• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Audiovizuální demolice synagogy proběhne 17. června

Demolice synagogy

Už 17. června se v žatecké synagoze odehraje netradiční podívána. V rámci audiovizuální performance zde ve večerních hodinách vystoupí elektronické progresivní kapely PTAKZ a Frau Frankenstein und Spüllboys, prostor synagogy bude originálně nasvícen, a na místě se objeví také umělecké instalace. Piráti pokračují v podpoře nezávislé alternativní kultury, svobodné hudby a oživení kulturních památek.

„Naším záměrem je představit v Žatci tvorbu mladých progresivních nadějných umělců, kteří se však vymykají zažitým konvencím,“ uvádí za pořadatele, místní sdružení České pirátské strany, Radek Holodňák. „Formace PTAKZ a Frau Frankenstein jsou kapely, které klubovou a festivalovou scénu zaujaly kvůli ostrým elektronickým beatům a hře se zvukem, svou abstraktní, místy drásavou lyrikou, a až apokalyptickým pohledem na svět a člověka. A z toho všeho, včetně sebe, si ve své pitoreskní kabaretní show dělají tak trochu srandu. V kombinaci s unikátním prostorem synagogy, která toho sama o světě a člověku vypovídá dost, se bude jednat o zážitek, který přesahuje rámec toho, co lze tradičně vidět v Žatci,“ dodává.

Cílem pořadatelů není uspořádat další koncert komerčně úspěšného interpreta, kterého je možné dnes a denně slyšet z rádií. „Chceme do Žatce přinést něco nového, nevídaného, možná šokujícího,“ říká pořadatel akce Radek Holodňák, který spolu s místním sdružením Pirátské strany pořádá kulturní akce v synagoze již třetím rokem. „V Žatci se podle našeho názoru během roku odehrává spousta kulturních akcí, jejichž společným jmenovatelem je konvenčnost. To samozřejmě není špatně, protože být konvenční tak nějak patří ke koloritu života většiny z nás, ale je dobré se z konvencí čas od času vytrhnout. Proto chceme uspořádat akci, jejíž obraz ulpí na sítnici očí a v ušních bubíncích diváků ještě dlouho poté.“

„Demolice synagogy“ již stačila vzbudit mezi Žatečany ohlas. Někteří brzy prokoukli záměry pořadatelů v podobě tzv. guerillového marketingu; jiní vyjádřili svůj nesouhlas s tím, že by se měla synagoga doopravdy bořit. Kontroverze vzbudil zejména název akce, ze kterého nevyplývalo, že se bude jednat o kulturní akci. Vyplývá z toho, že budova synagogy je občanům Žatce velmi blízká a považují ji za integrální součást města, které si cení a mají k ní osobní vztah.

„Synagogu máme rádi a rádi v ní pořádáme kulturní akce, chceme znovu přispět k oživení této památky, kterou považujeme za zcela unikátní. Podobný prostor bývalé synagogy, který je nyní využíván tímto způsobem, v ČR neexistuje. Žatec má tak ve svém srdci opravdový unikát, který je bohužel stále málo využíván. Třeba se nám podaří rozproudit zájem veřejnosti o tuto památku a o akce v ní se odehrávající. To by mohlo vést k tomu, že se jednou dočkáme rekonstrukce objektu,“ uzavírá Holodňák.

„Demolice synagogy“ proběhne 17. června 2016 ve večerních hodinách. Hudební a vizuální produkce by měla začít ve 20:00. Vstup na akci, kterou významně podpořilo Město Žatec příspěvkem na pořádání kulturních akcí, čímž vůbec umožnilo pořádání této události, bude zdarma. Akci také ze svého státního příspěvku podpořila pořádající Česká pirátská strana v rámci participativního rozpočtování. Pro detaily sledujte Facebookovou stránku události Demolice synagogy - audiovizuální šílenství v Žatci.

FB událost: https://www.facebook.com/events/1680253025568227/

Video trailer: https://www.youtube.com/watch?v=YrqFEYPP3Zs

Plakát ke stažení: http://uloz.to/x2u1DTRs/velky-plakat-update-maly-jpg

Kontakt

Radek Holodňák

radekholodnak@pirati.cz

721 285 481

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.