• @cen_f has upload permissions
 • @cen_to has delete permissions
 • @cen_po has delete permissions
 • @cen_fo has delete permissions
 • @cen_zo has delete permissions
 • @cen_ao has delete permissions
 • @ALL has read permissions
 • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions

Jitsi Meet - uživatelský návod

Stručné informace

 • Pro připojení z počítače použijte aktuální prohlížeč (nejlépe fungují ty s Chrome jádrem) nebo aplikaci Jitsi Meet Electron
 • Na mobilu hledejte aplikaci Jitsi Meet
 • Pirátský server je jitsi.pirati.cz
 • Změňte si své jméno (v nastavení nebo po kliknutí na (me))
 • Používejte režim push-to-talk (ztište se a při mluvení držte mezerník)
 • Pokud možno používejte sluchátka (kvůli zpětné vazbě)
 • Ve větší skupině vypínejte video

Obecně

Jitsi je systém pro audio-video komunikaci. Používá se pro konferenční hovory například při jednáních stranických orgánů. Je datově náročnější než Mumble, ale je přístupnější více uživatelům a obsahuje zajímavé funkce.

Pokud nechcete pouze poslouchat, budete potřebovat mikrofon a kvůli zpětné vazbě zvuku také sluchátka. Můžete ale nemusíte mít kameru. Funkce vašeho mikrofonu a sluchátek v prohlížeči můžete zkontrolovat na stránce https://online-voice-recorder.com/

Hlavní pirátský Jitsi server je jitsi.pirati.cz.

Podrobný videonávod od Knihovny Jabok najdete na Youtube.

Možnosti připojení

Možnosti, které jsou dále popsané v samostatných kapitolách, jsou následující:

Připojení z desktop aplikace

Oficiální aplikace je doporučený způsob připojení. Aplikace je jednoduchá, je založena na Electron frameworku a obsahuje jádro prohlížeče, který dobře funguje s Jitsi Meet.

Pro začátek je třeba stáhnout a nainstalovat aktuální verzi z oficiálních stránek.

Při instalaci ve Windows se pravděpodobně objeví varování, že instalátor není podepsaný nebo ho zablokoval Microsoft Defender. Zvolte další informace a instalaci povolte.

Po spuštění vám program nabídne ukázku několika funkcí (Start Tour), kterou můžete přeskočit tlačítkem Skip a přejít rovnou k nastavení.

V nastavení vyplňte své jméno, e-mail není potřeba. Do „Server URL“ napište jitsi.pirati.cz (bez „https“ - doplní se automaticky). Doporučujeme nastavit „Start with Audio muted“ a „Start with Video muted“ a mikrofon s kamerou vždy aktivovat až po připojení do místnosti.

Na hlavní obrazovce aplikace nyní můžete zapsat jméno místnosti, do které se chcete připojit. Historie místností se vám zde bude ukládat.

Při prvním připojení možná budete muset udělit aplikaci oprávnění pro přístup k mikrofonu, kameře nebo síti.

Připojení z prohlížeče

Pokud máte kompatibilní prohlížeč, nemusíte instalovat žádnou aplikaci a připojit se přímo z prohlížeče na stránce https://jitsi.pirati.cz. Doporučený prohlížeč je Chromium (svobodný software) případně Google Chrome (freeware - Chromium doplněný o korporátní funkce).

Podporován by měl být i prohlížeč Microsoft Edge v systému Windows, a to od verze 81.0. Použití MS Edge ale zatím nebylo důkladně odzkoušeno.

V současnosti se nedoporučuje používat k připojení prohlížeč Firefox. Může způsobit problémy v komunikaci vám nebo ostatním.

Možnosti webové aplikace jsou prakticky identické s desktop aplikací a k nastavení lze použít návod výše. Nastavení jména se provádí editací v okénku vašeho obrazu vpravo nahoře (bez nastavení je zde „me“).

Připojení z mobilního zařízení

Pro připojení z mobilních zařízení lze využít aplikaci Jitsi Meet:

Nastavení aplikace se provádí v menu (ikonka s třemi čárkami) vlevo nahoře.

Práce s Jitsi Meet

V hlavním okně se zobrazuje hlavně obraz mluvícího účastníka případně jeho avatara. Pokud zvolíte Tile view (ikonka čtverečků), uvidíte všechny zúčastněné vedle sebe a můžete si kliknutím vybrat, koho budete sledovat.

Tlačítky vlevo dole můžete sdílet svoji pracovní plochu (viz popis funkce), přihlásit se o slovo nebo vyvolat obrazovku chatu.

Kulatými tlačítky dole uprostřed můžete ztišit váš mikrofon, odpojit se z místnosti nebo vypnout vaši kameru.

Tlačítky vpravo dole můžete přepnout na zobrazení všech účastníků (Toggle tile view), pozvat další účastníky nebo zobrazit informace o místnosti.

Ikona tří teček zobrazí další funkce. Zde najdete např. nastavení datového toku (Manage video quality). Pokud nemáte dobré připojení k internetu, můžete zde snížit kvalitu obrazu.

Také je zde možnost přepnutí na celou obrazovku (View full screen) nebo další nastavení, kde lze vybrat českou lokalizaci aplikace (Settings - More - Language).

Režim push-to-talk a klávesové zkratky

Pokud máte ztišený mikrofon, můžete používat režim „Push to talk“ - podržením mezerníku mikrofon dočasně zapnete.

V aplikaci lze používat další klávesové zkratky. Jejich celý seznam najdete v rozšířených funkcích (viz menu vpravo dole). Nejdůležitější funkce:

 • MEZERNÍK - mikrofon Vás snímá jen pokud držíte (push-to-talk)
 • M - ztiší/zesílí váš mikrofon
 • V - vypne/zapne kameru
 • R - přihlášení o slovo
 • W - zobrazení všech
 • A - nastavení kvality videa
 • C - chat

Správa místnosti (admin)

Kterýkoliv uživatel, který se do místnosti přihlásí jako první, získá oprávnění pro její správu. V Settings může například nastavit, že se všichni uživatelé přihlásí s vypnutým mikrofonem nebo kamerou. Může také vykopnout problémové uživatele (ten se pak může přihlásit znovu). V informacích o místnosti (ikonka i) může nastavit heslo, bez kterého se žádný další účastník nepřipojí.

Pokud se z místnosti odpojí všichni uživatelé, místnost se smaže. Oprávnění pro administraci příště opět získá první přihlášený uživatel.

Sdílení pracovní plochy

Ikonkou obrazovky vpravo dole zapne režim, kdy místo obrazu se své kamery začnete vysílat obraz své pracovní plochy. Po kliknutí na ikonku se vám zobrazí výběr, co chcete sdílet. Může to být pouze jedno okno konkrétní aplikace (ostatní pak nejsou vidět) nebo celá plocha.

Dalším kliknutím na ikonku sdílení zrušíte a začnete opět vysílat obraz ze své kamery.

Alternativní servery

Pokud z nějakého důvodu nelze použít primární pirátský Jitsi server jitsi.pirati.cz, můžete se připojit na tyto servery:

Avatar / foto

V nastavení aplikace je položka e-mail. Ta se používá pro zobrazení vašeho avatara (nebo fotky) v případě, že ho máte pro tuto e-mailovou adresu uloženou na gravatar.com. Použijte pirátskou adresu jmeno.prijmeni@pirati.cz a dále viz návod na gravatar

Zobrazit štítek

Skrýt štítek

složka:
Technický odbor
osoba:
jan_korbel
adresát:
uživatelé
tag:
jitsi, systémy
stav:
aktuální
aktualizace:
11.2.2021

Na tento návod odkazují tyto stránky.

 
© Piráti, 2024. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
navody/jitsi.txt · Poslední úprava: 21.03.2021 12:05 autor: vojtech.pikal