• virtual_user má oprávnění vytvářet
  • @Celostatni forum má oprávnění upravovat
  • @ALL má oprávnění číst
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat

Pronájem virtuálních serverů na období jednoho roku 2014/2015

projekt:
rozsireni_site_tor_o_nove_exit_node_servery
řešitel:
Roman Kümmel
kontrolor:
Ing. et Ing. Martin Šmída
příslušný orgán:
Republikové předsednictvo
zahájení:
2014-10-01
ukončení:
2015-10-01
minimum prostředků:
5800
maximum prostředků:
100000
kolo:
Druhé kolo participativního rozpočtování 2014
výše prostředků:
20400.00
smlouva:
http://pirat.ly/n695p
sp.značka:
PaRo 16/II/2014
stav:

Veřejně prospěšný účel projektu

Dostatečnou svobodu pohybu po Internetu lze v dnešní době, kdy je každý uživatel sledován všemožnými státními orgány a jeho pohyb je zaznamenáván, zajistit snad jen prostřednictvím anonymizační sítě Tor. Tato síť vznikla hlavně proto, aby i občané v nesvobodných zemích mohli projevit beztrestně svůj vlastní názor. Zkuste si ale použít tuto anonymizační síť a zjistíte, že pohyb po webu je s jejím použitím nelidsky pomalý. Může za to malý počet exit node serverů (tedy serverů, které jsou koncovým bodem, z něhož šifrovaná komunikace proudí na finální webové servery). A proč je tedy těchto serverů tak málo? Pokud někdo použije sítě Tor k ilegálním účelům, zůstane na cílovém serveru zaznamenána právě IP adresa exit nodu, ze kterého komunikace ze sítě Tor vyšla ven. Poskytovatel takového serveru je pak často popotahován různými soudními procesy, kde musí vysvětlovat, že on za ilegální činností nestojí, ale že jeho server slouží právě jako výstupní uzel Toru. Právě z tohoto důvodu se provozování exit nodů raději každý vyhne obloukem. Veřejně prospěšná část projektu spočívá v rozšíření řady exit node serverů, čímž dojde ke zkvalitnění sítě Tor a tím i k usnadnění komunikace těm, kteří jinak svobodně komunikovat nemohou bez toho, aby byli perzekuováni a v některých zemích dokonce popraveni. Ukažme, že je pro nás svoboda slova a projevu skutečně prioritní. Provozování exit node serverů by pro Piráty měla být povinnost na mezinárodní úrovni.

Podmínky řešení projektu

Věcné podmínky

K realizaci projektu bude zapotřebí objednat u některého z VPS providerů odpovídající počet VPS serverů. U společnosti Wedos přijde pronájem jednoho virtuálu po 20% množstevní slevě na 5.800,-Kč za rok. Techické detaily VPS: 40GB HDD, 8GB ram, dvě vlákna procesoru.

Časové podmínky

Po schválení projektu bude potřeba objednat příslušný počet virtuálních serverů. Do dvou týdnů od jejich dodání by pak proběhla instalace a spuštění.

Osobní podmínky

  • Roman Kümmel, člen KS Olomouc
  • Miroslav Hanzl, technik, který bude mít zajištění provozu serverů na starosti
  • Prvděpodobně společnost Wedos na straně pronajímatele serverů (tato společnost se dlouhodobě staví proti neoprávněnému vydávání informací státním orgánům a má s provozováním exit nodů již nějaké zkušenosti)

Finanční podmínky

Veškerá práce související s instalací a údržbou pronajatých virtuálních serverů bude na dobrovolnické bázi. Jedinou finančně hrazenou službou bude pronájem virtuálních serverů.

Výsledek projektu

Výsledkem projektu bude rozšíření dostupných exit nodů sítě Tor o odpovídající počet serverů na základě částky získané z participativního rozpočtu po období jednoho roku. V důsledku toho dojde ke zrychlení sítě Tor a zvýšení komfortu jejích uživatelů.

© Piráti, 2018. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.