• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Na Pirátském VyOsení se opět bavilo ke dvěma stovkám fanoušků hudby

28. června proběhl v žateckém Piváriu Zlatý chmel druhý ročník festivalu svobodné hudby bez výpalného OSA s názvem VyOsení 1010, který organizovalo Místní sdružení České pirátské strany Žatec s přispěním Města Žatec. Večer a noc nabitou hudbou rozličných žánrů navštívily skoro dvě stovky fanoušků alternativní muziky. Největší úspěch u posluchačů zaznamenalo dancehallové trio Mr. Roll, Dr. Kary a Wilda Panda, které roztančilo desítky přítomných. Piráti slibují další hudební akci na podzim a dále chtějí pokračovat v importu nemainstreamové kultury do města chmele.

Úvod festivalu, jehož konceptem je představovat kapely, které nejsou vázané smlouvou s pochybnými autorskými agenturami, jako je např. OSA, jež od pořadatelů hudebních akcí vybírají nemravné výpalné, byl věnován tvrdší muzice. Jako první se představila žatecká kapela Najust, která přítomné posluchače naladila na správnou vlnu. Ve chvíli, kdy začala hrát další regionální „tutovka“ Furt2N, se již sál Pivária začal plnit lidmi. Energickou metalovou show vystřídal originální mix punku a dechových nástrojů v podání kapely WWS, která sama sebe označuje jako kapelu hrající „hergot fagot pop punk“.

Po skončení rockového bloku přišel prostor pro hip hop a reggae. V tu chvíli již atmosféra na Pirátském festivalu hudby dosahovala bodu varu. Jako první se po krátké pauze představila litoměřická hip hopová crew Bod zlomu (dříve Dual Story Boyz), která přítomné zamrazila svým ostrým rapem a libozvučnými beaty. Poté se již na pódiu objevily hlavní hvězdy žateckého VyOsení 1010 – guru české reggae a dancehall scény Mr. Roll, Dr. Kary a DJ Wilda Panda. Ti rozjeli přes hodinu trvající nářez efektní kombinace reggae rytmů a rapu, který nenechal většinu návštěvníků festivalu sedět. Během vystoupení se vlnila většina osazenstva. Festival pak zakončila žatecká rapová sestava Retrospekt, která (nejen) v regionu platí za kvalitní stálici. Ani tentokrát své fanoušky nezklamali a na rozloučenou nabídli solidní porci rapu, který mnohdy odkazuje na město Žatec a život v něm.

Festival stejně jako minulý rok nalákal ke dvěma stovkám účastníků, u kterých zaznamenal jen ty nejlepší reakce. „Super, super! Nic lepšího jsem v Žatci dlouho nezažila! Těším se na další ročník téhle výtečné akce,“ uvedla například jedna z návštěvnic VyOsení Marie Řezáčová. „Je skvělé, že Piráti do Žatce dokážou přivézt opravdu to nejlepší, co může česká alternativní scéna nabídnout. Jsem rád, že oživují jinak poněkud zahnívající vody žatecké hudební kultury,“ komentuje festival další účastník Miroslav Myška.

„Letos slavíme 1010 let od první písemné zmínky o Žatci. Jako Piráti jsme se rozhodli oslavit toto výročí oslavou hudby, za jejíž produkci jsou placeni její opravdoví autoři – ne pofidérní agentury, které vydělávají díky nespravedlivým zákonným výhodám a které zisky přerozdělují mezi svůj aparát, namísto umělců a autorů,“ říká Michal Schmidt, jeden z organizátorů akce a místopředseda Pirátů v Žatci. „Chtěli jsme také znovu dokázat, že je možné uspořádat hudební akci bez jakéhokoliv kontaktu s molochy typu OSA. Nerozumíme, proč by organizátoři kulturních akcí měli OSA kontaktovat, i když repertoár vystupujících nezahrnuje nic, co by bylo pod OSA registrováno. Hrajeme svobodnou hudbu v duchu hesla Hudby plný talíř – OSA ani halíř,“ dodává.

Žatečtí Piráti děkují všem návštěvníkům, kteří se VyOsení zúčastnili, a Městu Žatci, které v rámci oslav 1010 let výročí od první písemné zmínky festival VyOsení finančně podpořilo.

Proslýchá se, že velkou hudební akci ne nepodobnou festivalu VyOsení plánují Piráti ještě na letošní podzim. Koho asi do Žatce dostanou tentokrát?

Galerie fotografií: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.541677345954760.1073741838.301822519940245&type=1

Více o projektu Hrajeme svobodnou hudbu: http://www.pirati.cz/hudba

VyOsení v České republice: http://www.vyoseni.cz

© Piráti, 2018. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.