• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Piráti uspořádají dva Festivaly svobodného filmu najednou, v Pelhřimově a Žatci

FSF pozvánka Festival svobodného filmu krásně ukazuje spojení dobrovolnictví a svobodné kultury. Jedná se o filmovou přehlídku spojenou se vzdělávací přednáškou. Poprvé tento formát vyzkoušeli Piráti v Jihlavě během února letošního roku a v současnosti připravují již třetí pokračování na Vysočině. K nim se postupně přidávají další a festival expanduje do celé země. V pátek 28. června současně uspořádají hned dvě tyto filmové projekce, každou v jiném koutě republiky.

Festival svobodného filmu v čajovně Utopia v Pelhřimově začne od 19 hodin, jak se již stalo zvykem, krátkou přednáškou s prezentací člena České pirátské strany Filipa Kršky o svobodné tvorbě, monopolech a fenoménech kopírování a inspirace v současnosti. Po skončení přednášky začne promítání. Na programu bude ochutnávkové pásmo prvních dílů svobodných seriálů - Pioneer1, sci-fi počinu L5 a satiry z reklamní branže Your Face is a Saxophone. Přehlídka bude zakončena krátkým filmem Big Buck Bunny o poťouchlých zvířátkách. Vstupné se vybírat nebude, existuje však možnost podpořit přímo tvůrce filmů a seriálů. Informace, jak podpořit toho kterého tvůrce, se vám dostanou na propagačních letácích, které budou rozdávány v místě promítání. Všechny kinematografické počiny, které Piráti na festivalu představí, jsou publikovány pod licencemi Creative Commons.

Na druhé straně republiky se mezitím v 18:30 otevřou brány žatecké synagogy, kde Festival svobodného filmu pořádají žatečtí Piráti. Samotný program festivalu přitom začne až o hodinu později přednáškou věnovanou svobodné kultuře, kterou přednese člen České pirátské strany Vít Konečný. V návaznosti na přednášku proběhne ukázka z právě natáčeného nezávislého filmu Mafia the Movie na motivy světoznámé české počítačové hry. Vznikající film je krásnou ukázkou fenoménu svobodné kultury. Po besedě se už přistoupí k promítání prvního z trojice filmů, které si pro diváky organizátoři připravili. Tím bude Big Buck Bunny, krátká animovaná komedie o pomstě přerostlého králíka. Další z filmových lahůdek promítaných tento večer bude film Sita Sings the Blues. Tato animovaná hudební interpretace indického eposu Ramajány získala řadu cen na festivalech po celém světě. Posledním filmem, který Piráti Žatec v rámci přehlídky uvedou, bude dokumentární snímek TPB AFK: The Pirate Bay Away From Keyboard. Legendární počin o soudním procesu vedeným se zakladateli a celkově o legendární torrentové síti, která navždy změnila svět. Vstup bude, stejně jako v případě pelhřimovské přehlídky, zdarma.

I Piráti v ostatních krajích plánují pořádání filmového festivalu, aby veřejnosti ukázali krásu svobodné kultury a zároveň ji přitom vzdělali v oblasti licencí užití díla a představili jí rizika, která pro svobodnou tvorbu představuje kopírovací monopol.

Kontakt

Mgr. Filip Krška, organizátor FSF Pelhřimov, filip.krska@pirati.cz

Mgr. Michaela Vodová, organizátorka FSF Pelhřimov, michaela.vodova@pirati.cz, +420 602 276 233

Vít Konečný, organizátor FSF Žatec, vit.konecny@pirati.cz, +420 734 140 516

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.