Obsah
Pracovní místa
1. Internetové zázemí
Nejcitelnější je nezaměstnanost především v menších městech a obcích, proto chceme dát lidem možnost lokálního drobného podnikání podporou místního zemědělství a unikátní lidové tvořivosti (komponenta Turistický ruch). Také bude třeba zajistit efektivní výměnu zboží a služeb mezi menšími městy - často v nich lze totiž nalézt levné a kvalitní služby oproti velkým městům, mnoho lidí je ale nezná - s tím může pomoci efektivní internetový katalog.
2. Absolventi a nezaměstnaní
Velký demografický problém je zejména nezaměstnanost mladých lidí, kterým chybí praxe. Nicméně moderní technologie také nabízejí nové přístupy, jak lidem hledání práce usnadnit.
Současný systém evidence uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce České republiky je zastaralý a neodpovídá moderním potřebám trhu práce. Kraj by měl v této problematice spolupracovat s obcemi i státními orgány, aby lidé i podniky měli co nejvíce aktuálních informací z trhu práce a aby začátek nového podnikání byl snazší.
3. Regionální rozvoj
Mnoho našich měst může svůj rozvoj (a vytváření sezónních i trvalých pracovních míst) postavit na cestovním ruchu, avšak to nejde bez podpory infrastruktury ze strany kraje, proto prosazujeme lokální turistiku.
4. Umělá zaměstnanost
Kraj by neměl vytvářet umělou zaměstnanost a plýtvat tak lidmi na něco, co prostě není potřeba.
Ostatní politické strany se předhánějí v tom, která zavede více nových pracovních míst. Pirátská strana nepovažuje umělou tvorbu pracovních míst, například přijímáním nových úředníků a zvyšováním byrokracie pro podnikatele, za smysluplné řešení. Umělá pracovní místa by se měla zřizovat jen u lidí s postižením a v dalších zvláštních případech. Je třeba využít přirozené tržní mechanismy, v ostatních případech upřednostníme rekvalifikaci podle schopností.
5. Pracovní místa a cizinci
Motivace zaměstnavatelů pro vytváření nových pracovních míst nesmí být v rozporu Listinou základních lidských práv a svobod. Z důvodu motivace některých firem se postupně ubírá na právech zaměstnanců a to do míry hraničící s otrokářstvím. Ze zákona dává pracovním agenturám možnost ne jen zaměstnání zprostředkovávat, ale i zaměstnávat, což má negativní vliv na konkurenceschopnost trhu práce a snížení nabízené mzdy, ale i na větší příliv zahraničních pracovních sil, kteří na rozdíl od tuzemských zaměstnanců dobrovolně vykonávají práci v otrokářském prostředí.
Továrny dnes fakticky zaměstnávají zprostředkovatelskou agenturu a nenesou žádnou zodpovědnost vůči cizím zaměstnancům, kterým je znemožněno hájit svá práva pomocí odborové organizace. Trh práce je zcela v rukou agentur, u kterých je vztah zaměstnavatel a zaměstnanec jen papírový a nekontrolovatelný. Navíc dnešní trh práce je omezen jen na několik zprostředkovatelských agentur.
Kraj má ze zákona právo požádat ministerstvo práce o zákaz zaměstnávat agenturám v oblasti výroby a ve firmách nad určitý počet zaměstnanců. Chceme tohoto práva využít a zakázat tak zprostředkovatelským agenturám zaměstnávat ve firmách nad 100 zaměstnanců. To by vyčistilo trh práce a umožnilo to opět přímo zaměstnávat tuzemské pracovníky. Snížilo by příliv cizinců do Plzeňského kraje a zároveň omezilo otrokářské postavení cizinců, kteří mají pracovní povolení v České republice.