• @ulk_f has upload permissions
  • @ALL has read permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions

Audit Teplárenské znovu neprošel; "Hra na mlžení a výmluvy pokračuje, karavana jede dál," říká Holodňák (Piráti)

Hlasování o provedení auditu v Žatecké teplárenské, třetí pokus

Ani napotřetí neprošlo hlasováním zastupitelstva, které supluje stále nefunkční radu, provedení auditu problematické zakázky ekologizace kotlů v Žatecké teplárenské. Kauzou se přitom zabývá Policie ČR. Audit blokují zástupci (ex)ČSSD, (ex)Svobodných a KSČM. Společně s nimi se proti auditu vyjádřil také „pravicový“ zastupitel Karas, člen představenstva této městské společnosti. Důvody, proč kdo pro audit nehlasoval, zaznívají z různých stran jiné; výsledek je ovšem stejný: psi štěkají a karavana jede dál. Naděje na nezávislý posudek situace v Žatecké teplárenské tak uvízly na bodu mrazu. Situace v Žatci podle předsedy žateckých Pirátů Radka Holodňáka nabírá rozměrů díla z žánru absurdní komedie. Ve městě prý není vůle se dohodnout. Jeho názory přinášíme v rozhovoru týkající se kauzy Žatecká teplárenská i společenského marasmu ve městě a ČR.

~~READMORE~~

Audit v zastupitelstvu neprošel ani napotřetí. Čím si to vysvětlujete?

Ačkoliv v podstatě všechny strany, které ve volbách přesvědčily voliče a obsadily mandáty v zastupitelstvu, slibovaly nastartování mechanismů transparentního chodu radnice, ve skutečnosti se chovají jinak. Snahou „levicové“ části spektra je kauzu „zabetonovat“ a nepustit do ní ani kapičku denního světla, které by situaci osvětlilo. V duchu z minulosti známých metod tito zastupitelé jakoby říkají: Občané nás zvolili, máme mandát, tak si do toho nenecháme kecat. Požadují takzvaný „klid na práci“, po kterém volali komunističtí předáci během Sametu. Demokracii si představují jako systém, ve kterém jsou jednou za čtyři roky zvoleni nekontrolovatelnými neodvolatelnými samovládci, kterým nikdo nesmí vidět pod prsty. Vyloučení veřejnosti z rozhodování, odmítání veřejných jednání, zamlčování informací - to jsou typické totalitní metody, které dnes zažívají celospolečenskou renesanci. Žatec v tomto není výjimkou.

Je přinejlepším otázkou, zda-li v Žatecké teplárenské nedochází k podvodu za bílého dne. Situaci řeší Policie ČR. Na ŽT je už rok upřena pozornost veřejnosti a kauza ne a ne skončit. V tuto chvíli jsem přesvědčen, že v Teplárenské takzvaně „něco smrdí“. Audit je jediným legitimním prostředkem, jak dokázat nebo vyvrátit pochybnosti, které má veřejnost i někteří politici ohledně vedení navoleného krátce fungující radou města po volbách v říjnu 2014. Tím se také odpůrci auditu zaklínají; říkají: Vždyť vy jste tam navolili svoje zástupce, tak co si stěžujete? Jestli se vám to nelíbí, odvolejte je. Nejhorší je, že mají pravdu! Blokování auditu je pro ně pohodlné - ví, že je 9 zastánců auditu nepřehlasuje, a zároveň že se vedení Teplárenské nezmění. V teplých křesílkách tam sedí spřízněné osoby různých zájmových skupin reprezentovaných některými zastupiteli. „Každý na někoho něco ví,“ říká se. Ocitli jsme se tak v patové situaci, kdy je nám předkládána snaha „pravice“ o prosazení auditu, která se ukázala marnou - přesto však stále nikdo nenavrhnul odvolání představenstva, které je za vzniklou krizovou situaci odpovědné, ani osob v dalších veřejně volených funkcích v městské firmě. A tak se ani nestane. Připomeňme si, jak byl audit v Žatecké teplárenské prosazován zastupitelem Krčmárikem (KSČM), když společnosti šéfovala Alena Hlávková, odvolená právě nově navoleným vedením. Dále podpora pana Šmída, šéfa Teplárenské, ze strany starostky Hamousové je pro mě nepochopitelná.

Proti auditu hlasoval také zastupitel a člen představenstva ŽT Karas. Proč?

Pan Karas zastává konzistentní a poněkud agresivní postoj: Při každé možné příležitosti opakuje ty samé argumenty o tom, že on je součástí voleného orgánu. Pokud tedy existují v Teplárenské nějaké problémy, prý má být z tohoto orgánu odvolán. Tvrdí také, že pokud jsou v ŽT nejasnosti, ať je tedy podáno trestní oznámení. Pokud není v jeho osobu vkládána dostatečná důvěra, ať je prý funkce zbaven. Tato alibistická pozice dokresluje kulisy absurdního divadla, které zastupitelstvo předvádí. Kdyby si pan Karas nebyl natolik jistý tím, že o svou funkci, na kterou je mimochodem vázán hmotnou odpovědností jeho majetek, možná byy sejen těžko dopouštěl takové ostré rétoriky. Při komunikaci s ním vždy vzpomene, že pokud má někdo prokáže jakékoliv podezření, vyvodí z něj důsledky. Faktem je, že ona pochybení může prokázat pouze vyšetřování policie nebo nezávislý audit. Nezávislý audit je obvykle volen v civilizované demokratické společnosti, ve které volení zástupci veřejnosti zodpovědně nakládají s jím svěřeným majetkem. V Žatci prostě budeme nakonec muset počkat na to, co vyzkoumá vyšetřování policie, jak a kdy rozhodne definitivně soud. V tu dobu již samozřejmě budou všichni vlci najezení a koza zůstane celá - náklady na zpackanou zakázku přece zaplatí Město Žatec, ne ti, kteří jsou za to odpovědni. Karas tvrdí, že s auditem souhlasí, ale že by měl být proveden až po skončení problematické zakázky ekologizace. Nezbývá, než se řečnicky zeptat, zda-li by pan Karas nechal vraha nejdříve postřílet své oběti, a teprve až poté by volal policii? Člověk, který je zodpovědný za dobré vedení městské firmy, říká, že máme počkat, až bude zakázka nenávratně zpackána? Připomeňme, že v případě dalších sankcí může Město vracet desítky milionů korun. A pak budeme od socialistů znovu poslocuhat, že nejsou peníze na chodníky…

Proč proti auditu hlasovali ostatní zastupitelé?

Pozici socialistů a komunistů jsem definoval v úvodu; ve skutečnosti je dle mého za tímto dogmatickým přístupem kamarádíčkování s lidmi ve vedení společnosti, kteří sem byli dosazeni „levicí“ za pomoci Svobodných. Zastupitelky jako je Raganová, Hafnerová či Malířová jsou jako loutky ovládány duem Krčmárik - Šramota a nejsou v zastupitelstvu k čemukoliv jinému, než ke zvedání rukou podle befelu. Současný vedoucí Teplárenské Ing. Petr Šmíd, mj. starosta Hrušovan, je veřejností považován za šedou eminenci žateckého politického rybníčku. Rozkrýt vztahy mezi Šmídem a zastupiteli by mělo být úkolem investigativních novinářů. Zda-li svou roli plní, nechám na vašem posouzení.

ČSSD i KSČM ve svých volební programech deklarovaly snahu o rozšíření míry transparence radnice. Za éry Jelínka a Šramoty vystavily město hrozbě sankcí, když byly neuváženě zveřejněny městské účty - od té doby jakoby si řekli, že už to nebudou znovu riskovat. Transparence je samozřejmě moderní slovo, které na volebních programech vypadá hezky. ČSSD ani KSČM však nikdy neměly ani v úmyslu něco podobného prosazovat. Transparence, tedy veřejná kontrola, je něco, čeho se děsí jako čert kříže. Kolikrát jsme už z úst pana Krčmárika a dalších slyšeli výzvy typu: „Přece o tomhle nebudeme jednat veřejně, před občany!“ či „Pojďme to vyřešit na uzavřeném soukromém setkání.“ Tahle hra na prosazování transparence je dalším střípkem v mozaice absurdního divadla, které na nás místní politici rozehrávají. Z obou stran. Vedení města v čele se starostkou Hamousovou a místostarostou Špičkou s námi sice komunikuje, poslouchá naše připomínky a nemá problém se s námi scházet, avšak nemůžu říct, že bychom viděli nějakou zpětnou vazbu. Sliby o pokusu prosadit open data a transparentní účetnictví zatím vzaly za své. Nikdo se neúčastní konferencí, které se transparentního chodu měst týkají. Přijde mi to jako typický příklad takzvané salámové metody. Zatím se jim podařilo prosadit pouze zveřejňování kompletního znění materiálů ze zastupitelstva. To je chvályhodné a vítáme to; stálo nás to ale nenávratnou ztrátu záznamů z jednání od října 2014 do září 2015.

Jaké jsou vyhlídky na změnu politické situace v Žatci?

Radek Holodňák na volebním plakátu

Upřímně řečeno ztrácím poslední zbytky iluzí, které jsem dosud mohl o některých zastupitelích mít. Obávám se však, že tento absolutní politický i morální marasmus nás čeká ještě další tři roky. Ze strany zvolených zastupitelů se nedá čekat jakákoliv iniciativa ve vyvolání předčasných voleb, které by mohly být řešením. Politici na radnici moc dobře ví, že je před nimi ještě dost času na to, aby tuhle kauzu před dalšími regulérními volbami ututlali. Volby v současnou chvíli by byly moc riskantní pro léta zavedené pořádky. Však zeptejte se voliče, co se ve městě dělo před dvěma lety. Většina z asi nich nebude mít tušení. Lidská paměť je krátká a nebezpečně selektivní - za dva roky si lidé budou pamatovat, že se rekonstruovalo autobusové nádraží; těžko si ale vzpomenou na tento článek.

Politici se prostě nebojí voleb, na které mají čas se připravit. To je to nejhorší, co se může demokracii stát - když politici přestanou mít strach z toho, že nebudou znovu zvoleni. Je přece nad míru jasné, dovolím si teď použít trochu ostřejší nadsázky, že v příštích volbách dostane ČSSD úplně stejný počet hlasů, jako v těch minulých - prostě z titulu toho, že je to silná vládní strana. I kdyby ji v Žatci vedl Hurvínek, má stabilní elektorát, který v podstatě ani nezajímá, jaký má strana program či jak na radnici pracuje. To samé platí o KSČM; teorie o vymírajících voličích komunistů se ukázala jako nepodložená. V době, kdy republice šéfuje agent StB, je to vlastně docela logické. Pár nejsrdnatějších karieristů, například Aleš Jelínek, kterého vyloučili ze Svobodných, či Miroslav Šramota, vyloučený z ČSSD, jistě najdou dobrá místa na kandidátce ANO či nějakého účelově vytvořeného „nezávislého“ uskupení. A pokud ne oni sami, jistě se najdou spřátelení kolegové, kteří mají čistý štít a mohou tak začít po volbách i s čistým štítem škodit. Peníze na kampaň, vydání volebních novin a správu profilů na sociálních sítích mít jistě budou.

Podobné je to s „pravicovými“ kandidáty. Příští volby budou opět úspěšné, i když méně, nestane-li se nějaký zlom, pro Volbu pro město starostky Hamousové - té starostky, jejíž role a zakotvení v žateckém politickém spektru je čím dál méně jasná. Té starostky, k jejíž možná unáhlené glorifikaci jsme přispěli organizací demonstrace 17. 11. 2014 a sbíráním podpisů pod petici za její znovuzvolení. Uvědomme si, že i Volba pro město a další „koaliční“ strany jsou za současnou situaci zodpovědné - svou neschopností vytvořit funkční a stabilní koalici, neschopností se dohodnout na základě personálních neshod a naopak schopností se na lecčems dohodnout na základě personálních shod. I v dalším volebním období tak může VpM hrát roli vlka v rouše beránčím a nadále z toho těžit, zejména v čele s charismatickou Hamousovou a stálicemi žatecké politiky.

Jediným opravdovým řešením by bylo volit úplně jiné strany, úplně jiné lidi. Základním problémem žatecké politiky nejsou politické neshody, ale personální vazby a finanční napojení na rozpočet Města; vztahy jsou v našem malém městě tak propletené, že zapřičiňují kolaps a úpadek úřadu a fungování města.

Je někdo, koho považujete v současné chvíli za světlou osobnost?

Ačkoliv budeme znovu, a už tradičně, nazýváni jeho pátou kolonou, nezbývá mi, než zopakovat, že si vážím přímosti a bezskrupulóznosti jednání zastupitele Hladkého (SNK-ED). Jako jeden z mála se nezdráhá věci nazvat pravými jmény, nepoužívá mlžení a vyhýbavou rétoriku a do značné míry přenáší do jednání zastupitelstva názory, které zaznívají z úst veřejnosti na diskusních fórech ve městě. Pozitivně také hodnotím zastupitele za Unii pro sport a zdraví Martina Štrosse. Podnětné návrhy, komentáře a rýpavé připomínky zastupitele Štrosse považuji za to lepší, co lze v současném zastupitelstvu slyšet. Vážím si také konzistence jeho názorů a opravdové snahy dlouhodobě pro město pracovat nezávisle na politických tanečcích. Tak mi to alespoň připadá.

Kdyby Piráti v zastupitelstvu obsadili mandáty, jak by se nyní zachovali?

Samozřejmě bychom hlasování o provedení auditu podpořili. Považuji to za jediné slušné východisko ze situace, kdy je společnost a její vedení pod tlakem tak silného podezření na manipulace se zakázkou. Cítím ale potřebu také říct, že bychom vzniku takových situací chtěli definitivně zamezit. Víte, není možné manipulovat v tajnosti se zakázkou, jejíž znění je zveřejněno v plné míře. Není možné měnit za chodu proces realizace zakázky, pokud je správně vyúčtována každá součástka, která se měla v nových kotlích objevit. Není možné kdekoliv utopit peníze, pokud si občan může on-line zkontrolovat, jestli souhlasí „má dáti“ a „dal“. Prosadili bychom zásadní změny v chodu radnice směrem k transparenci, veřejné kontrole a občanské participaci. Město hospodaří s veřejnými penězi - není tedy jediný důvod, proč by si občané neměli mít možnost zkontrolovat příjmy a výdaje města a městských společností do posledního halíře. Není také jediný důvod, proč by měly být městem zadávané zakázky tajné, proč by neméla být veřejnosti přístupná projektová dokumentace atd. Uvědomte si, občané a voliči, že každý papír, který se na radnici vytiskne, platíte jen a jen vy. Ve vašem zájmu je, abyste si každý ten vytištěný papír měli právo přečíst. Dokud se voliči sami nebudou aktivně zajímat o veřejnou kontrolu, nic moc se nezmění a výroky stran o transparenci zůstanou navždy jen ve volebních programech.

Česká společnost se nachází na zásadním společenském rozcestí. Jedna cesta vede k rozvoji občanské společnosti, k utužení a stabilizaci demokracie, k implementaci občanské kontroly do vládnutí politiků. Druhá cesta vede k direktivní společnosti řízené autokraty v různých podobách, kteří na první místo staví své osobní ekonomické a společenské zájmy, k jejichž legitimizaci využívají systematické lhaní, manipulace, diskreditaci oponentů, relativizování, demagogii. Myslím, že tato dichotomie se nyní pomalu, ale o to hlouběji, rozvíjí také v Žatci. Kdo kde stojí se ovšem začíná rozmazávat.

My Piráti vždycky půjdeme po té první cestě.

Na otázky odpovídal Radek Holodňák, předseda místního sdružení České pirátské strany Žatec - Kadaň a 4. místopředseda krajského sdružení České pirátské strany Ústecký kraj. Článek obsahuje osobní názory a nutně nevyjadřuje stanovisko strany.

© Piráti, 2024. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
regiony/ustecko/zatec/tiskove-zpravy/audit_znovu_neprosel.txt · Poslední úprava: 13.10.2015 10:54 autor: Radek.Holodnak