• adam_cernoch has delete permissions
  • @plk_f has upload permissions
  • @ALL has read permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions

Co se nám již podařilo

1. PirateLeaks

Cílem PirateLeaks je začlenit téma otevřenosti do českého politického diskursu a ukázat politikům, že finanční otevřenost a zveřejňování informací není utopie, ale zásadový a účinný postup, jak zlepšit službu veřejnosti.

PirateLeaks založila Pirátská strana, protože chtěla poskytnout technickou platformu pro anonymní zasílání uniklých materiálů. Pirátská strana má pověst odborníků na technologie a na Internet, kterou využila pro vytvoření bezpečného a anonymního systému.

2. Knihovna Průhonice

Tomáš Garrigue Masaryk prosadil za první republiky zákon, který zakládal povinnost každé obci založit knihovnu. Aby každý občan měl skutečně reálně otevřený přístup k informacím: novým znalostem, novým myšlenkám. – To byl politik, který pro svou zem plánoval budoucnost… První republika byla doba rozmachu knihovnictví. Knihovny byly vnímány jako ústřední instituce v projektu povznesení československého státu.

Od roku 2004 bylo zrušeno cca 300 knihoven. Tempo rušení knihoven a jejich poboček stále roste. Výsledek tohoto procesu je snadné odhadnout: Hloupá společnost, která bude vytvářet jen bídu a násilí. To je přece zřejmé, tak proč s tímto trendem něco neudělat?

3. Porazili jsme cenzuru Internetu!

Snad všichni naši členové a příznivci společně s 14000 lidmi dokázali během čtyř dnů zastavit nesmyslný cenzurní přílepek TOP09, který měl zavést plošné blokování webů, které obsahují reklamu na hazard. Ukázali jsme všem, že jsme schopni naše témata prosadit, protože jsou důležitá.

4. Zastavení autorského zákona z dílny OSA

Piráti zveřejnili utajovaný návrh ministerstva kultury, ze kterého byl patrný značný vliv lobby OSA a dalších kolektivních správců. Podařilo se jim tento návrh zastavit a ministr slíbil veřejné konzultace, které stále probíhají i za účasti expertů z Pirátské strany.

5. VyOsení – festival svobodné hudby

Poznámka: Vyosení je technický termín pro něco, co je mimo osu, v tomto případě mimo OSA.

V červenci proběhl na Vlčtejně poblíž Plzně první festival svobodné hudby pod názvem VyOsení. Další na sebe nenechaly dlouho čekat. Do dnešní doby proběhly obdobné festivaly v Praze nebo Ostravě. Pravidelně se v Brně koná i PiraTekk.

6. Protesty proti ACTA

Tajné vyjednávání a tajný podpis kontroverzní mezinárodní smlouvy ACTA vzbudily protesty, které koordinovala Pirátská strana. Podle Pirátů je ACTA jednostranně výhodnou smlouvou, ze které bude profitovat jen nahrávací a farmaceutický průmysl, zatímco pro občany představuje jenom rizika. I díky Pirátům Evropský parlament zamítnul příjetí navrhované dohody ACTA.

© Piráti, 2022. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
regiony/plzensko/skutecnost.txt · Poslední úprava: 15.07.2012 12:46 autor: Adam Soukal