Obsah
Přístup k informacím
1. Poučení z historie
Přístup občanů k informacím, které by měly být základním lidským právem jsou v dnešní české demokracii spíše prázdným pojmem. Pro Piráty je přístup k informacím zcela zásadním pojmem, který budeme prosazovat v zastupitelstvu i u všech krajem ovládaných organizací.
Zakázané šíření informací mělo v naší historii klíčový význam, protože narušovalo informační monopol totalitních režimů. V exilu vydával díla Komenský, samizdatem šířili spisy disidenti a pirátsky vysílal okupovaný rozhlas. V informační společnosti 21. století je svoboda informací ještě důležitější. Piráti zastupují další generaci, která si musí vydobýt svoji svobodu!
2. Zavedeme automatické zveřejňování informací kraje a závislých organizací
Podle platného zákona o svobodném přístupu má kraj povinnost zveřejňovat poskytnuté informace, o které si lidé požádají. Chceme jít mnohem dále a zveřejňovat všechny informace, u kterých není důvod k utajení. Odmítáme, aby se kraj vymlouval na obchodní tajemství. Informace je potřeba vhodně třídit a značkovat, aby nedošlo k přehlcení. Přitom uplatníme výjimky z důvodu ochrany soukromí, důvěrnosti majetkových poměrů apod., které zákon obsahuje.
Stejná pravidla se musí vztahovat na krajem zřizované organizace, krajské příspěvkové organizace a obchodní organizace, které kraj ovládá. Budeme důsledně uplatňovat nápravné a sankční prostředky proti úředníkům, kteří zákon o svobodném přístupu porušují a občanům přístup k informacím znemožňují.
3. Svoboda informací
Co si pod tímto pojmem představit? Znamená to právo člověka využívat veřejně dostupné informace a požívat výhody vyplývající z jejich užití.
Pod svobodu informací spadá:
- svoboda studovat informace a uplatňovat znalosti z nich získané,
- svoboda šířit informace a
- svoboda zpracovávat informace a zpracované informace dále šířit.
Cenzura je nepřípustná. Omezení svobody informací považujeme za legitimní pouze v obdobných případech jako omezení svobody projevu.
4. Informace veřejného sektoru
Pro zveřejňování informací prosazuje Pirátská strana model transparentní organizace, podle něhož mají všechny veřejné instituce pod správou kraje povinnost automaticky zpřístupňovat informace ve svobodných formátech na Internetu. Posílíme vymahatelnost práva na informace, aby bylo zajištěno efektivní zhodnocení investovaných veřejných prostředků.
5. Právo na vzdělání
Z dlouhodobého hlediska považujeme svobodnou tvorbu za klíčovou pro sdílení a tvůrčí rozvíjení našeho kulturního a duševního bohatství. Podporujeme vzdělávání žáků všech typů vzdělávacích institucí a občanů tak, aby získali základní přehled o tom, co je to právo na informace, co jsou svobodné formáty a svobodný software. Dále prosazujeme digitalizaci a veřejné zpřístupnění dokumentů uchovávaných ve veřejných knihovnách a archivech.
Dříve nepřicházelo automatické zveřejňování informací z veřejných institucí v úvahu a informace mohli rozšiřovat jen vydavatelé za pomoci drahých tiskařských strojů. Dnes může díky technologiím tvořit, publikovat a sdílet informace každý člověk.
Jsme přesvědčeni, že náš systém je svobodnější a demokratičtější.