• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Lucemburští Piráti získali v celonárodních volbách 2,94 %

Lucembursko volby 2013 V celonárodních volbách, které byly médii označeny jako referendum o premiéru Jeanu-Claude Junckerovi, získali lucemburští Piráti 2,94 % hlasů. Největší šanci měli v jižním volebním okrsku, kde jim k získání poslance celonárodního parlamentu chybělo půl procentního bodu.

Lucemburští Piráti vedli čestnou, slušnou a poměrně úspěšnou kampaň. Hlavními tématy kampaně byl důraz na transparentnost státu a především na voliče jako takového – který se má sám informovat ohledně politických stran, nikoliv přijímat hloupá hesla. Právě proto neměli lucemburští Piráti žádné hlavní ústřední heslo či motto kampaně.

V Lucembursku, které se dělí na celkem čtyři volební okrsky (sever, střed, jih a východ) získali v každém okolo tří procent hlasů (3,37 %, 2,72 %, 3,03 %, 2,69 %). Lucemburský volební systém je nicméně od českého odlišný; neexistuje přesná hranice pro vstup do sněmovny, ale vypočítává se na základě zisku všech stran. Největší šanci měli proto Piráti v jižním okrsku (3,03 %) hlasů, nicméně i tam je předehnala Levice (déi Lenk). Křeslo jim uteklo o 0,5 procentního bodu.

Jednou ze skutečností, která Pirátům nahrála do jejich vlastních řad byl fakt, že premiér Jean-Claude Juncker musel odstoupit z funkce předsedy vlády kvůli odposlechům. Nevýhodou dále byla skutečnost, že Piráti stáli víceméně na okraji zájmu hlavních lucemburských médií. Televizní štáb stanice RTL sice navštívil hlavní stan Pirátů, kde se konalo několik rozhovorů s předními pirátskými osobnostmi, sledovány však byly především stánky předních stran, jakými je např. Junckerova CSV, či pravicová DP.

Lucemburští Piráti nakonec nezískali žádné místo v parlamentu. Vítězem voleb se stala strana premiéra Junckera (CSV), následovaná pravicí (DP) a stranou LSAP.

Kontakt

Markéta Gregorová, vedoucí zahraničního odboru, marketa.gregorova@pirati.cz

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.