• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Film opět ovládne 1. května noční synagogu: chystá se Festival svobodného filmu :3

Festival svobodného filmu :3

Na sváteční datum 1. 5. 2015 připravili Piráti další ze série nočních filmových projekcí v žatecké synagoze. Letošním tématem Festivalu svobodného filmu je politika. Návštěvníky tak čekají filmy otevírající témata korupce, klientelismu, přistěhovalectví či boje za svobodu a demokracii. Synagoga bude otevřena od půl sedmé, projekce filmů začíná ve 20:00 a bude pokračovat přes půlnoc. Pořadatelé k filmům nabídnou točené pivo, nealko a občerstvení. Vstup je volný. Více informací a program v této tiskové zprávě.

Festival svobodného filmu :3 bude letos pod heslem „Rozšiř si obzory!“ věnován politickému filmu. Konkrétně jsme si pro vás připravili čtyři dokumenty z edice Promítej i ty festivalu Jeden svět. Smyslem letošního ročníku je přispět do diskuse k palčivým otázkám současné světové společenské scény. Promítané filmy se dotýkají různých problémů, se kterými se lidstvo potýká: s korupcí, klientelismem, totalitou, megalománií a egoismem světových vůdců v kontrastu s bojem za svobodu a demokracii občanské společnosti (Putinovy hry, Běloruský sen); snímky nám také mohou pomoci nahlédnout do samého centra tzv. Arabského jara a role sociálních sítí v organizování revolucí (#chicagoGirl), či do teorie a praxe „politického“ byznysu, který se v posledních letech razantně rozmohl i u nás a nastartoval éru oligarchizace české společnosti (Prachy v prachu).

PROGRAM

18:30 Zpřístupnění synagogy, prohlídka prostor, otevření baru

19:45 Úvodní slovo pořadatelů


20:00 Putinovy hry

Dokumentární - Izrael / Rakousko / Německo, 2014, 90 min

Medaile jsou rozdány, rekordy pokořeny a vítězství vybojována. Kdo je ale skutečným vítězem a kdo poraženým? Zimní olympijské hry v Soči 2014 zůstanou navždy zapsány jako kontroverzní projekt ruského prezidenta Vladimira Putina, který by se nikdy nezrealizoval bez jeho osobní posedlosti. Sen o světovém svátku sportu se sice proměnil ve skutečnost, ale za jakou cenu? Všudypřítomná korupce, vyvlastňování soukromých majetků, násilné vystěhovávání obyvatel, nevratné dopady na životní prostředí. V investigativním dokumentu vystupují na povrch ty největší bolesti současného Ruska. Pro lidi, kteří svou otevřenou výpovědí přispěli ke vzniku filmu, však tato olympiáda nezůstane hezkou vzpomínkou.

Hodnocení ČSFD: 75%


21:45 Prachy v prachu

Dokumentární - Estonsko, 2013, 98 min

Politické strany financují své kampaně z nepřiznaných peněz, politici slibují nesplnitelné, roste korupce a klientelismus. To je reálná situace na estonské politické scéně, která nápadně připomíná situaci v řadě dalších zemí, včetně Česka. Tamní divadlo NO99 se rozhodlo čelit celospolečenskému znechucení z panujících praktik v politice provokativním způsobem – ohlásilo vytvoření nové politické strany. Připravuje spoty, billboardovou kampaň a chystá ustavující sjezd pro 7000 lidí. A establishment i média začínají být nervózní. Je to celé jen mystifikace, nebo tu skutečně vzniká nová strana? Autorský dokument odhaluje slabiny dnešní demokracie a poukazuje na sílu občanské společnosti.

Hodnocení ČSFD: 82%


23:30 #chicagoGirl

Dokumentární / Akční / Drama - USA / Sýrie, 2013, 74 min

Devatenáctiletá Ala´a Basatneh by měla mít běžné starosti jako její američtí vrstevníci: školu, lásky, módu, hudbu… Jenže na nic z toho studentka z Chicaga nemá čas – prostřednictvím svého notebooku totiž organizuje revoluci v Sýrii. Pomáhá koordinovat protesty, šíří fotky a videa nebo informuje demonstranty o aktuálním dění. Její přátelé Bassel, Aous a Omar jsou přitom v samotném ohnisku dění, v zemi, kde už tři roky trvá občanská válka. Dokumentují zločiny Asadova režimu a samozřejmě bojují. Vyměnili však zbraně za fotoaparát, mobil a internet. Film sleduje úsilí a odvahu mladých lidí a odkrývá fenomén sociálních sítí, který se stal zásadním hybatelem vlny arabského jara.

Hodnocení ČSFD: 78%


00:45 Běloruský sen

Dokumentární - Rusko, 2011, 55 min

„Nejkrásnější období v naší zemi v posledních letech byl podzim 2010,“ říká anonymní průvodce filmem a jeho slova ilustrují záběry z volebních setkání nezávislých prezidentských kandidátů. Vypravěč společně s řadou dalších doufá, že první svobodné volby po šestnácti letech ukončí v Bělorusku autoritativní režim Alexandra Lukašenka. Veškeré naděje, posílené předvolebními průzkumy, však ukončí vyhlášení volebních výsledků. Lukašenko získává osmdesát procent hlasů, jeden z opozičních kandidátů je zbit a unesen. Následné protesty proti zmanipulovanému hlasování vyústí v zatýkání opozičních politiků, jejich manželek, kolegů z předvolební kampaně i obyčejných demonstrantů. Film nabízí jedinečný pohled zblízka na totalitní praktiky státního aparátu, který se neštítí mediální propagandy, zneužívání tajné policie, vyhrožování a vykonstruovaných procesů. Snímek je však především poctou všem Bělorusům, pro něž se svoboda stala hodnotou, za kterou se vyplatí bojovat.

Hodnocení ČSFD: 89%


VSTUP ZDARMA

Na místě: Točené pivo, čaj a káva, bar, občerstvení

Festival svobodného filmu :3 na FB

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.