• virtual_user má oprávnění vytvářet
  • @Celostatni forum má oprávnění upravovat
  • @ALL má oprávnění číst
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Dočasná pěší zóna

projekt:
jit_brno
řešitel:
Bc. Tomáš Koláčný
kontrolor:
Bc. Jindřich Bartek
příslušný orgán:
Republikové předsednictvo
zahájení:
2014-09-13
ukončení:
2014-10-18
minimum prostředků:
5000
maximum prostředků:
14000
kolo:
Druhé kolo participativního rozpočtování 2014
výše prostředků:
6000.00
obrázek:
obrázek: gorkeho09.jpg
smlouva:
http://www.pirat.ly/ub247
sp.značka:
PaRo 02/II/2014
stav:

Veřejně prospěšný účel projektu

Jaké by to bylo, procházet se prostředkem jinak dopravně vytížené ulice bez strachu, že nás srazí auto? Existují ulice, které si bez aut nedokážeme představit. Je to však všude opravdu nutné? Chceme občanům města alespoň na jeden den, nejlépe však pravidelně každou sobotu od poloviny září do poloviny října zprostředkovat tento překvapivý prožitek. Navazujeme na zkušenost z brněnského Dne města, že teprve prožitkem pobytu na ulici se lidé začínají zajímat o veřejný prostor, který sdílejí s ostatními. A že bez zájmu obyvatel města se město nezlepší. Pečlivě vytipovanou část ulice Gorkého v Brně (tzv. Hipsterstrasse) nejméně na jeden den a ideálně na každou sobotu po dobu jednoho měsíce uzavřeme pro auta a učiníme ji tak pěší zónou.

Podmínky řešení projektu

Věcné podmínky

Uzavřeme klíčovou část Gorkého ulice v Brně pro auta, zajistíme dopravní značení, spolupráci zdejší kavárny, vinárny a hospody, smývatelné křídy na chodník, tematická videa promítaná na fasádu jednoho z domů atd. Vše natočíme a pomocí virálně šířeného videa budeme dále interpretovat.

Časové podmínky

Termín zahájení: 13. 9. 2014 Termín ukončení: 18. 10. 2014

Osobní podmínky

Jiří Ulip Jindřich Bartek Tomáš Koláčný Matěj Hollan Martin Freund Jakub Kořínek Hana Kašpaříková

Finanční podmínky

Pronájem dopravního značení: 1000-4000 (minimální výše určená pro jednorázový happening, maximální výše pro pravidelné pořádání každou sobotu po dobu jednoho měsíce). Doprava dopravního značení a příslušenství na místo a zpět: 1000-4000 Výroba audiovizuální prezentace – 2000 Doprovodný program – 1000-4000

Výsledek projektu

Jít Brno je zahajovacím projektem dlouhodobé iniciativy, která chce postupně proměňovat ulici Gorkého dle nejlepších současných trendů v Evropě a ve světě, a současně ruku v ruce s místními obyvateli a uživateli. Dle hesla: „Chceme zpět svoje město“. Získáme-li dostatek prostředků na opakované uzavření ulice každou sobotu po dobu jednoho měsíce, ukážeme názorně, že pěší zóna nepatří jen do centra města, ale do centra každé životaschopné lokality města. Experiment ukáže i úskalí pěší zóny, která při teoretickém plánování od stolu uniknou. Jde o intervenci do veřejného prostoru, kdy se setkají lidé, kteří by se jinak nesetkali, a řeknou si věci, které by si nikdy neřekli. Vše bude zaznamenáno a interpretováno. Jít Brno mimo jiné naplňuje záměr za málo peněz dostat mezi lidi hodně myšlenek. Předkládáme médiím takové události, kterým prostě nemohou odolat: „Na Gorkého v září nezaparkujete“, „Řidiče v Brně čekají po létě další komplikace“ atp. … Ověřili jsme si, že právě k těmto zprávám jsme schopní „přivěšovat“ to, co chceme říct – a co by jinak nikdo z médií neposlouchal.

© Piráti, 2018. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.