• @cen_f has edit permissions
  • @cen_regp has edit permissions
  • @ALL has read permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

Jakub Michálek Jakub Michálek (* 6. února 1989 Louny) je právník zaměřující se na svobodný přístup k informacím. Nyní vede poslanecký klub Pirátů, dříve vedl pražské zastupitele za Piráty. V rámci Pirátské strany sloužil jako místopředseda strany či předseda rozhodčí komise. Spolupodílel se na vyjednávání pražské koalice primátora Zdeňka Hřiba. Aktuální informace je možné najít na https://www.pirati.cz/lide/jakub-michalek/

Jakub Michálek studoval na Gymnáziu Jana Keplera v Praze, na Oundle School ve Velké Británii a na Cranbrook-Kingswood v USA. Během pobytu v USA pracoval na University of Michigan. Na Právnické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval obor Právo a právní věda s diplomovou prací Povinné zveřejňování informací, nyní pokračuje v doktorském studiu. Vystudoval teoretickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK. V době studií byl členem akademického senátu.

V České pirátské straně například připravoval spuštění webu Piráti.cz, napsal řadu vnitřních předpisů a programových bodů Pirátského programu či zprovoznil první prototyp veřejného účetnictví. Má spoluzodpovědnost za chyby z příliš horlivého idealismu jako bylo zveřejnění vnitřních diskusí, zavedení obarvených peněz nebo příliš důsledná kontrola bez potřebné.

Vedle toho se věnuje právním otázkám.

  • Například ve sporu Jakub Michálek versus Ministerstvo financí uznal Nejvyšší správní soud, že podání prostřednictvím datové schránky nemusí být elektronicky podepsáno.1)
  • Dále byl spoluautorem návrhu na zrušení čl. 2 amnestie, který podala skupina 30 senátorů Senátu Parlamentu České republiky, a kvůli neoprávněnému odpírání informací o přípravě amnestie podal žalobu na prezidenta Václava Klause.
  • V roce 2015 uspěl s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu ohledně toho, že stát nezveřejňuje technické normy ve stavebnictví. Důsledkem precedenčního rozhodnutí je, že stát bude muset technické normy ve stavebnictví bezplatně veřejně zpřístupnit. Mezitím ale kvůli němu ministr průmyslu Mládek prosadil změnu zákona.

Jí rád moruše, pistácie, makadamové ořechy, paraořechy, rajčatovou polévku, bazalku, výrobky z lékořice, med a medovinu. Baví ho česká opera a vážná hudba obecně, fyzikální problémy, ústavní právo a pěší výlety.

E-mail: jakub.michalek@pirati.cz

Osobní blog

Kontaktní údaje

telefon:
775 978 550
e-mail:
jakub.michalek@pirati.cz

Skupiny

Historie

Související odkazy

Video

1) Jakub Michálek v. Ministerstvo financí ze dne 17. února 2012, sp. zn. 8 As 89/2011-31. Dostupný z webu nssoud.cz.
© Piráti, 2023. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
lide/jakub_michalek.txt · Poslední úprava: 10.04.2020 07:58 autor: jakub.michalek