Toto je starší verze dokumentu!
Obsah
Rozhlédni se po lodi!
Tento návod ti odpoví na následující otázky:
- Jak Piráti fungují a jaké používáme systémy?
- Čemu všemu se lze Pirátů věnovat a co se můžeš naučit nového?
- Jak fungujeme?
Jako Piráti podporujeme sdílení informací, otevřenou a svobodnou společnost a zdůrazňujeme podporu svobody jedince.
Pirátská strana stojí na třech základních pilířích:
- Hejno (my všichni)
- Volení představitelé (jádro organizace)
- Přímá demokracie
Pirátské základní kameny & program:
- Kontrola moci a mocných
- Zjednodušení státu pomocí technologií
- Ochrana občanů před šikanou
- Obrana svobody
Aktuální pirátský program najdeš na našem webu.
Proč pomáhat Pirátům?
- Poznáš politiku zevnitř a získáš cenné a jedinečně zkušenosti
- Naučíš se používat nové technologie
- Můžeš se zapojit do aktivit, které dávají smysl
Kde se s Piráty můžeš potkat?
- V pirátských centrech,
- Na akcích pořádaných Piráty,
- Na osobní schůzce s koordinátorem/kou krajského sdružení.
S čím Piráti pracují?
Měj na paměti, že do většiny platforem se přihlašuješ přes pirátskou identitu. Tu si můžeš vytvořit při registraci do Nalodění.
Web
Na webu najdeš základní informace o Pirátech - aktuality z Poslanecké sněmovny, novinky z regionů, pirátský program, výsledky i aktuality či pirátský kalendář.
Fórum
Diskuzní fórum je základní komunikační platformou Pirátů, a zapojit se do něj mohou členové, registrovaní příznivci ale i odborná a laická veřejnosti. Jak s fórem pracovat v rámci kraje najdeš v tomto návodu.
Wiki
Pirátská wikipedie tvoří interní encyklopedii strany a najdeš na ní celou řadu zajímavých informací, návodů, seznamů i kontaktů. Jednotlivé odbory strany zde mají své nástěnky, některé kraje zde mají své rozcestníky. Nicméně se občas může stát, že informace nemusí být aktuální.
Nalodění
Nalodění je základní a velmi důležitá platforma, která slouží k registraci ke spolupráci s Piráty, ale také k podávání žádostí o RegP či členství, správu osobních a kontaktních údajů či medailonků.
Zulip
Zulip je interní komunikační platforma pro přímý i skupinový chat. Najdeš v ní vlákna rozdělená dle témat, díky čemuž je komunikace přehledná a snáze dohledatelná. Jak na Zulip se dozvíš v tomto návodu.
Jitsi
Jitsi je nástroj pro videokonference, který umožňuje přenos videa i hlasu, sdílení plochy nebo vybraného okna. Na PC funguje jednoduše v prohlížeči, na mobilu jej doporučujeme používat přes aplikaci Jitsi Meet. V krátkých návodechzjistíš, jak na jitsi v mobilu nebo na webu. Stačí si vytvořit vlastní videomístnost a může komunikovat.
Nástěnka
Navštiv pirátskou nástěnku a sleduj aktuality z pirátského dění.
Mrak
Mrak je Pirátské cloudové úložiště a bezpečné místo pro ukládání, prohlížení a práci s dokumenty. Co vše dalšího Mrak umí se dozvíš v uživatelské příručce.
Redmine
Systém pro sledování úkolů, kde je možné sledovat vnitrostranické požadavky na řešení, stejně jako např. programové priority řešené v Poslanecké sněmovně. Bližší informace najdeš zde a pro snazší orientaci můžeš také mrknout na videonávod
Helios
Hlasování, která jsou u nás tolik důležitá, je možné provádět přes forum a nebo přes hlasovací systém Helios. Jak Helios v jednotlivých rolích ovládnout,zjistíš tady.
Jaké máme týmy a odbory? Pirátská strana je různorodá a její činnost stojí na dobrovolnictví! Pirátští dobrovolníci jsou z řad členů a příznivců, ale i lidí z široké veřejnosti, které zajímá jen konkrétní téma či projekt.
Mediální odbor Mediální odbor zpracovává a prezentuje politická témata. Připravuje tiskové zprávy, zajišťuje komunikaci aktuálních novinek, vysvětluje informace, které kolují v médiích a dbá na jednotný vizuální styl Pirátů dle grafického manuálu. Personální odbor Stará se o členy, příznivce i dobrovolníky. Zajišťuje školení a organizaci společných akcí, rozvoj Pirátů a jejich komunity obecně. Jednoduše se snaží o to, aby se každý u Pirátů cítil dobře a měl ve straně možnosti růstu. Komunikaci s veřejností i členy řeší koordinátoři/ky krajských sdružení. Zahraniční odbor Zahraniční odbor komunikuje s dalšími členy mezinárodního pirátského hnutí, zejména přináší v zahraničí osvědčené nápady do strany, vypracovává společný postup při projednávání mezinárodních problémů.
Technický odbor Stará se o provoz technických systémů, a to od správy vlastních serverů, až po aktualizaci a úpravy používaných aplikací. Administrativní odbor Má pod palcem registrace členů podle stranických předpisů, přípravu smluv, vedení jednání na stranickém fóru nebo proplácení financí v rámci transparentního hospodaření.
Kancelář strany a Finanční tým Kancelář strany byla zřízena Organizačním řádem a vedoucí kanceláře strany je též vedoucím Finančního týmu. Finanční tým se stará například o fundraising, vykonává exekutivu ve straně.
Struktura strany
Organizační struktura Pirátské strany je definována ve stanovách a dalších předpisech. Nejvyšším orgánem je Celostátní fórum (CF) - souhrn všech členů Pirátské strany, kteří mají právo posledního slova a přímé volby a odvolávání všech představitelů vnitrostranických orgánů. To odpovídá modelu (polo)přímé demokracie, která ve straně funguje. Celou stranu řídí strategicky Republikový výbor (RV) a operativně Republikové předsednictvo (RP), které má k ruce odbory, které spravují záležitosti jako technické systémy, administrativu, mediální prezentaci nebo zahraniční vztahy. Revizními orgány jsou Kontrolní komise (KK) a Rozhodčí komise (RK). Krajskou obdobou celostátního fóra je Krajské fórum (KF), které je nejvyšším orgánem v daném kraji. V místním sdružení pak funguje Místní fórum (MF). V krajích nás řídí předsednictva krajských sdružení (PKS) popřípadě na lokální úrovni předsednictva místních sdružení (PMS). Tito reprezentují výkonnou moc.