Odstranění ekologických zátěží
1. Recyklace
Recyklace se musí vyplatit přímo těm, kteří mají snahu recyklovat. Smyslem nakládání s odpady není jejich likvidace, ale naopak maximální zhodnocení. Doposud z odpadů takto využíváme pouze zlomek z možného energetického a jiného potenciálu. V politice kraje chceme snížit poplatky za zpracování odpadů a vytvořit jinou motivaci pro ekologické hospodaření s odpady.
2. Pryč se zátěží
Ekologické zátěže chceme likvidovat přímo v místě vzniku. Budeme proto klást důraz na výběr skutečně efektivních způsobů odstranění ekologických zátěží (např. černé skládky). Jsme proti převážení odpadů do jiných krajů, kterým se problém odpadového hospodářství neřeší, ale odsouvá.
Otevřeme jednání o výběru toho, kdo má odstranit ekologickou zátěž. Velký důraz budeme klást na odbornost a celkový záměr projektu s využitím nejlepší dostupné technologie pro odstranění ekologické zátěže. Chceme mít možnost sledovat zdroje znečištění po celou dobu odstraňování ekologické zátěže.
3. Odpady
Nechceme zvyšování poplatků za používání popelnic a kontejnerů. Naopak, pokud lidé třídí odpad, měli by za to být odmněněni. Doporučíme kontrolu smluv se současnými poskytovateli služeb svozu a likvidace odpadu!
V Plzeňském kraji jsou místa s kontejnery na tříděný odpad od sebe velice vzdáleny a na místech, kde nejsou kontejnery na odpad komunální. To způsobuje, že mnoho občanů (ale také veřejných institucí, jako jsou školy, úřady, jídelny apod.) netřídí odpad jen z důvodu velké vzdálenosti ke kontejneru. Chceme, aby kraj více využil možnosti na centrální odvoz odpadů a vytvořilo takové smlouvy, které zajistí, že ve městech a obcích bude u kontejneru s komunálním odpadem minimálně trojice kontejnerů či nádob pro odpad tříděný. Tento krok způsobí, že se v Plzeňském kraji bude více třídit odpad.