• @cen_f has edit permissions
  • @cen_regp has edit permissions
  • @ALL has read permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions

Toto je starší verze dokumentu!


Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

Jakub Michálek Jakub Michálek (* 6. února 1989 Louny) je právník zaměřující se na svobodný přístup k informacím a autorské právo. Nyní vede klub Pirátů v Zastupitelstvu hl. m. Prahy. V rámci Pirátské strany sloužil jako předseda rozhodčí komise, v současnosti je předsedou zastupitelského klubu Pirátů v Praze, člen republikového předsednictva Pirátské strany a místopředseda Pirátů. Aktuální informace je možné najít na https://www.pirati.cz/lide/jakub-michalek/

Jakub Michálek studoval na Gymnáziu Jana Keplera v Praze, na Oundle School ve Velké Británii a na Cranbrook-Kingswood v USA. Během pobytu v USA pracoval na University of Michigan. Na Právnické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval obor Právo a právní věda s diplomovou prací Povinné zveřejňování informací, nyní pokračuje v doktorském studiu. Vystudoval teoretickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Má zkušenosti z akademické samosprávy, kde byl členem akademického senátu.

V České pirátské straně například připravoval spuštění webu Piráti.cz, navrhl zřízení registru lobbistických kontaktů, jako hlavní autor vypracoval řadu bodů Pirátského programu, spoluzakládal projekt svobodné hudby, zprovoznil současný systém veřejného účetnictví a navrhl a prosadil participativní rozpočet.

Vedle toho se věnuje právním otázkám.

  • Například ve sporu Jakub Michálek versus Ministerstvo financí uznal Nejvyšší správní soud, že podání prostřednictvím datové schránky nemusí být elektronicky podepsáno.1)
  • Dále byl spoluautorem návrhu na zrušení čl. 2 amnestie, který podala skupina 30 senátorů Senátu Parlamentu České republiky, a kvůli neoprávněnému odpírání informací o přípravě amnestie podal žalobu na prezidenta Václava Klause.
  • V roce 2015 uspěl s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu ohledně toho, že stát nezveřejňuje technické normy ve stavebnictví. Důsledkem precedenčního rozhodnutí je, že stát bude muset technické normy ve stavebnictví bezplatně veřejně zpřístupnit. Mezitím ale kvůli němu ministr průmyslu Mládek prosadil změnu zákona.

Jí rád moruše, pistácie, makadamové ořechy, paraořechy, rajčatovou polévku, bazalku, výrobky z lékořice, med a medovinu. Nepoužívá chemické šampóny a mýdla. Baví ho česká opera a vážná hudba obecně, fyzikální problémy, ústavní právo a pěší výlety.

E-mail: jakub.michalek@pirati.cz

Osobní blog

Kontaktní údaje

Skupiny

Historie

Související odkazy

Video

1) Jakub Michálek v. Ministerstvo financí ze dne 17. února 2012, sp. zn. 8 As 89/2011-31. Dostupný z webu nssoud.cz.
© Piráti, 2022. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
lide/jakub_michalek.1504824002.txt.gz · Poslední úprava: 07.09.2017 22:40 autor: Ivor.Kollar