• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Newsletter listopad 2010 int

Interní, avšak i přesto veřejná verze.

Milé Pirátky a Piráti, po delší odmlce způsobené nedostatkem lidských zdrojů je zde opět newsletter. Bude poněkud monotematický, protože zásadní prostor bude věnován podzimnímu zasedání republikového výboru pirátské strany. Ostatní zmíním jen letmo.

Klíč k pirátské značce

Republikový výbor 27.11.2010

Slovo uvozovací

Pokud navštěvujete pravidelně naše internetové fórum, jistě mi dáte za pravdu. Některým členkám a členům připadá naše forum poněkud komplikované, a když už se v něm trochu zorientují, narazí na názorové výměny, které jsou někdy velmi ostré, jindy zas nekonečné a nikam nevedoucí. Jistě budeme hledat způsoby, jak fórum vylepšovat, avšak do značné míry je to dáno principem. Internetová komunikace má své limity a nikdy nenahradí osobní setkání.

Zasedání by bylo vhodné napříště nazývat ležením :-)

Naštěstí republikový výbor takovým setkáním byl, a to dokonce setkáním otevřeným, takže se jej mohl účastnit kterýkoliv pirát. A kdo tak učinil, nelitoval. Diskuse se vedla v konstruktivní atmosféře, zcela odlišné, než by se dalo odhadnout z někdy trochu dusného fóra. Věci se hýbaly kupředu a udělalo se opravdu hodně práce. Prostředí atelieru Alf se dost vymykalo zažitým představám o klasických „zasedáních“. Povětšinou se leželo, ostatně vleže je mozek lépe prokrven, a proto lépe myslí. Píšu o tom proto, abych se pokusil aspoň nepatrný kousek té energie zprostředkovat všem, kteří tam nebyli.

Nechci tím nikoho nabádat, aby nesledoval fórum. Jen k němu přistupujte tak, že nic není tak horké, jak by se mohlo zdát. Ostré debaty k politice patří a jsou dobrým tréninkem v debatách se skutečnými nepřáteli. Nyní již přejděme k věci.

Výstupy zasedání

Přehled oficiálních usnesení si můžete dohledat na Piratopedii, zde jen pár vysvětlujících slov, neboli můj komentář.

Zrušení krajských účtů

Po vcelku jasně přesvědčivé argumentaci šéfa finančního odboru J. Kadeřávka seniora bylo hlasování poměrně jednoznačné, proti hlasovali pouze zástupci Moravskoslezského kraje, který již má účet zřízen, a Olivie. Zdůvodnění finančního šéfa je v podatelně. Protože se rozhodnutí může členstvu v krajích zdát lehce kontroverzní, dovolte mi pohled pozorovatele, který na zasedání nemohl o věci hlasovat.

Přínos krajských účtů zatím nikdo přesvědčivě nevysvětlil. Možná je za tím jen nepřiznaná touha sedět na „vlastních“ penězích, ale málokdo si uvědomí, že je to především zodpovědnost a papírování, které není silnou stránkou intelektuálně a bohémsky zaměřených Pirátů. Proto považuji za mnohem lepší mít jednoho zkušeného profesionála, který se postará všem o vše. Zaplaťpámbu za něj.

Vznik obchodní společnosti

Jeden z workshopů a následná přednáška Ivana Mikoláše se týkala založení účelové obchodní společnosti, která by měla ve stanovách podporu pirátské strany. Zastřešila by E-shop, mohla by zajišťovat komerční aktivity, jako školení, v návrhu bylo i zřízení „pirátské knihovničky“ kde bychom doporučovali a prodávali knihy, které jsou blízké pirátským myšlenkám.

Podobné společnosti mají i jiné politické strany, například ČSSD má společnost Cíl, která mimo jiné provozuje Lidový dům. Rozpracováním této myšlenky pověřil republikový výbor 1. místopředsedu Adama Šoukala z Plzně.

Věčná nespokojenost s fórem

Fórum je pracovní nástroj. Vedení strany jej musí číst celé. Pokud je fórum zaspamováno příspěvky, které nesouvisí s činností strany, odebírá jim to čas na práci, která by pirátům byla mnohem prospěšnější. Na nezávazné tlachání by si p.t. obecenstvo mělo najít jinou platformu. Bylo proto rozhodnuto o následujících opatřeních. Ideální to není, ale jsme omezeni technickými možnostmi BBfóra.

Další přednášky a brainstormingy

Ivo Vašíček V průběhu akce jsme všichni sledovali opravdu zajímavé přednášky. Například Ivo Vašíček (na fotce) velmi názorně a srozumitelně vysvětlil příčinu nevyhnutelného zaostávání Evropy za východním světem a příčinu nedostatku financí pro sociální systém evropských států.

Dílčí úkoly byly řešeny pomocí „workshopů“ (nemám to slovo rád, ale české „dílna“ mi nepřipadá přesné), které probíhaly paralelně. Největší zájem byl o ten, kde se řešila nová „značka“ pirátské strany. Jako značku si nepředstavujte jen logo (i když padl i návrh na jeho změnu!), ale celkové působení Pirátů navenek.

Po skončení paralelních workshopů následovaly presentace jejich výstupů a následný brainstorming, kde se mohli vyjádřit všichni přítomní. U důležitých věcí se pak uskutečnilo hlasování, jak vidíte i na oficiálním zápisu

Ještě jednou bych rád vyzdvihl, že se pracovalo opravdu efektivně a konstruktivně; mnozí přítomní, i ti zdaleka, vyjádřili přání, aby se taková setkání uskutečňovala co nejčastěji, a nejen v Praze.

úsměvy na rozloučenou!

Ivan Bartoš v Politickém spektru

Předseda Ivan Bartoš se opět objevil v České televizi v povolební debatě. Nezklamal :-)

Ivo Vašíček: Pirát blogerem roku?

Na idnes.cz běží anketa Bloger roku. I zde máme své želízko v ohni. Je jím Ivo Vašíček a i vy jej můžete podpořit svým hlasem.

Záruka svobody

Máme svůj klip Záruka svobody, který sdílíme pod svobodnou licencí. Zpěvačkou je členka pražského sdružení Eva Markvartová a v klipu jistě nepřehlédnete předsedu Ivana Bartoše, Iva Vašíčka, Olivii Brabcovou a další známé tváře.

Máme nový web

V půlce měsíce jsme přešli na nový web založený na redakčním systému Drupal, který je volně dostupný včetně zdrojového kódu.

Oproti předchozímu řešení na novém webu naleznete například:

  • kalendář srazů a akcí,
  • přímo přístupné informace z transparentních bankovních účtů,
  • okénko s Facebookem,
  • linkované články z Pirátských novin,
  • videa,
  • grafický rozcestník často hledaných kanálů a informací.

Čeká nás

Ježíšek...

Milé děti, Ježíšek potřebuje vědět, co si přejete. Nejjednodušší proto je si vybrat sami a tomu svému Ježíškovi to pro jistotu sdělit. Vybírat můžete například v našem pirátském obchodě.

Piratecon

Piratecon Posádka z Ústí nad Labem přijala bohatýrské rozhodnutí. Poslední lednový víkend se uskuteční festival, konference, setkání s mezinárodním dopadem Piratecon! Jelikož stejně všichni víte, o co zhruba jde, a hodně z vás se tam chystá, nemusím nic dodávat. Snad jen to, že se na to moc těšíme.

Překvapení

Nevíme, jestli se to stihne k Ježíškovi. Ale pro Piráty to bude překvapení příjemné a rozhodně se všichni náramně pobavíme. A jak už to tak bývá, když se jeden směje, druhý může i plakat. Prý to uvolňuje stres. O co půjde?

Sličné Pirátky a neohrožení Piráti, překvapení se přece neprozrazují! Dozvíte se včas. Sledujte newsletter a další kanály!

Nemohli jsme mlčet

Oficiálně

Pirátské noviny o pirátských tématech

© Piráti, 2018. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.