• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Předvolební debata nebude. Strany o ni nemají zájem.

Předvolební debata nebude

Pirátská strana se rozhodla sezvat všechny demokratické subjekty kandidující v komunálních volbách v Žatci na předvolební diskusi. Piráti také zjistili, že kontaktovat některé strany či jejich lídry je takřka nemožné, neboť není k nalezení žádný kontakt. Otestovali také, jak si kandidující strany hledí svých voličů na Facebooku. Více než polovina kandidujících subjektů na oslovení k předvolební debatě vůbec nezareagovala. Do debaty se přihlásily především strany současné radniční koalice. Opozice vyjma sociální demokracie na nabídku prostoru vůbec nezareagovala.

Záměr: Debata kandidátů a voličů

Česká pirátská strana dlouhodobě dává přednost přímému kontaktu s voliči a demokratické diskusi napříč politickým spektrem před prázdnými volebními hesly na plakátech a sliby, které vyšumí dříve, než jsou sečteny hlasy po volbách. Rozhodli jsme se tedy žatecký předvolební rybníček oživit uspořádáním veřejné předvolební debaty, do které jsme pozvali všechny demokratické subjekty kandidující v komunálních volbách v Žatci. Nepozvali jsme komunisty, se kterými se nebavíme. Debata měla vždy jednomu zástupci z každého kandidujícího subjektu poskytnout nezávislý a rovný prostor pro prezentaci svého programu, měla obsahovat diskusi o žhavých komunálních tématech a debatu s voliči. Hned zpočátku jsme však zjistili, že to nebude tak jednoduché.

Kandidující subjekty jsme oslovili prostřednictvím Facebooku. Subjekty, které Facebook nemají, jsme se pokusili kontaktovat soukromou zprávou přímo lídrovi kandidátky nebo e-mailem. Byli jsme velmi překvapeni, že v roce 2014 není možné na některá volební uskupení či na jejich čelní kandidáty (např. HNUTÍ NEZÁVISLÝCH ZA HARMONICKÝ ROZVOJ OBCÍ A MĚST, KSČM, KDU-ČSL, Sdružení Žatec 2014, Starostové a nezávislí) najít kontakt. Jak moc se tak tyto strany chtějí bavit s voliči a jak moc závisí na kontaktu s nimi je tak nabíledni. HNUTÍ NEZÁVISLÝCH ZA HARMONICKÝ ROZVOJ OBCÍ A MĚST v Žatci nemá žádné stránky, žádný Facebook, žádnou prezentaci. Na kandidáty není možné sehnat žádný kontakt. Stejné problémy jsme měli při nalezení kontaktu na lídra KDU-ČSL. Žádné informace také nejsou k dohledání o Sdružení Žatec 2014.

Opozice se nechce bavit.

Postupně se nám podařilo vyjma komunistů oslovit všechny kandidující subjekty. Budiž to pro ně testem „moderního věku“ a toho, jak si váží voličů, kteří využívají Internet. Zarazil nás však jejich nezájem. Nyní fakta:

Na oslovení k účasti v předvolební debatě zareagovaly kladně následující strany, hnutí a sdružení: Volba pro město, Strana svobodných občanů, SNK Evropští demokraté, NEZÁVISLÍ, KDU-ČSL a ČSSD. Zúčastnila by se samozřejmě i pořádající Česká pirátská strana. Pouze sedm kandidujících subjektů má zájem předstoupit osobně před voliče před volbami! Odmítnutí účasti přišlo ze strany Unie pro sport a zdraví, jejíž kandidát Martin Štross dle svých slov raději nechá za sebe mluvit práci Unie na radnici za poslední čtyři roky.

Můžete si povšimnout, že na nabídku participovat na otevřené demokratické diskusi napříč politickým spektrem a využít možnosti osobně oslovit voliče, zareagovaly převážně strany současné radniční koalice a dosud nezastoupené subjekty. Opozice nabídky veřejně konfrontovat své názory s jinak kritizovanou radniční garniturou nijak nevyužila. Následující kandidující subjekty vůbec na pozvánku do debaty nezareagovaly: HNUTÍ NEZÁVISLÝCH ZA HARMONICKÝ ROZVOJ OBCÍ A MĚST, Občanská demokratická strana, Sdružení Žatec 2014, STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ a TOP 09. Rádi bychom dodali, že pozvánka na diskusi byla dokonce urgována. V některých případech, jako například u ODS, je pozvánka dodnes nepřečtena.

Piráti se tak rozhodli, že pro nezájem kandidujících uskupení, či jejich diletantství při správě dnes nepřehlédnutelných sociálních sítí a elektronické pošty, debatu demonstrativně neuspořádají.

„Ve chvíli, kdy se do diskuse přihlásily takřka výhradně subjekty současné radniční koalice, nevidíme důvod, proč tyto strany stavět proti sobě v debatě. Pokud spolu poslední čtyři roky relativně úspěšně vládly, nemá smysl, aby se střetávaly v předvolební diskusi,“ říká Radek Holodňák (Piráti), otec nerealizované myšlenky nezávislé předvolební debaty. „Naším záměrem bylo rozproudit zdejší předvolební komunální vody a postavit proti sobě veřejně a před občany současnou radnici, opozici a nové subjekty. Donutit je veřejně debatovat a transparentně konfrontovat svou dosavadní práci i budoucí cíle tak, aby občané mohli okamžitě reagovat. Nezájem ze strany současné radniční opozice nás však přesvědčil o tom, že ona sama nemá zájem do veřejného dění vstupovat jinak, než zákulisními hrátkami a tvrdohlavým říkáním „ne“ vždy, když se z radnice ozve „ano“ a obráceně. Opozice, tak křiklavá na serveru zatec-otevrene.cz, nemá odvahu na to, aby předstoupila mezi své voliče a veřejně prezentovala své názory. My jsme chtěli vytvořit prostor pro širokou diskusi, o tu ale není zájem,“ dodává s povzdechem.

Předvolební debata nebude

Kdo nechce ukázat tvář?

Jako Piráti jsme se shodli na tom, že tato zjištění jsou možná cennější, než veškeré výstupy plánované předvolební debaty. Diskuse, která se měla odehrát v úterý 30. 9. v Mlsné koze se tak definitivně ruší. Pro Piráty, a nyní i pro voliče a novináře, kteří čtou tento článek, se však zkušenost s pokusem o oživení politického života v žatecké „polis“ může ukázat jako velmi hodnotná.

„Ukázalo se, že mnohé narychlo vzniklé stranické Facebooky pořádně nefungují a voliči na nich odpovědi na své otázky rozhodně nedostanou. Ukázalo se také, kdo v Žatci má a nemá chuť a odvahu předstoupit se svým volebním programem před veřejnost. Věřím, že právě tohle může být pro voliče cenná zkušenost,“ komentuje výsledky pokusu o uspořádání debaty Michal Schmidt, lídr Pirátů v komunálních volbách. Za Piráty však dodává: „My se o svůj Facebook staráme nejen před volbami, ale v průběhu celé naší existence. Prostřednictvím Facebooku diskutujeme s voliči, oznamujeme naše akce, zveřejňujeme zprávy. Klíčem k úspěchu je nevyrukovat s takovou prezentací účelově před volbami, ale svých příznivců si vážit konzistentně. Pokud nám někdo napíše, do 24ti hodin dostane odpověď.“ Dodejme, že Piráti mají v současnosti na Internetu v Žatci největší počet příznivců ze všech kandidujících subjektů (více než 300).

Veřejný prostor pro strany, které stojí o to být veřejné

„Jediné, co nás mrzí, je to, že stranám, které se před voliče předstoupit nebojí a chtěly se předvolební debaty zúčastnit, jsme zrušením akce nemohli poskytnout prostor, který jsme zamýšleli. Transparentní a otevřené subjekty jsou nám sympatické a zaslouží si prostor pro svou prezentaci. Rozhodli jsem se tak nabídnout všem subjektům, které na nabídku debaty zareagovaly kladně, bezplatný prostor pro předvolební prezentaci na největší pravidelně aktualizované žatecké stránce na Facebooku „Na Žatec dobrý“, kterou provozuji,“ říká Vít Konečný, vedoucí mediálního odboru Pirátské strany a kandidát č. 3 na pirátské kandidátce v Žatci. „Kromě toho, že jsme kandidáti, jsme také voliči a jako voliče nás ignorantství ze strany poloviny kandidujících subjektů nepříjemně překvapilo,“ uzavírá Konečný.

Piráti nadále budou pokračovat ve snaze konfrontovat svůj program s dalšími stranami a přímém oslovování voličů. Politiku chceme dělat přímo. Nemáme zájem se schovávat za anonymní články či ohraná hesla na plakátech. Vyjadřujeme také díky všem v komunálních volbách v Žatci kandidujícím subjektům, které měly o demokratickou diskusi zájem.

Bombardujte Facebooky, zahlcujte schránky, testujte vaše kandidáty

Čeká pirátská strana vyzývá všechny voliče, kterým není jedno, komu vhodí svůj hlas, aby se pokusili oslovit své vybrané kandidáty pomocí sociálních sítí nebo e-mailů. To, jak si strany svých voličů váží před volbami, jak strany prezentují svůj program a své ideje, to vše se odrazí na jejich konání po volbách. Pokud vám někdo neodpoví teď, neodpoví vám nikdy. Voliči, nenechte se znovu nachytat. Otestujte své favority!

Piráty můžete kdykoliv kontaktovat na Facebooku: https://www.facebook.com/PiratiZatec. Všechny potřebné kontakty také naleznete na volebním webu Pirátů http://www.zatecvolipiraty.cz/.


Za místní sdružení České pirátské strany v Žatci

Radek Holodňák, místopředseda sdružení

radek.holodnak@pirati.cz, +420 721 285 481

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.