• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions
  • lukas_novy has no permissions

Vláda má zastánce, ale většina jí chybí. Je nelegitimní, myslí si Piráti

Po překlenovací vládě „přátel Miloše Zemana“ nastupuje další vláda bez mandátu voličů a většinové podpory voličů. Kvůli vyřazení velké části voličů a tzv. propadlým hlasům nezastupuje jmenovaná vláda většinu voličů, nýbrž necelých 44 % voličů.

~~READMORE~~

Při volbách konaných 25. a 26. října 2013 způsobila uzavírací 5% volební klauzule „propadnutí” 12,6 % hlasů, v Poslanecké sněmovně je zastoupeno pouhých 87,4 % voličů. Voliči Strany zelených, Pirátů, Strany svobodných občanů a dalších menších politických stran nemají v Poslanecké sněmovně totiž vůbec žádné zastoupení. Aby politické rozhodnutí zásadně vycházelo z vůle většiny voličů, muselo by pro něj hlasovat více než 57,2 % současných poslanců.

Vláda Bohuslava Sobotky se opírá o podporu poslanců politických stran ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL, které mají ve sněmovně 111 z 200 poslanců, tedy 55,5 %. Tento podíl je stále menší než většina 57,2 %, která odpovídá polovině podpory voličů vyjádřené ve volbách.

„Vyřazení podstatné části hlasů z volební soutěže vede ve svém důsledku ke skutečnosti, že politická rozhodnutí podle současného stavu nevycházejí z vůle většiny,“ říká Jakub Michálek, spoluautor ústavní stížnosti Pirátů proti uzavírací 5% klauzuli.

Podle čl. 6 Ústavy politická rozhodnutí vycházejí z vůle většiny vyjádřené svobodným hlasováním. Rozhodování většiny má dbát ochrany menšin. Ve skutečnosti však menšiny nejen nejsou chráněny, ale jsou z voleb přímo vyřazeny. Současný stav je ve zřejmém rozporu s Ústavou České republiky, neboť politická rozhodnutí jsou přijímána většinou necelých 44 % voličů. Lze jednoznačně shrnout, že moc poslední jmenované vlády se kvůli vyřazování části politických stran neopírá o podporu většiny občanů, a tato vláda je nelegitimní.

Kontakt

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek, člen kontrolní komise, právní expert Pirátů, jakub.michalek@pirati.cz

© Piráti, 2020. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.