působností, který rozhoduje spory v první instanci, nestanoví-li nadřízený předpis jinak. Při rozhodování sporů postupuje v mezích krajského sdružení obdobně dle příslušných ustanovení čl. 13. V odvolacích řízeních rozhoduje rozhodčí komise na celostátní úrovni.
(1) Celostátní fórum je nejvyšším orgánem strany. Je příslušné k projednávání všech otázek činnosti strany; přitom respektuje oprávnění orgánů strany a oblastních sdružení dle stanov.
(2) Celostátního fóra se podle možností účastní každý člen strany.
(3) Zasedání celostátního fóra svolává předseda strany nejméně jednou za rok.
(4) Předseda strany svolá zasedání celostátního fóra, pokud jej o to požádá republikové předsednictvo nebo republikový výbor.
(5) Celostátní fórum ve výlučné působnosti
(6) Celostátní fórum dále
(1) Republikový výbor
(2) Republikový výbor mohou tvořit jen členové strany a skládá se ze členů republikového předsednictva, čtrnácti předsedů krajských sdružení, členů vlády, hejtmanů a primátora hlavního města, předsedů a místopředsedů zastupitelských klubů1) na celostátní a evropské úrovni, tří členů volených společně obecními a krajskými zastupiteli ze svého středu a dalších deseti členů volených celostátním fórem.
(3) Republikový výbor se svolává podle potřeby, na zasedání však nejméně jednou za tři měsíce. K výkonu práv člena republikového výboru na zasedání může předseda krajského sdružení pověřit jiného člena krajského předsednictva. Zasedání republikového výboru, které nesvolává předseda strany, musí být řádně oznámeno.
(4) Předseda strany svolá zasedání republikového výboru do 14 dnů, požádá-li jej o to víc než pětina jeho členů.
(5) Republikový výbor zejména
(6) Republikový výbor, ve výlučné působnosti
(1) Republikové předsednictvo sestává z předsedy a čtyř místopředsedů.
(2) Republikové předsednictvo
(3) Členové republikového předsednictva mají právo zúčastnit se jednání všech organizačních jednotek a orgánů strany s hlasem poradním, vyjma porad přezkumných orgánů.
(4) Jednání republikového předsednictva může být vyhlášeno za uzavřené.
(5) Předseda
(6) Místopředsedové zastupují předsedu ve stanoveném pořadí. Vykonávají funkce na základě pověření předsedou strany, republikovým předsednictvem nebo republikovým výborem.
(1) Komise jsou kolegiální orgány strany zřízené místně příslušným fórem, sestavené z nejméně tří členů strany a případně několika příznivců strany.
(2) Úkolem komisí je plnit specifický úkol na základě usnesení fóra, které je zřídilo. Při plnění svěřených úkolů jsou oprávněny přijímat individuální rozhodnutí na základě a v mezích předpisu celostátního fóra nebo republikového výboru.
(3) Členové každé komise ze svého středu volí předsedu a nejméně jednoho místopředsedu komise, nestanoví-li předpis jinak.
(1) Odbory jsou monokratické orgány strany zřízené místně příslušným fórem, sestavené z vedoucího a případně několika členů strany a příznivců strany.
(2) Úkolem odborů je plnit specifický úkol na základě usnesení fóra, které je zřídilo. Při plnění svěřených úkolů jsou oprávněny přijímat individuální rozhodnutí na základě a v mezích předpisu celostátního fóra nebo republikového výboru.
(3) Odbor je k plnění svěřených úkolů oprávněn vydávat na základě zmocnění předpisem celostátního fóra nebo republikového výboru, a v jeho mezích, vyhlášky. Vyhláška je předpisem závazným pro členy a orgány strany, nemůže založit nová práva či povinnosti.
(4) Vedoucí odboru musí být členem strany a rozhoduje o všech záležitostech odboru.
(5) Vedoucí odboru může jmenovat další členy odboru a pověřovat je výkonem funkcí odboru; republikový výbor má přitom právo veta.
(1) Pokud není uvedeno jinak, fungují kontrolní komise i rozhodčí komise podle čl. 11. Přezkumné orgány jednají podle právních principů běžných v demokratickém soudnictví, zejména dbají na to, aby nikomu nestranily. Ostatní orgány jsou při přezkumu povinny poskytnout součinnost.
(2) Kontrolní komise je kontrolním orgánem strany, dohlíží na hospodaření a dodržování obecně závazných právních předpisů a předpisů strany. Kontrolní komise
(3) Rozhodčí komise rozhoduje ve stranických sporech. Rozhodčí komise
(1) Právní úkony jménem strany činí republikové předsednictvo. Za republikové předsednictvo podepisuje písemné úkony předseda strany, nebo jiný pověřený člen předsednictva.
(2) Při podepisování jménem strany k vytištěnému nebo předepsanému názvu strany a jménu jednajícího připojí jednající osoba vlastnoruční podpis s uvedením své funkce ve straně.
(3) Vnitřní předpisy mohou stanovit způsob udělení plné moci k zastupování strany.
(1) Strana odpovídá za své závazky celým svým majetkem.
(2) Strana nakládá s majetkem a vede svoje účetnictví v souladu s příslušnými ustanoveními obecně závazných právních předpisů. S majetkem strany hospodaří na základě schváleného rozpočtu a schválených rozpočtových pravidel strany republikové předsednictvo. Vnitřní předpisy mohou upravit hospodaření organizačních jednotek a orgánů strany.
(3) Rozpočet strany, jeho změny v průběhu roku a výsledky hospodaření schvaluje republikový výbor.
(1) V případě zrušení strany rozhodne republikový výbor o způsobu naložení s majetkovým zůstatkem, který vznikne z likvidace majetku a závazků, nestanoví-li zákon jinak.
(2) Nebude-li přijato žádné rozhodnutí o způsobu naložení s majetkovým zůstatkem, připadá tento státu.
(1) Řízení vedená před přezkumnými orgány k 09.11.2024 se dokončí podle původního znění Stanov.
(2) Usnesení přijatá celostátním fórem dle původního znění čl. 8 odst. 6 písm. d před 01.10.2024 se ruší.