• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Piráti podporují zpřesnění pravomocí prezidenta

Miloš Zeman by Draceane Piráti podpoří novelizaci Ústavy za účelem upřesnění pravomocí prezidenta. Nadále jednoznačně podporují přímou volbu prezidenta, odvolatelnost prezidenta občany a prosazují zavedení preferenčního hlasování tak, aby volba mohla proběhnout jednokolově.

~~READMORE~~

Pirátská strana pozorně sleduje prohlášení sněmovních stran o potřebě přesněji vymezit pravomoci prezidenta. Podporujeme požadavky některých poslanců, mezi které patří:

  • stanovení lhůty pro úkony týkající se sestavování vlády
  • vláda v demisi vládne až do udělení důvěry nové vládě
  • druhý pokus o návrh premiéra náleží Poslanecké sněmovně
  • snížení počtu potřebných podpisů ke kandidatuře na prezidenta na 8000, ty navíc budou ověřitelné
  • usnadnění podání ústavní žaloby na prezidenta, k jejímuž schválení stačí tři pětiny senátorů
  • prezident potřebuje souhlas Senátu ke jmenování členů Bankovní Rady ČNB

Jsme si vědomi výroků zástupců několika politických stran, navrhujících podobné změny. Očekáváme, že budou schopny konstruktivně jednat mezi sebou i s případnými pirátskými poslanci a najít společné řešení ve prospěch demokratického fungování České republiky. Výsledný návrh podpoříme, totéž lze očekávat i od senátora nominovaného Piráty Libora Michálka.

Současnou situaci zavinily sněmovní strany, které odmítly zpřesnění pravomocí prezidenta během schvalování přímé volby prezidenta. Důrazně odmítáme, že chyba je v institutu přímé volby a s nelibostí sledujeme, že dochází k neuváženým zásahům do Ústavy, které si vyžadují zásahy další. Nezaměrujeme se proto jen na nápravu škod. Chceme, aby volič mohl seřadit prezidentské kandidáty podle svých preferencí. Volba tak bude spravedlivější, proběhne jednokolově, a stát tak ušetří zbytečné výdaje, zatímco občané budou ušetřeni vyhrocené kampaně. Podporujeme přesun moci do rukou občanů, nikoliv prezidenta. Za samozřejmost proto považujeme, že prezident by měl být občany odvolatelný.

„Jsem znechucený a děsím se dalších šachových tahů ze strany pana prezidenta. Je myslím zřejmé, že jeho motivací jsou pouze moc a radost ze hry, prospěch a práva občanů mu jsou ukradená. Je tak betonářem politiky stojící na osobních vazbách, korupci a mocenských soubojích, kde není pro soutěž politických idejí ani ohledy na budoucnost místo. Výroky o prezidentské autokracii a osamění v boji za liberální parlamentní demokracii od zástupců strany, která má zásadní podíl na ztrátě důvěry občanů nejen ve Sněmovnu a vládu, ale právě celý systém parlamentní demokracie, však považuji za ubohé. Byla to právě Kalousko-Nečasova vláda, kdo Miloši Zemanovi připravil ideální podmínky na bitevním poli.“ dodává garant programového bodu Přímá demokracie Ivo Vlasatý.

Kontakt

Ivo Vlasatý, garant programového bodu Přímá demokracie, ivo.vlasaty@pirati.cz, 733 224 619

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.