• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Ženu stíhali kvůli nošení masky Anonymous. Kauza byla zametena pod koberec

Poslanci v Polském parlamentu nosí masky Zatímco v Polsku si masky hnutí Anonymous nasazují poslanci v Parlamentu, české úřady nošení masek považují za přestupek. Dobrá zpráva však je, že takové „přestupky“ nezvládají v zákonné lhůtě vůbec projednávat.

~~READMORE~~

Městská část v Praze 1 zastavila správní řízení s invalidní důchodkyní Martinou Menclovou. Martina Menclová byla stíhána pouze kvůli nošení masky Anonymous během pokojného protestu proti mezinárodní smlouvě ACTA, což policie považovala za přestupek (více zde). Příběh aktivistky ukazuje, že svoboda Internetu je hodnota, za kterou stojí bojovat lidem všech generací.

Martina Menclová 4. dubna 2012 protestovala na demonstraci proti mezinárodní smlouvě ACTA. Policistům se nelíbilo, že měla na obličeji nasazenou notoricky známou masku Guye Fawkese, která je spojována především s hnutím Anonymous. Zaslali proto Městskému úřadu na Praze 1 oznámení o přestupku. Ve správním řízení jí za nošení masky hrozila pokuta až 10 000 Kč. A to jen za to, že si nasadila škrabošku a snažila se tím dát najevo svůj postoj k dohodě ACTA.

menclova.jpg Ženy se zastala Pirátská strana, která demonstrace proti ACTA organizovala.

„Převzali jsme právní zastoupení paní Menclové a upozornili jsme úřady, že tímto způsobem nemohou omezovat svobodná shromáždění občanů,“ řekl Jakub Michálek, místopředseda Pirátů a právní zástupce Menclové.

V přestupkovém řízení před úřadem vypovídali proti Martině Mencové policisté, naopak obhájci poukázali na to, že nošení masky nebylo na pokojném shromáždění vůbec problém a že policie si vybrala stíhané lidi s maskou selektivně.

„Úřad nakonec přestupkové řízení zastavil, protože už trvalo více než rok. Pokud by úřad Menclovou uznal vinou ze spáchání přestupku, určitě bychom se bránili u soudů. Není přece možné, aby stát zastrašoval a zahnal do ilegality zcela pokojná shromáždění, kde občané maskou vyjadřují svůj názor,“ dodal Jakub Michálek.

Zastavení řízení znamená vítězství pro paní Menclovou. To, že kauza byla zametena pod koberec, však znamená, že nepřijde soudní precedens, nebude možné na tento případ poukázat, pokud by se v budoucnu odehrála podobná kauza.

Piráti jsou a budou kdykoliv připraveni se zastat nenásilně demonstrujících aktivistů, jako tak učinili v případě paní Menclové nebo paní Obadalové (o kauze Lucie Obadalové informovala tisková zpráva pražských Pirátů a Pirátské noviny).

Kontakt

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek, místopředseda Pirátů, jakub.michalek@pirati.cz, 775 978 550

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.