• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Zasedání krajského fóra v Plzni

Zápis ze schůze krajského fóra
Dne 4. 4. 2017

Schůze je usnášeníschopná.
Zápis provedla M. Kotišová

Program jednání:
1. Zájemce o členství
2. Představení místostarosty Stodu B. Koči 
3. Program volební - celostátní a krajský 
4. Akce a kauzy v kraji, zprávy z okresů 
5. Spontánní debata o všem možném 

Představení nového zájemce o členství, Marka Tombra (31 let): zaujal ho pirátský program. Nejvíc se mu líbí transparentnost všech možných kroků, svoboda internetu. Volil jsem jednou v životě v 18, tehdy Stranu Zelených. Od té doby ne. Na otázku, co se mu nelíbí na programu: zřejmě nesplnitelnost a nereálnost svobody internetu…

Předsednictvo kraje hlasuje o přijetí 2 hlasy pro ze dvou přítomných: Lukáš Bartoň, Pavel Šrámek.

Představuje se blíže náš kandidát na 2. místě kandidátní listiny Bohumil Koča: je nestraník, našel jsem spoustu společných bodů, vstoupil jsem do komunálu 2014 jako nezávislý kandidát, stal se místostarostou Stodu, nikdy nebyl členem strany. Hlavním impulzem bylo to, že nechce být nečinný, chce se pokusit o razantní změnu. Věnuje se podnikání jako OSVČ, dělá školení prodejních týmů. Působil i v mezinárodních korporacích. A také provozuje distribuci zdravé výživy a produktů. Vnímá, jak jsou lidem uřezávané svobody. Hovoří o České republice s.r.o.
Dotaz Miluš Kotišové: Co se vám ve Stodu podařilo?
B. K.: Po dvou letech má radost z toho, že se podařilo rozhýbat dění ve městě a zrealizovat dlouho odkládané investiční akce – konkrétně šlo o projekty zvýšení občanské vybavenosti ve městě (vystavila se obchodní zóna) a o projekt cyklostezky Praha-Rozvadov: udělali jsme první úsek (pěší a cyklistické trasy mimo tepnu). Máme střednědobý plán, který chceme zrealizovat.
Tíživá situace ve Stodu je při cestě na Domažlice, silnice č. 26
Dotaz Petra Vilety: Jak se díváte na participativní rozpočtování?
B. K.: Participativní rozpočet nemáme. Dneska financování obcí dospělo dneska do bodu, že by si zasloužilo velkou změnu, obce mají totiž největší přísun peněz do rozpočtu z automatů…z hazardu.
Dotaz MK: Piráti jsou proti kumulaci funkcí, při svém zvolení do sněmovny byste se svého postu místopředsedy zřekl?
B.K.: Kumulace je možná jen do určité úrovně, mimochodem teď podnikám a jsem neuvolněným místostarostou. Ale poslanecká pozice už je natolik zásadní, že tam by ta kumulace už neměla mít. Členství v zastupitelstvu by mohl být limit. Radní, místostarosta, starosta už je kumulace…
Dotaz P. Šrámka: Co vám brání v tom, abyste se stal členem Pirátů?
B. K.: Mám určitou filozofii, že není úplně nutné být někde členem. I jako člen se mohu méně ztotožňovat s programem. Ale věci se seběhly poměrně rychle, mám řekněme přehled o základních věcech. Sympatie k vám mám, ale musím nasát atmosféru, poznat se s lidmi.
Petr Vileta: Co se vám nelíbí?
B. K.: Je otázka, jestli jsem u některých programových bodů pochopil formulaci… Na první pohled se mi zdá program až moc složitý. Pro běžné lidi je to dost možná moc technokratické. Což může odrazovat u určité části populace. Působíte, jako že si žijete ve svém vlastním světě. Komunikace je nepovedená, kostrbatá, neprůhledné. A nebudu komentovat otázku členství v NATO…

Předseda informuje, že celostátní program bude uvolňovaný postupně počínaje květnem, kampaň startuje v květnu. Co nějaké naše krajské návrhy a doplnění?
MK: Posílala jsem vám určitý seznam možným témat a problémů k přemýšlení a odpichu…

Radek Krejčí: Co se vyjádřit k Národnímu parku Šumava?
B. Koča: je to kontroverzní, proč si pálit prsty tímto tématem, když třeba místní lidi nemají práci.
Ondra Škába: je spoustu věcí, na kterých bude shoda…
MK: Každé téma se dá pojmout i neproblematicky, například je možné hovořit o potřebě různorodosti zalesněné plochy, protože pro náš kraj je typická monokulturnost, což je problém (a vlastně i původ problému na Šumavě).
Honza Černý: Ano, vícekulturní les zadržuje více vody. Už to je i ve strategii do roku 2025.
Lukáš Bartoň: Obecně k soukromníkům, nejsme pro to nařizovat něco soukromníkům, ale motivovat je pozitivně.
H. Černý: Tohle je typická externalita a spadá to do péče státu.
MK: Technická připomínka, teď není prostor pro hlubší debatu, ani se momentálně nesnažíme vyřešit věc na místě, jen sbíráme náměty.

P. Šrámek: (vynechána poznámka o chystaném volebním programu), v Plzni máme pracovní agentury, krátkodobé pracovní smlouvy pracovní (přes agentury), hodně lidí a hal na Borských polích zaměstnává přes agenturu, nemohou si to jinak dovolit. Pracovněprávní závazek je velké břemeno. To znamená větší příliv cizinců, místní přicházejí o práci. Plzni by mohlo prospět vyzvednout třeba tenhle jeden bod právě v kraji. Přitáhnout k němu pozornost i ke zbylému programu.
LB: Ano, zaměstnat někoho je velká byrokracie. Mohl bych vyprávět zkušenosti z univerzity.
Jiří Otto: Je vůbec o takové příležitosti zájem?

Honza Černý: My s tím máme zkušenost. Někdo postaví ve městě firmu, kam najme lidi ubytované na ubytovně, ty zase po čase odjedou a peníze odtečou pryč s nimi. Takže takovéto formy práce tady asi nechceme.
Pavel Š.: Je důležité změnit zákony tak, aby se vyplatilo agentuře zaměstnat Čecha.
B. Koča: Nastavit zdanění a příspěvky zaměstnavatele.
J Otto: Vy tady máte v programu dlouhodobém snížit zdanění práce. Největší problém je ale zatížení odvodem ze mzdy. Zaměstnanec je luxus.
Lukáš B.: Tak je to myšleno.
Honza Černý: Tady by byl určitý potenciál, koho byste tím oslovili.

R. Krejčí: Jsme strana, která nemá vyprofilovaný náhled na fungování státu… zaměřit se tedy i na tato neekonomická témata.
Jiří Otto: Zaměřit se na tradiční cílovou skupinu, to by byla veliká škoda. Teď máte šanci oslovit daleko více lidí a stáhnout voliče tradičních stran. Musíte se zbavit nálepky, že nemáte cit a smysl pro reálnou politiku. RK: To jsme si nerozuměli, navrhoval jsem, abychom se věnovali i takovým tématům.

B Koča: Chce to nabídnout odpovědi na zásadní témata.

LB: Vystoupil jsem na zastupitelstvu, pomohli mi zastupitelé TOP, kteří vystoupili proti koalici. Přišel jsem na řadu až v bodu ostatní, v půl šesté odpoledne proti všem… (nejvíc souhlasili komunisti). 24. 4. bude další zasedání, přemýšlíme, co dál. Jisté je, že malí podnikatelé se teď už obracejí jen na Piráty.
Petr Vileta: Lukušovo vysotupení bychom měli dát na web a FB.

Lukáš informuje, že se sešel s předseda KDU-ČSL v Plzni a hovořili o komunálkách v 2018, rádi by vytvořili s námi dvoukoalici/spolukoalici, je to jen nabídka pro Lochotín, nic jsem neslíbil ani nepřijal žádnou protislužbu.

Dana Brabcová: jsem členka kontrolního výboru (jako nestraník za Změnu, až do letošních vánoc), ráda vás podpořím. Je třeba udělat program, abychom se v něm neztratili, mít tah na branku, zaměřit se na mladé lidi.

Miluš K. o chystaných akcích: akce budou zveřejňovány i na Fóru, momentálně jsou uvedeny v celostátním kalendář a posílám je v newsletteru měsíčně:

SEZNAM AKCÍ:
8.4. ukliďme Česko v Tachově od 10:00. Přijďte si udělat výlet.
Poslední pátek v dubnu: pracovní setkání mediální skupink yVichr v klávesách a poté Pirátské pivo s Radkem Krejčím
2.5. krajská schůze
3.5. Miluš Kotišová má od 19:00 přednášku v Café Papírna o penězích sapiens (přichystá materiály o Pirátské putovní univerzitě a letáčky, jednoduché vizitky, samolepky)
11.5. Potravinová bezpečnost v Tachově (Aleš Jakl, K centrum)
Konec května akce o technologickém transferu
Akce pro důchodce v Horažďovicích (společné sezení s Jihočeským krajem?)

Petr Šrámek: na Twitter použít společný email pro PSK (aby mělo přístup vícero lidí)
Vileta: mít rozklikávací program – kratší části až po větší detail

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.