• @predsedajici has upload permissions
 • @cen_ao has upload permissions
 • @cen_rv has upload permissions
 • @jednatele has delete permissions
 • @cen_asistent has upload permissions
 • @ALL has read permissions
 • lukas.novy has no permissions
 • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions
 • lukas_novy has no permissions

Zasedání republikového výboru ve Starých Splavech

Zasedání proběhlo v sobotu 27. srpna 2011 v rámci Pirátského tábora. Žádné usnesení nebylo přijato.

Prezence dopoledne

Členové republikového výboru: Ivan Bartoš, Mikuláš Ferjenčík, Petr Vyhnal, Petr Bajgar, Ondřej Profant, Lukáš Nový, Miroslav Brož (odjel 11:00), Radovan Trojančík (přítomni od 10:00), Ivo Vašíček (přítomen od 10:04), Patrik Doležal (přítomen od 10:11), Ivan Mikoláš

Účastníci: Jakub Michálek, Michaela Krausová (přítomni od 10:00)

Členové: Michael Polák (přítomen od 10:44), Nakoukla Gabriela Antošová (10:45), Zdeněk Štěpánek (10:55)

Program zasedání republikového výboru:

 1. představení grafického manuálu (Mikuláš Ferjenčík),
 2. diskuse o návrhu demokratického minima,
 3. diskuse o návrhu ohniska,
 4. diskuse o další přípravě Pirátského programu,
 5. diskuse o doméně piráti.cz, webu a jeho harmonogramu.
 6. diskuse o aktuálních kauzách a kampaních
 7. diskuse o tom, kdy a kde se potkáme příště
 8. přihlášky a přijímací proces členů
 9. Berlín a Software Freedom Day

Zapisuje Michaela Krausová.

Grafický manuál

V 10:10 Ivan Bartoš zahájil zasedání a předal slovo Jakubu Michálkovi. Mikuláš Ferjenčík představuje koncept grafického manuálu.

Finální verzi loga by měli rozhodnout členi, ale nikdy se manuálem nikdo nezabýval a proto jsme se rozhodli vše vyřešit, aby na sebe kampaně navazovali.

Byla vyhlášena svobodná soutěž o grafický manuál Pirátské strany. Pirátského tábora se zúčastnili tito autoři návrhů základu grafického manuálu: Martin Brož, Jakub Ferjenčík, Jakub Michálek, Lukáš Findeis a Václav Urban byl přítomen zprostředkovaně přes Skype. Jakub Ferjenčík zpracoval návrhy tak, jak jsme se na začátku Pirátském táboře dohodli.

Inspirací pro náš graficky manuál byl manuál Pirátů z Berlína. Tyto plakáty byly vyrobeny pro kampaň v Berlíně, přímo v terénu jsme viděli, že spolehlivě válcují konkurenci ve viditelnosti a jak je vidět, co strana chce a proto to byl další z pramenů, kterým jsme se inspirovali a použili jsme i některá hesla, která se nám líbila.

Další inspiraci byly grafické manuály jiných Pirátských stran.

Přikláníme se k tomu, abychom změnili logo. Chceme komunikovat Pirátskou ideu a ne Českou republiku, z grafické stránky je ale důležitější, že nové logo je dobře vidět z dálky. Kdo ho bude znát, pozná, že je to nás plakát.

Ivan: cítí jednoduchost komunikace, je to radikální a dobře to komunikuje

Náhledy našich letáčku, první z nich „Zeptejte se svých dětí, proč volí Piráty“

Použili jsme informační vlnu Vaška Urbana, silný černobílý kontrast a k barvám se dostaneme za chvíli. Tento návrh je v této podobě svobodný.

Jakub Michálek představuje grafický manuál: Chceme naše myšlenky prezentovat jasně, všechny prvky jsou dostupné pod licencemi public domain, čímž nejsou dotčena pravidla pro komunikaci. Grafický manuál obsahuje jak se používá logo a logotyp (plachta doplněna o text). Základem je černobílý kontrast a barevná paleta, písmo a sazba a výše zmíněná informační vlna. Aplikace jsou případy, kde se bude tento manuál používat. Když budeme mít vlastní prezentace, tak budeme mít šablonu, kterou budeme moct okamžitě použít, nebudeme muset neustále vymyslet nové…

Mikuláš: primární cíl z hlediska návaznosti je sjednotit systémy strany, aby vypadaly jednotně a Pirátsky (web, Piratopedie, internetové fórum). Nyní mají jinou grafiku, přechází mezi jinými weby a necítí, že se pohybuje v Pirátských vodách.

Systémy třetích stran – tipnafilm.cz, kde to v praxi probíhá tak, že se nám někdo nabídne, že tento projekt udělá.

Jakub Michálek: je to trošku jinak, je to hlavně facebook a youtube a toto jsou projekty a kampaně – pirátský FB se pokusíme popirátit, jak jen to jde.

Jakub – eshop, noviny – zde je důležitý černobílý kontrast. Pro tipnafilm atd. kromě toho platí, že každý autor si může udělat grafiku jak chce.

Ivan: máme trička, polepená auta atd… bude vadit, že budeme používat naše věci se starým logem, závaznost je tedy jaká? Nevylučuje to závaznost nynějších použitých motivů.

Jakub: závaznost upravil už bod 7 usnesení celostátního fóra CF 1/2011. Věci pořízené před schválením grafického manuálu bude možné používat i nadále.

Mikuláš: Grafické provedení vychází ze snahy používat to, co může používat každý.

Mikuláš: Pokoušeli jsme se dlouho najít Pirátskou barvu, ale nepodařilo se najít žádnou, která by členy spojovala, kromě černé. Lukášová žlutá je jedna z nejpřijatelnějších variant, ale Pirát neřekne: Jsem žlutý.

Návrhu byla spousta, přes německou oranžovou, fialovou.. ale neidentifikovali jsme se s přesnou barvou. Ještě k tomu jde proti Pirátským myšlenkám lidí unifikovat: Ty jsi Pirát a proto budeš nosit oranžovou nebo fialovou.

Nakonec jsme se shodli, dokonce i s Václavem, že místo toho postavíme náš manuál na černobílém kontrastu a ať si každý používá barvy, které chce. Použili jsme paletu barev z Berlína a přidali červenou z obecného německého plakátů a přidali jsme fialovou.

Ivan: měli bychom si dát chat, abychom probrali inspiraci Německem.

Mikuláš pokračuje: Paleta vznikla z praktických důvodů, pět barev již bylo hotových, pokud má někdo nápad na lepší paletu, není problém to změnit. Takto jsme viděli, že to funguje, tak proč to nepoužít, když německý profesionální tým to udělal za nás. Obecně bychom měli používat černobílé logo na barvě.

Ivan: paleta je spíš proto, když si někdo neví rady s barvou. Mikuláš souhlasí.

Mikuláš: manuál má usnadnit lidem vytvářet věci, aby vypadaly Pirátsky. Rovnou zde bude mít fonty, logo, zásady, kterých se držet, užitečné pro komunální kampaně.

Mikuláš představuje pár ilustračních plakátů: Sex je aktem Pirátství, sdílení je aktem lásky… Je zde hezky vidět, jak bude fungovat grafika.

Fonty: Nadpisové písmo viz odkaz, je svobodný, návaznost na jeden z nejúspěšnějších programu OpenOffice.org. Srovnání s Impact, je to písmo, které se nedá svobodné upravovat, ale lze ho volně šířit. Impact je na některý druh kampaně dobrý, je agresivní, vysoký a výrazný. Kampaň je pak hodně úderná, například pro 13. důchod ze zisků ODS + ČSSD.

Písma na text: postupovali jsme tak, že si to nebudeme komplikovat a nejlepší by bylo použít Arial. Vše se zobrazí korektně, Liberation Sans Regular je skoro stejný jako Arial, člověk na první pohled nepozná rozdíl, budeme používat LSR a každý, kdo se nechce stahovat s fontama, může použít Arial.

Logo: zkopírováno z Berlína, ale jen částečně, opět dotaz na šedou barvu v logu. Marcelovi se líbí kombinace fialové s hnědou atp., ale Marcel je barvoslepý. :) Logo používat jen v černobílé variantě a nepoužívat inverzní variantu, bílá vlajka znamená vzdávání se a za druhé je to zesložiťování komunikace a přidává prvek, který vlastně nepotřebuje.

Ivan – dotaz na inverzní logo na tričkách, projednáme s Adamem Šoukalem.

Ivan Mikoláš: proč černé logo nemá okraj?

Mikuláš: vše můžeme vyzkoušet.

Logotypy: na projektoru lehce zkreslené, logotyp navrhujeme tak, aby doplňoval užité fonty s tím, že předpokládáme, že na většinu kampaně použijeme základní logo a text například „volte Piráty“ a hlavní využití bude na letácích, kdy se bude tisknout na bílý papír, případně na web.

Není nutné vlnu unifikovat, ale vznikne více nápadů nul a je dobře použít v ní nuly a jedničky.

Dav: byl by lepší použít šum nul a jedniček.

Roj: dál bych tam někam i dvojku a Ondra – to taky navrhoval.

Ivoš odhaduje, že jich je tam tak 70.. no 70 bitů, kolik se jich tam tak vejde…

Jakub – Impact je dobrý pro zaujetí, budou jistě zvláštnosti v grafickém manuálu pro konfrontační kampaň, Impact je tvrdý a v negativních kampaních (které jsou hodně efektivní) bude použit Impact, takových kampaní bude ještě hodně.

Mikuláš by rád pokračoval, ale ještě nastíní další postup – „pokud máte připomínky tak připomínkujte, my to dopracujeme včetně vizitek a podobných věcí a předhodíme to celostátnímu fóru.

Dotaz, proč je tam fialová. Mikuláš: Fialová je klasická pirátská barva a hodí se.

Ivan: tento model se mi líbí hlavně v kontrastu s bílou a černou.

Mikuláš: předpokládá se, že na krajské volby, parlamentní a eurovolby, budou všechny letáky a tak pod. černobílé. Je to tak o polovinu levnější.

Ivan Mikoláš: barvu tam narvat můžeme. Dáš tam černý poklad text a máš to.

Zdeněk: když se bude volit ne plno barevný tisk, tak by to šlo.

Mikuláš: berlínské vypadají velmi dobře

Jakub: musíme počkat ještě nějaký čas na vícebarevný tisk a je třeba zvážit jeho přínos.

Zdeněk: Měli bychom ověřit, že barvy jsou definovány v pantone paletě barev pro tiskárny.

Dotaz na hlavičkový papír. Jakub: Hlavičkový papír spadá pod dokumenty.

Ivan Bartoš: mne se to líbí z toho pohledu, že je to jiné a žádná jiná strana takový komunikační styl nemá.

Všichni: hooooodne dobrý plakát s 13. důchodem že zisku ODS a ČSSD :)))

Mikuláš: můj brácha dělal tento obrázek včera v noci.

Jakub: tak pokud nejsou nějaké návrhy do diskuze, tak mužem pokračovat. Ne?

Ivan: já bych ale takhle, když tady sedíme, měli bychom mít postoj, teď jsme viděli manuál, jak jsme tam všichni byli, líbilo se mi tamto a tohle. Tak nic … tak jsme to prezentovali a co?

Jakub: Ivane, tak to můžeme vzít na vědomí.

Mikuláš: takže to ke grafickému manuálu a budeme pokračovat, jdu na záchod, než to Jakub nahodí.

Jakub: asi budu pokračovat, když je Mikuláš na záchodě. Xchaos!! Můžeme pokračovat?

Demokratické minimum

Hovoří Jakub Michálek: Demokratické minimum je jedna ze základních komponent Pirátského programu a důvod, vyšla série článku, kde jsme vysvětlovali jednotlivá ustanovení. Je přijímána spousta zákonů, ke kterým nemáme jednotné stanovisko. Jsou to naprosto minimální formální požadavky, co by měla splňovat vláda a bude to tak fungovat i uvnitř Pirátské strany. Jsou zde obecně zásady, týkají se i členů celostátního fóra při hlasování na něm i legislativního procesu ve státě. V tom spočívá univerzálnost demokratického minima.

Články:

Rozhodnutí by se měla dělat na základě informací, ne jako kopírovací lobby. Podpořím jen návrh, který obhájím. Nebude přijímáno tolik předpisů, ale když už bude přijato, bude na něj konsensus.

První zásada – má to být přínosné pro všechny, nejenom pro nějakou skupinku. Pravidla by měla být optimalizovaná na celou společnost…. následuje vysvětlení ostatních zásad.

Ivan: bod 4, když se vezme loterijní zákon, paralela na cenzuru internetu tu je a oni si ji najdou.

Jakub: každý by si měl ověřit, jestli využil všechny možnosti k tomu, aby získal další informace.

Ivan k důvodové zprávě: Já vidím slovíčkaření zásadní problém u schvalování zákonů v tomto státě, že jedna přepona v tom udělá díru, jestli to dává smysl, že jedno slovo mění celý význam aplikace zákona a to nejsme schopni odhalit.

Jakub: V legislativním procesu jsme úplně škrtli možnost výjimek.

Ivan: pokud budeme šířit, tak bychom ho měli šířit i s výkladem.

Jakub: budou u něho odkazy, které čtenáře navedou, všechny tyto odkazy tam budou.

Jakub: takže to je demokratické minimum a jestli má někdo poznámky tak super, já si zatím odskočím.

Mikuláš: jestli si myslíte, že zde něco přebývá nebo chybí

Patrik: je to takové ideální „všechny podstatné“ …

Mikuláš: dokument není závazný v tom smyslu, že by se někdo odvolal k tomu, že jsi to nedodržel, děláš to na vlastní cest..

Roj - je to deklarace….

Mikuláš - příklad s byty OKD… rozsoudí to rozhodčí komise, udělá se návrh, který má faktické dopady na úplně jiné odvětví, než kterého se formálně týká. My podpoříme těžký průmysl a přitom to zničí jiný průmysl kvůli patentům… My chceme regulovat hazard a fakticky zavedeš cenzuru Internetu.

Jakub: co je zajímavé na demokratickém minimu: je to dokument, který je natolik obecný, že může být aplikovaný na jakékoliv demokratické společenství (Univerzita Karlova), není to jen dokument izolovaný pro Pirátskou stranu.

Mikuláš: chceme, aby naše předpisy byly propojeny, to co říká nás předpis, chceme aplikovat programově a opačně.

Patrik: dotaz na pořadí bodů

Jakub: je to v souladu s programem, když je člen přijaty do strany, souhlasí s našimi čili, které musí dodržovat, ledaže by je změnil předepsaným postupem, což je změna stanov, jestli nechce dodržovat základní body, tak ať nevstupuje, ať nevstoupí do strany a nepřijímá předpisy, které jsou proti základním cílům.

Patrik - když má někdo nějakou funkci ve straně a nesouhlasí s nějakou změnou, má složit funkci?

Mikuláš - samozřejmě může složit funkci, když je to tak zásadní.

Jakub - může vyjádřit svůj nesouhlas

Patrik: možná by to chtělo trochu rozepsat

Ivan: trochu mi to hapruje se členstvím, máme členy, co stanovy nikdy nečetli, jsou tu lidí víc národně zaměření.. lidí, co řeší patenty.. souhlas je šaškárna… hodně lidí sem šlo s jinými věcmi a jsou to Piráti.

Mikuláš - je to nesmysl, oni ty stanovy přeci neporušili…

Ivan - když to bérem jako neporušit, tak je to jedno.

Roj - může existovat organizace, která sem dosadí dalších 200 lidí a mohl by být průšvih.

Jakub - když někdo nesouhlasí s článkem stanov, neměl by být přijat jako člen předsednictvem.

Chaos - vy to chápete jako nějaký algoritmus, nebo jako co?

Patrik: to by si měl člověk sám v hlavně srovnat a pak se to dá časem posoudit.

Mikuláš: algoritmus přijímání člena by měl být „souhlasíš s těmito stanovami? Měl bys je znát a měly by být pro tebe závazné.“

Chaos: chápu to jako sebeobranný dokument.

Patrik: Měl by existovat manuál na přijímání členů a veřejný, aby si to lidi mohli dopředu sami posoudit. Tento manuál zatím neexistuje.

Ivan M: je v demokratickém minimu nějak definována srozumitelnost? (otázka padla později v rámci projednávání ohniska)

Mikuláš: nesrozumitelný návrh většinou nedokážeš obhájit.

Ivan M.: ptám se Jakuba

Jakub: srozumitelnost se těžko definuje. Chtěl jsem zde udělat pokus a malý výzkum, zda je nějaký předpis srozumitelný. Jsou výzkumy, co se tím zabývají. Bylo by to dobře i pro nás, psát texty tak, aby byly srozumitelné i pro laika. U každého zákona je také veřejná debata a když z toho vyplývá, že tomu nikdo nerozumí, tak to musí taky předkladatel obhájit.

Pauza 5 minut.

Ohnisko

Projednává se dále ohnisko Pirátského programu.

Ivoš: první dvě věty bychom měli prohodit.

Michaela Krausová - obrázek na Ohnisku je špatně, jde zde inverzní logo! :)

Jakub: ZAČÍNÁME… vypadlo připojení.. berte to jako instruktáž práce s Piratopedií.

Mikuláš: prosíme redakci Linuxu aby dávala pozor.. Jakube, asi to uveď-

Jakub: Já to mám uvést? Já se pokusím uvést něco, co je nazvaný Pirátský program. Je to nový program pro celou stranu, stejně tak to má Pirátská strana v Německu. K jeho sestavení vydal republikový výbor příkaz. Vydal příkaz k tomu, aby na něm začaly pracovat programové komise. To co je v Pirátském programu je kompexní rozpracování důsledků našeho programu.

Jednotlivé části Pirátského programu se nazývají komponenty – ohnisko a demokratické minimum jsou natolik obecné, že nespadají do kategorií. V zásadě všechny podstatné oblasti jsou pokryty, není to celé hotovo a nic z toho nebylo schváleno.

Komponenty by měly být krátké a obecně, aby na základě nich bylo možné vytvořit volební program Pirátů na konkrétní volby. Pro každé volby jsou podstatná jiná témata. Nemá smysl mít témata, která nespadají do působnosti obce v komunálních volbách.

Ivan: bylo to při komunálkách těžké vysvětlovat, proč jsme dělali nestátně komunikace a tak podobně…

Jakub: ten program se také promítá do značky. Když se někdo chce podívat, co je Pirátská strana, podívají se na program. Typicky to tak bývá, že politická strana po 20 letech škrtne dosavadní image a program a udělá se nový.

To byl obecný úvod k současnému rozvržení a nyní je na programu diskuze o ohnisku Ohnisko je světelný bod, co stojí ve středu a všechny paprsky se promítají do všech komponent.

Hlavní by mělo být, že jsme strana, které jde o přístup k informacím. Program je konzistentní, není populistický.

Ivos: ne jako u VV, toto by se lidem líbilo, tak to dáme do programu

Ivan: nejen problém, ale co by lidi zajímalo za problém

Jakub: program není kuchařka, co nedává dohromady žádný celek, ale je to ucelená vize společnosti. Politické strany jsou tu proto, aby se vytvořil funkční model celé společnosti. Nejlepší je začít základem a pak vypracovat komponenty.

Mikuláš: to je i důvod, proč chceme nejprve schválit demokratické minimum.

Jakub: tak já to tedy přečtu, přeci jen je to historický okamžik, když se to tu projednává, až bude nastolený Pirátský stát, bude vidět, jak vznikala Pirátská revoluce.

Roj: Jdu pro fotak.

Jakub: Já to teď přečtu!!

Program přečten. Potlesk a jásání. Začíná podrobná rozprava.

Ivoš: Připomínka k textu „razie byla“ začínat jméno slovesem je… no..

Jakub: Na tom není nic špatného.

Ivoš: Nemám rád to, rve mi to uši.

Roj: To je blbost! Není pravda, že kdo použije zájmeno to, tak se neumí vyjadřovat, já bych to normálně nechal.

Ivoš: Zkuste se zamyslet, jak to nazvat, abychom nahradili slovo TO

Ivan Mikoláš: Souhlasím s Ivošem.

Mikuláš: pro digitální generaci byl zásah poslední kapkou. To by šlo.

Patrik: Tady by mělo být „Když by stát nejen podporoval, ale i zaručoval, o práva nás často obírají i nadnárodní organizace.

Ivan: Mně se tam nelíbí další lidská práva.

Pokračuje vášnivá diskuze na téma TO, dopadla shodou (okolností) docela dobře. Následuje obecnější vášnivější debata na téma, zda v textu ponechat slovo „stát“.

Jakub Michálek vyhlásil 10 minut na fláme o „státu“. Ostatní přítomní využívají pauzy k čemukoliv jinému…

Mikuláš rázně diskuzi utnul a navrhl několik otázek k odhlasování. Nakonec k tomu nedošlo a pokračuje se ve flame…

Ivan: tady je problém, zda je to opravdu stát, zda mám stát garantovat obranu, aby někdo nebyl vyšachovány z obrany.

Mikuláš: je zde druhá věc, my chceme, aby když stát dává peníze na kinematografii, chceme, aby se ten film dál pak volně sdílet… těch věci je celá řada, aby stát podporoval sdílení informací, nechceme tomu bránit.

Patrik: týká se to i dalších lidských práv, pak se vměšují další instituce, často stát pak nějaké procesy přenese a organizace nabourávají lidská práva nebo soukromí, stát by měl garantovat určitou míru práv ochrany soukromí a osobnosti i v digitálním prostředí.

Zdeněk Š.: je pro opačnou koncepci.

Předložený text zní:

Pirátský program si klade za cíl, aby stát podporoval sdílení

informací a respektoval lidské soukromí a další lidská práva. Stát musí začít technologie využívat ve prospěch moderní a otevřené společnosti. Sdílení informací vede k lepším rozhodnutím.

Michael xChaos Polák navrhuje vlastní verzi odstavce:

Pirátský program si klade za cíl, aby státní moc nebránila sdílení informací a
respektovala lidské soukromí a další lidská práva a garantovala, že nebude
docházet k omezování ani že strany soukromých subjektů. Státní instituce se
musí otevřít informačním a komunikačním technologiím, které používá moderní a
otevřená společnost.

Jakub Michálek navrhuje nejradikálnější verzi, která řeší i vztah ke korporátnímu omezování soukromí:

Pirátský program si klade za cíl, aby stát prosazoval sdílení informací a
respekt pro lidské soukromí a další lidská práva. Stát musí technologie
využívat ve prospěch moderní a otevřené společnosti. Sdílení informací vede k
lepším rozhodnutím.

Petr Vyhnal: stát disponuje zákonodárnou moci a proto by měl garantovat a proto bych se to tam pokusil napsat

Xch: je něco jiného garantovat a podporovat.

Ivan: Když stát neudělí licenci?

Mikuláš: chceme zákony takové, aby podporovali sdílení, podporoval je nadmnožina garantoval.

Ivos: může být podporoval i garantoval.

Jakub: připravil jsem si ještě radikálnější verzi, zahrnul jsem proto i respekt. Rozšířil jsem to a dál jsem tam i slovo prosazoval, které je podle mě nejsilnější.

Ivos: dal bych tam i svobodné

Patrik: do ticha řeknu, že usilujeme o to, že osobnost je nějak chráněna, zasahuje i do tohoto digitálního světa, je zde potřeba vyváženost ochrany a práva, mělo by to být rozšířené i do virtuálního světa, jde o osobnost, která má určitá práva, už se to pokouší poměrně dost roku vyvážit tuto ochranu k poměru k informacím a toto by se mělo uvažovat i v digitálním prostředí. Já jsem tím chtěl říct, že sdílení informací je jednou z funkci virtuální osoby a proto se nedá zrušit, je to jako upřít někomu svobodu.

Jakub: to je hodně abstraktní.

Ivos: v podstatě to jinými slovy říká, že legislativa by měla být taková, abychom mohli svobodné sdílet a šířit informace.

Patrik: xCh, co tedy se státní moci? Je to samospráva, není to státní moc. Takže kraj může bránit…?

xCh: použijte vhodný pojem z ústavního práva a bude…

Mikuláš: takto tam není vazba na ty prachy.

Patrik: mne se líbí to přepracovaný Jakubovo tam nahoře.

Ivos: mne se nejvíc líbí to fialový (Jakubovo). Je fakt, že slovo prosazovat je přesnější.

Ivan M: technologie se musí využívat ve prospěch společnosti nebo technologie se musí využívat…

Opět zmatek

Jakub: mne to moc nesedí a přijde mi to moc úzký. Mělo by to prospívat celé informační společnosti.

Mikuláš: navrhují dát tam tuto poslední fialovou verzi a v takovéto formě ji předložíme asi nejdřív výboru a další zásahy budou na pozměňovací návrh. Ještě bych vás poprosil, abyste si to ještě jednou přečetli, jestli vás tam něco nepraští do oka.

Ivan M: o čem mluvíme jako o státu, vlastně stát není.. ale nová formulace mi vadí min než ta stará :). Vadí mi, když se pár lidí označuje jako stát.

Mikuláš: Já bych vás ještě poprosil o pět minut pozornosti, Ivane prosím prosím, nechte to na oběd. Nevím, kdo ještě pamatujete ustavující fórum. Tam byla jedna z malá věci, co se nám docela podařila v úvodu fungování strany.

Ondřej Polanský přinesl asi 8 bodů programu pro fungování strany a našli se nějací lidí, co řekli, že je zpracují a pak se to na jednání republikového výboru schválilo. Já bych vás chtěl poprosit, abyste si prošli komponenty v Pirátském programu a zamysleli se, jestli si nechcete vzít nějakou na starost a připravit ji pro diskuzi, která bude následovat před schvalováním.

Jakub: jsou věci, které jsme už udělali, ohnisko, demokratické minimum. Jsou zde kategorie, které jsou hotové, ale jsou tu témata, kde budou velké debaty ekologie a tak podobně.

Mikuláš: postup bude asi v první půlce září schválit demokratické minimum a pak ohnisko a pak asi přes FB a fórum schválit připomínkovací období, týden po týdnu bychom schvalovali komponentů po komponentě.

Pak bychom mohli schválit větší balík, šest základních komponen najednou a tak. Kdybyste si chtěli nějakou vzít na starost tak můžete. Počítejte s tím, že jinak to zase napíšeme já s Jakubem, tak pokud se vám to nelíbí…. jenom abyste počítali s tím, že když to nenapíšete, tak s tím nemusíte být tak spokojeni, jak kdyby jste to psali sami.

Ivoš: mám problém, co se týče ekonomického problémů, měl by se realizovat celoevropský, nejen lokálně.. ale možná to není problém,

Mikuláš: kromě Němců nejsou ostatní strany tak daleko, aby se tímto zabývaly.

Ivoš: měli bychom s nimi začít diskutovat.

Ondra: mohou to být kroky, které jsou takové nerealizovatelné.

Mikuláš: po dvou letech jsme relativně homogenní, zatímco jinde je to vyloženě extrém od liberálů po komunisty.

Ivan: věc je ta, že my pokud ten program otevřeme, společnost bude chtít odpověď ve všech oblastech, budem muset v debatách vědět o těchto všech věcech. Pokud přijdeme s masakr myšlenkou, může nám to přebít aktivity o šíření informací atd… co si Pirátská strana myslí o pogromu ve Šluknově? Když řekneš, vyjadřujeme se ke všemu, tak se musíme vyjadřovat ke všemu

Mikuláš: cíl je pokrýt všechny oblasti aspekty naší politiky. Sice někdo řekne, že se vyhýbáme nějakým otázkám, ale většina stran otázky vůbec nezodpovídá. Cíl je, abychom mohli říct, že se zabýváme ekonomikou, když nám často vyčítají, že se jí nezabýváme.

Jakub: je důležité, aby když jde někdo do debaty o ekonomice, se i zde odrážel podtext sdílení.

Ivos: dnes v digitálním věku je potřeba zrušení informačních monopolu, jako bylo zrušení nevolnictví.

Mikuláš: já bych to uzavřel a dál bych teď pauzu na oběd a ve 3 bychom pokračovali.

Aktuální kauzy

Po přestávce pokračujeme

Členové republikového výboru: Mikuláš Ferjenčík, Petr Vyhnal, Petr Bajgar, Ondřej Profant, Lukáš Nový, Radovan Trojančík, Ivo Vašíček, Ivan Mikoláš (přítomni od 15:15),

Účastníci: Jakub Michálek, Michaela Krausová (přítomni od 15:15)

Členové: Zdeněk Štěpánek, Michael Polák (přítomen od 15:15)

Mikuláš zahajuje odpolední blok druhým bodem – aktuální kauzy:

Právní analýza

Mikuláš: měli jsme právní analýzu a půl roku se nedělo téměř nic, bylo hodně věcí, které jsme museli dělat mezi tím a my zaútočili na OSU. Dovozci a výrobci médií, kteří prodávají paměťová média firmám, nemusí platit poplatky OSA. Prakticky všichni dovozci neprodávají koncovým zákazníkům, ale společnostem jako Alza… složitě by se prokazovalo, co šlo FO nebo PO a byly by z toho asi dost rozhození. Nejprve jsme šli s Jakubem do Alzy, tam jsme se dozvěděli, že samotní skoro nic nedovážejí, ale mají dovozce a dostali jsme kontatky na největší dodavatele, zašli jsme do těchto firem a zjistili jsme, že se jim tato myšlenka líbí, ale nemají odvahu, tak jsme se rozhodli, že se sami stanem dovozcem, necháme si dovést třeba flash disky a nezaplatíme poplatek OSA. Mohli bychom třeba přeprodat flashky nebo použít při tiskovkách pro novináře. OSU by to mohlo bolet, budou ve špatně situaci, jako je teď protipiratska unie, budou nás moci zažalovat a prohrajou a nebo nás nezažaluji a dovozci přestanou mít strach a nebudou platit taky. Vy se do toho můžete zapojit tak, že jestli máte kontaky na firmy, které dovážejí média, tak můžete tyto firmy kontaktovat. Je zde dopis, který můžete použít.

Jedná se o první kampaň, která se chystá. Je otázka, jakým způsobem do zmedializovat, nejspíš začneme výzvou pro dovozce, aby přestali platit, aby si přečetli e-maily.

Mikuláš: Alza si myslí, že to platit nemají a nebudou, což by byl optimální stav. PO nemají možnost volného kopírování, firma si u sebe nemůže kopírovat nebo stahovat filmy, narozdíl od FO. Firma by měla vyžadovat od dovozce, aby za ní ty poplatky neplatil. Alze je ve finále jedno, jestli to používá o 3 % dráž nebo ne, protože to tak bude platit pro všechny. V budoucnu uděláme tiskovku na toto téma.

Šmírovací zákon

Mikuláš: ústavní soud ho zrušil a naše skvělá vláda si řekla, že ho zpřísní a do 5. září se dá připomínkovat návrh, který nyní visí. Je na vás, jestli se chcete zapojit do připomínkování. Když budem zároveň dovozce a koncový uživatel, mělo by to být ok.

https://www.ceskapiratskastrana.cz/forum/viewtopic.php?f=186&t=8159#p108019

Zpracuje Mikuláš (Ivan, Krtek, Víťa)

106.pirateleaks.cz

Jakub - jistě znáte otevřete.cz, což je neziskovka, která se zabývá svobodným přístupem k informacím a minulý rok se nám povedlo, že vyhrál soutěž o nejméně transparentní instituci a nyní máme dalšího kandidáta a je to ministerstvo financí. Je posledních 10 dnů uzávěrky do 5. září 2011 můžeme nominovat v různých kategoriích. Pokusíme se to zpropagovat.

S tím souvisí projekt 106.pirateleaks, o kterém poprvé informoval server idnes.cz. Má za cíl zjednodušit žádosti o informací vůči úřadům a ono mu to samo najde adresy úřadu a doplní se sem právnické termíny, pomůže to s tím, že když to zamítne, budou zde i šablony proto, jak reagovat a bude možné to automaticky ukládá na stránky jako třeba na piratopedii.

Mikuláš: kdyby to chtěl někdo programovat, bylo by to super! :) Ještě by to mělo umožnit anonymní podávání žádosti a mohou takto podat přes pirátskou stranu. Možná by stačila sběrnice na žádosti. Vygenerujeme formulář a ten člověk ho jenom vyplní.

Doména pirati.cz a weby

Ivan: současný stav teď je, že proběhla debata. Piráti.cz bude převáděna na piratskastrana.cz, byl seznam podmínek a nakonec jsme se shodli, že budeme propagovat pirati.cz. Už není žádný problém ke zprovoznění domény.

Druhá věc je, že si musíme uvědomit, že to je jen doména a co se skrývá za ní, vystávají z toho další otázky, jestli se budem starat o web, zda tam bude nějaká ta interakce. Bude fungovat piráti.cz a bude to fungovat se stávajícími systémy a nebo to inovujeme. Pokud bude schválený grafický manuál, musí dojít i k aktualizaci webu. Tuto doménu bychom používali na všechno - emaily atd…

Mikuláš: výhody jsou ty, že je to oficiální zkrátka, je to krátké…co se týče webu, je postavit web pro krajské volby.

Jakub: republikový výbor schválil ve statutu technického odboru spuštění společného webu. Je vhodné ho spustit, aby se zde centralizovaly všechny weby.

Mikuláš: kdyby to jelo jako podstránka hlavního webu, dalo by se to jednodušeji spravovat.

Jakub navazuje na předchozí: Problém je, že když je v Liberci jen pár aktivních lidí, tak je zbytečně dělat speciální web. Ideální by bylo tyto weby začlenit do hlavního webu. Mám ideu, že vhodně by posloužila dokuwiki, která funguje umožňuje správu oprávnění. Tím by se zajistilo, že na webu bude jediný aktuální obsah. Na současném webu je řada stránek zastaralých a je těžké udržet to aktuální a dělá se to vše na dvakrát, i když by stačil jeden aktualizovaný web. Třeba nyní, když se kouknu na krajský web Plzeňského kraje, je to zastaralé. Je nesmysl, aby to bylo takto organizované. Ta představa, že se v tak malým množství lidí aktualizuje 16 webů, je zbytečné mrhání naší silou.

Ivan: ale zachovají se tam nějaké regionální informace?

Mikuláš: no jasné

Jakub: graficky design bude mít jednotný základ, ale může zde být regionální program a tak.

Přesouváme se do společenské místnosti.

Služební zákon

Mikuláš: Služební zákon. Jedná se o to, že ten zákon by oddělil administrativu a politické vedení ministerstev (ministři by si neurčovali náměstky sami), měli by garancí, že je nevyhodí jen proto, že nejsou modrooranžoví.

Když se mě někdo zeptá, jestli mám rád EU tak říkám, že dávám přednost byrokracii před oligarchií.

Jarda Kučera si myslí, že když pošlem tiskovou zprávu, tak s něčím hnem, ale já si myslím, že ne.

Ivan: věc s ministerstvy je jedna z věcí, ne jediná. Je zde řada jiných věci. Kdo dostane politickou moc, si tam nastrká své lidí.

xCh: napadá mě, jaký teda má nástroje politicky jmenovaný ministr, jaké má možnosti něco změnit…?

IVAN: podobně to bylo, když přišel John a spol. tak to vykliďte, moji lidí jdou a je to…

Krtkek: proč není služební zákon schválen? protože i samotní úředníci tlačí na to, aby schválen nebyl.

Ivan: tam je to úřednické HADOPI, že za pochybení nemůžeš dělat stejně rozhodnutí. V rámci kampaně bychom z toho měli vyjít. My si tu můžem domluvit formu kampaně, ale když nevíme, jak je co napsané, tak… Je zde patrná nekonzistence státu.

Mikuláš: mohli bychom zavést kampaň neschvalujte šmírovací zákon, dokud nebude platit služební zákon.

Jakub: ideální by bylo, aby si politici dělali politické rozhodnutí.

Mikuláš: kdo by měl odpovědnost na MF za tu naší kauzu?

Ondra: úředník by to udělal

Mikuláš: byl by vyhozen, kdyby to neudělal.

Jakub: v první stupni rozhoduje úředník a pak ministr. Když tu bude úředník, kterému nezáleží na politikovi, tak ty informace vydá.

Ivan: první krok by měl být, že bychom získali nějakou myšlenkovou základnu

Mikuláš: napsat si nějaké plusy

Ondra: sestříhat si video, aby to bylo důvěryhodné.

Krtek: vždycky si najdou nějaký argument

Mikuláš: rozporovat záminky oddálení

Ondra: třeba autoři zákona nebo Hana Marvanová by se do projektu proti služebnímu zákonu mohli zapojit, bude to snazší, než abychom spolupracovali s občanskými sdruženími jako je „Demokracie zdola“.

Mikuláš: žádná instituce sama sobě neomezí dobrovolně moc.

Krtek: tady páky prostě nefungují. Jsou to záminky.

Ivan: bavili jsme se o srozumitelnosti projektu. Chceme, aby byl tlak na lidí, aby to chápali. Třeba kopírování je zadarmo už tyto aspekty má.

Mikuláš: vysvětlit, proč je to dobře

Ivos: identifikovat, jestli je zákon v pořádku nebo ne

Zdeněk: co zažalovat ČR u Evropského soudu?

Mikuláš: no, to budeš za toho bonzáka ještě… dopadneš třeba jako zelení, když zažalovali ČR a výsledkem je, že šumavský park vyškrtnou z chráněné oblasti a bude se tam smět těžit..

Ivan M: myslím, že je na čase vystoupit z EU

Služební zákon má na starosti Ivan.

Jakub zjistil, že to bude projednáváno teď v úterý ve sněmovně, potom to jde ještě do senátu. Budeme tlačit spíše na neschválení v senátu.

Mikuláš navrhuje obvolat všechny poslance. Schváleno a přihlašují se telefonisti.

 • Ivan 10
 • Rudík 10
 • Roj 10
 • Miki 5
 • Ivan Mik. 5
 • Krtek 5

Svolat tiskovou konferenci na úterý 10 hodin. Jakub zaúkoloval Broocha, aby k tomu udělal obrázek.

Moviehome.cz

Moviehome.cz – Mikuláš – je to sociální síť, bude to podobně jako tipnafilm.cz, ale bude to podobně FB

Krtek: vydrží si to tak maximálně tři dny, než to někdo napráská, pak to smažou

Vysvětlení: Propojení s FB bude jen volně, přes Lajky.

Výpalné za GUI

Kampaň ohledně výpalného za GUI software

Organizace OOA-S rozesílá výhružné dopisy typu „Zaplať nebo …“.

Vyžadují zaplatit za to, že organizace typu internetové kavárny „pronajímají“ software, jejichž GUI je že strany OOA-S označováno za umělecké dílo. Tzn. je to naprostý blábol.

Využít stejné principy jako v kauze ISIFA. Přidat OOA-S na seznam zmrdoorganizací. Přes PN a FB rozeslat článek, aby se přihlásili všichni, kdo výhružný dopis dostali. Ivan navrhuje, aby si to vzal na starost Víťa Praks.

Pirátský den

Kampaň za celostátní referendum

Řeší se spolupráce s dětským parlamentem, nebo tak nějak se to jmenuje. Vezme si na starost Patrik?

Mezinárodní kampaň

Předem se připravit na úspěch Pirátů v Berlíně. S max. pravděpodobností budou Piráti v půlce zastupitelstev berlínských obvodů, ne-li v zemském sněmu.

Další zasedání republikového výboru

Kdy udělat další RV? V říjnu jsou volby do RV, takže cca 15. listopadu schůzi RV. Lokace: Praha, Pardubice, Olomouc. Ivan vyhlásí soutěž na pořádání RV. Pokud soutěž nedopadne uspokojivě, tak to Ivan nějak vymyslí.

Patrik oznamuje konání nějaké akce ve Vídni. Týden po německých volbách. Patrik informuje o vzájemné kooperaci a navštěvování Vídeňáků a JMK.

Přihlášky

Řeší se lidské zdroje, zarukuvodění zájemců o členství. Přišlo cca 700 přihlášek (něco z toho jsou fake, duplicity atd.)

Jakub: Chtěl bych prosadit spuštění nového systému elektronických přihlášek, na základě toho proběhne nábor členů. Po schválení grafického manuálu.

Ivan: Zasedání skončeno 17:54.

© Piráti, 2020. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.