• @ulk_f has upload permissions
  • @ALL has read permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions

Kyselé hrozny sladké revoluce

  Na podzim 2014 lidé protestovali proti Jelínkově koalici s komunisty. Dnes tu stejnou koalici vede Zdeňka Hamousová, vítězka voleb a osoba, ve které demonstranti spatřovali naději.

V roce 2014 se po dvaašedesátidenním panování „zimního krále“ Aleše Jelínka podařilo svrhnout koalici socialistů, komunistů a Svobodných. Žatec tehdy prožil největší protesty od Sametové revoluce. Petici za koalici bez komunistů podepsaly přes dvě tisícovky žateckých občanů. Uplynuly skoro tři roky, a jaká je v Žatci situace? Komunisté a socialisté vládnou dál, nyní legitimizováni hrdinkou občanských protestů - starostkou a předsedkyní senátorského klubu ANO Zdeňkou Hamousovou. „Naší Zdeňkou.“

~~READMORE~~

Vzpomínky na podzim 2014

Bylo mi čerstvých 21 let, když jsme se v Žatci s Piráty v roce 2014 těsně nedostali do zastupitelstva. Po volbách jsme ale nevěšeli hlavu, zdálo se jasné, že vznikne středo-pravicová koalice menších regionálních subjektů a Svobodných. Svobodní se však nakonec spřáhli s ČSSD a KSČM, a získali tak, ač nejméně početně zastoupení v zastupitelstvu (2 mandáty z celkových 21), křeslo starosty pro Ing. Aleše Jelínka.

Žatcem pak otřásla od Sametové revoluce největší demonstrace; tu jsem spoluorganizoval s kolegou od Pirátů a s tehdejším členem Svobodných, který byl znechucen povolebním vývojem. Stovky lidí přišly před radnici vyjádřit svůj nesouhlas se zradou na voliče ze strany Svobodných a s participací komunistů v Radě města. Pod petici, jejíž jsem byl zmocněncem a kterou jsem posléze předal radě, se podepsaly přes dvě tisícovky občanů dvacetitisícového Žatce. Součástí petice bylo také volání po tom, aby se starostkou místo Jelínka stala Zdeňka Hamousová, která v čele Volby pro město drtivě vyhrála volby a byla oblíbenou starostkou v minulém volebním období. V Žatci to vřelo. Za svůj život jsem dosud nic takového ve svém rodném městě nezažil. Stovky lidí stály na náměstí, zvonily klíči a vyzývaly starostu Jelínka k rezignaci.

  Když pečete s komunisty, má to tu nevýhodu, že nikdy nevíte, kdy zrádce zradí zrádce. Na snímku Milan Pipal (KSČM).

Aleš Jelínek tlak ze strany veřejnosti zkoušel ustát. Ihned po svém zvolení se pustil do projektu ekologizace kotlů v Žatecké teplárenské, ve které kompletně vyměnil vedení a do které instaloval své lidi. Realizaci tohoto projektu nyní vyšetřuje několik různých složek, včetně kriminalistů a Státního fondu životního prostředí. Existuje podezření na podvod v řádu desítek milionů korun. Jelínek také nechal dvě žatecké ulice ve čtvrti, kde vlastní parcely, pojmenovat po svých příbuzných.

Jelínkovi, kterého mezitím Svobodní vyloučili, nakonec vrazili kudlu do zad jeho kolegové z řad komunistů. Komunista a dlouholetý žatecký zastupitel Milan Pipal hlasoval spolu s koalicí malých subjektů kolem Hamousové pro odvolání Aleše Jelínka. Ten tak ve funkci setrval pouhých 62 dní. Na stejné schůzi zastupitelstva byla do města zvolena Zdeňka Hamousová.

Žatec tehdy oslavoval. Vítězství! Komunisti vyhnáni! Zrádce Jelínek je pryč! Jaká idyla, že? Mnozí z vás možná už teď hádají, jak to bylo dál. Tak tedy pozorně čtěte dál.

Konec ideálů

Žatec se v zimě roku 2015 ponořil do politické krize. Na radnici se nikdo nebyl schopný shodnout na složení rady. Starostkou tak byla Zdeňka Hamousová a místostarostou její kolega Jaroslav Špička, ovšem veškeré kompetence rady pojalo městské zastupitelstvo. Všech 21 zvolených zastupitelů rozhodovalo o dění ve městě. Vlastně spíše nerozhodovalo. Na radnici neexistoval konsenzus pro žádné zásadní otázky týkající se konkrétních kroků. Město začalo stagnovat. Voda tekla, sem tam někdo opravil díru na chodníku, Dočesná taky byla, ale to je tak vše. Město zakrnělo.

  Ani Šramota ani Jelínek nejsou dnes v radě, přesto se po třech letech mohou usmívat stejně, jako v den svého zvolení. Nyní je navíc kryje populární starostka Hamousová.

Zase uplynul kus vody a v roce 2016 se studánka konečně vyčistila. Již delší dobu bylo předvídatelné, jak to nakonec dopadne. Protože projednávat „choulostivé“ věci v zastupitelstvu, které je přístupné veřejnosti, se samozřejmě dlouhodobě nikomu nehodí do krámu, radniční konšelé se nakonec přeci jen dohodli. Vznikla rada, která si jaksi vzala „to nejlepší z obou světů“. Zdeňka Hamousová sice zůstala starostkou, ale místostarostkou se stala socialistka Jana Nováková, a většinu čtyř mandátů ze sedmi získali socialisté a komunisté. Žatec tak nakonec stejně ovládli ti, proti kterým protestovalo 2000 žateckých občanů. A tentokrát grandiózně za podpory těch, které občané spatřovali jako ty správné. Nastalo obrovské zklamání. Účast pravicově-nezávislých politiků kolem Hamousové v radě za majoritní kontroly komunistů a socialistů nebyla tím, co občané, kteří podepsali petici proti Jelínkovi, chtěli. Jinými slovy: máme to samé, jen místo Jelínka je v čele Žatce Hamousová. Proti vůli občanů zvítězily radniční pikle a podnikatelské záměry některých zastupitelů. Chobotnice prorůstající politikou si zase našla svoje místo. Znovu se ukázalo, že kde je vůle, je i cesta. Komunisté a socialisté vládnou, jako vládli s Jelínkem, ale nyní legitimizováni ikonou těch, kteří proti nim povstali.

Město, které nežije

Je rok 2017, a co je v Žatci nového? Ekologizované kotle v Žatecké teplárenské pořád chybí, ačkoliv dílo bylo dávno předáno, a vyšetřování probíhá. Ulice na žatecké Flóře se pořád jmenují po Jelínkových příbuzných. Starostka Hamousová, hrdinka naší revoluce ze zimy roku 2014 a nyní senátorka za ANO a hrdá obhájkyně Andreje Babiše, která požadovala pro Babiše výjimku z tzv. Lex Babiš, klade věnce u pomníků společně se socialistickou místostarostkou Novákovou, kdysi úhlavní nepřítelkyní, a společně přednášejí o tom, jak je důležité poučit se z historie. Město se uchází o zapsání své chmelařské čtvrti do UNESCO, ale nemá žádný dlouhodobý plán. Náměstí zeje prázdnotou, turisté zoufale chybí, kulturní scéna zmírá. Rada však uvažuje o absurdní stavbě vodní elektrárny na úseku Ohře v Žatci. Jen v Radě města Žatce to teď vše štymuje jako na drátkách… Až na to, že se znovu blíží komunální volby, které můžou křehkým domečkem z karet snad doopravdy otřást.

Radek Holodňák, předseda Místního sdružení České pirátské strany Žatec - Kadaň

© Piráti, 2024. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
regiony/ustecko/zatec/tiskove-zpravy/kysele_hrozny_sladke_revoluce.txt · Poslední úprava: 28.06.2017 13:30 autor: Radek.Holodnak