• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Podpora vězeňského protestu členky Pussy Riot

Tolokonnikovová by Reuters Naděžda Tolokonnikovová, známá díky ruskému procesu s ní a dalšími členkami skupiny Pussy Riot, poslala 23. 9. přes svého manžela na veřejnost dopis, popisující hrůzné podmínky v trestanecké kolonii, kam byla loni odsouzena na dva roky. V dopisu také oznámila zahájení protestní hladovky. Díky zájmu médií se strhla vlna událostí, která po osmi dnech hladovky vyústila k příslibu přesunutí Tolokonnikovové do jiného zařízení.

~~READMORE~~

Podle jejích slov se s vězeňkyněmi zachází jako s otroky a jsou porušována lidská práva i mnohé zákony. Princip kolektivní viny, nedostatek vody a jídla, nátlak na splnění přehnaných norem výroby uniforem pod pohrůžkou trestu a zákazu spánku - to vše se podle Tolokonnikovové využívá k vytvoření atmosféry strachu a odevzdanosti, kdy se z vězeňkyň stává tichá a levná pracovní síla.

Piráti jsou zásadně proti nelidskému zacházení a odmítají praktikování psychologického nátlaku i metod, které jsou symbolem dvou režimů minulého století. Podporují Naděždu Tolokonnikovovou v jejím protestu a vyzývají ruskou vládu, aby nezůstalo jen u tohoto individuálního řešení, ale začala se řešit situace kolem trestaneckých kolonií všeobecně.

„Rada pro lidská práva v Rusku sice dala Tolokonnikovové za pravdu, ale nemají žádnou reálnou moc. Nebýt médií, ani tato kapka v moři nebude zachráněna. Proto je třeba se ozývat a nesouhlasit. Může se to jevit jako neúčinné, ale totalitní zacházení nesmí být nikdy přehlíženo, pokud se nechceme vrátit do minulosti,“ říká Markéta Gregorová, vedoucí zahraničního odboru Pirátů.

Kontakt

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.