Toto je starší verze dokumentu!
Hlasování o přijetí člena
V rámci procesu přijímání člena přijde moment, kdy přijímající oblastní předsednictvo má hlasovat o přijetí člena. A to po představení zájemce, ověření totožnosti, podání vyplněné přihlášky a řádném seznámení se s kandidátem.
Předsednictvo hlasuje veřejně,1) a zpravidla za přítomnosti žadatele.2) Nebo veřejně, elektronicky, korespondenčně na fóru. V každém případě musí o hlasování existovat záznam, ze kterého je patrné, jak který člen předsednictva hlasoval.
Možnosti hlasování
Při hlasování o přijetí má každý hlasující člen v zásadě tři možnosti. Může být PRO přijetí, PROTI přijetí, nebo se hlasování zdržet.
Pokud někdo hlasuje PROTI přijetí, měl by svůj hlas zdůvodnit, protože zamítnutí přihlášky musí být zdůvodněno.3)
O přijímání členů by měla rozhodovat (ideálně kompletní) předsednictva jen většinou všech svých členů,4) pokud předsednictvo ve svém jednacím řádu nestanoví jinak.5) Většinu předsednictva tvoří dva členové u tříčlenných předsednictev, tři u čtyř- a pětičlenných.
Hlasování tak může mít tři výsledky:
- Přijetí člena, pokud většina předsednictva hlasovala PRO. Pak je potřeba pokračovat v zařazení člena.
- Zamítnutí člena, pokud většina hlasovala PROTI, a zamítnutí bylo zdůvodněno. Proti tomuto zamítnutí se lze odvolat k rozhodčí komisi,6) o čemž je třeba žadatele poučit.
- Nepřijetí člena, pokud většina předsednictva nehlasovala PRO ani PROTI; to se může stát, například pokud se někteří zdrží, protože si přijetím nejsou jisti. V takovém případě je možno přihlášku založit nebo žadateli vrátit a po nějakém čase o přijetí třeba hlasovat znovu, až si třeba všichni vytvoří jasný názor.7)
Po hlasování je třeba jasně vyhlásit výsledek.
V případě nepřijetí nebo zamítnutí je třeba s kandidátem věc osobně probrat předat konkrétní a konstruktivní zpětnou vazbu.
Na tento návod odkazují tyto stránky.