• @cen_kk has upload permissions
  • @cen_rk has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Smlouva s volebním manažerem

orgán:
Kontrolní komise
značka:
KK 7/2014
účastníci:
Bc. Lukáš Nový, Republikové předsednictvo, Republikový výbor
zpravodaj kontrolní komise:
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek
podáno:
2014-04-14
skončeno:
2014-05-18
stav:
odloženo
oblast:
hospodaření

Přijato oznámení člena krajského sdružení Jihomoravský kraj Lukáše Nového. Kontrolou věci kontrolní komise zjistila, že republikové předsednictvo uzavřelo smlouvu s volebním manažerem Zdeňkem Strnadem na odměnu 150 000 Kč, kterou neschválil republikový výbor, ačkoliv si to vyhradil. V právním posouzení kontrolní komise mj. uvedla:

Jediná logická varianta je, že se zcizení schvaluje předem, než dojde k situaci, že je zcizení neodvratitelné v tom smyslu, že je právo soudně vymahatelné (byť po splnění určitých podmínek). Pouze takový výklad dává smysl a sleduje účel předpisu, kterým je předběžná kontrola výdajů orgánem moci zákonodárné.
Zásada je taková, že republikový výbor musí předem odsouhlasit mimořádné zcizení včetně jeho základních parametrů (komu, kolik, za jakých podmínek). Určení konkrétní osoby a vysoutěžených parametrů však může přenechat výběrovému řízení podle pravidel hospodaření. Musí však stanovit maximální strop na hodnotu zakázky, může vymezit typové znaky osob, které se mohou výběrového řízení účasnit, a další podmínky mimořádného zcizení. Pokud však takové podmínky určeny nejsou a s vítězem výběrového řízení je uzavřena smlouva obsahující další závazky ohledně zcizení, je majetek zcizován na základě této dodatečně ujednané smlouvy a taková smlouva rovněž podléhá schválení republikového výboru.

Protože republikové předsednictvo vyhovělo výzvě a zajistilo dodatečné schválení republikovým výborem, jakož i zjednalo nápravu ohledně pravidelných svodek, kontrolní komise oznámení odložila, aniž by podávala stížnost ve veřejném zájmu.

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.