Obsah
JEDNACÍ ŘÁD ZASTUPITELSTVA MĚSTSKÉHO OBVODU PLZEŇ 2 - SLOVANY
§ 1 Úvodní ustanovení
- Zastupitelstvo Městského obvodu Plzeň 2 - Slovany (ZMO P2) spravuje Městský obvod Plzeň 2 - Slovany (MO P2).
- Zastupitelstvo MO P2 je složeno z členů zastupitelstva městského obvodu. Počet členů ZMO P2 je stanoven na 27.
- Zastupitelstvo zřizuje výbory jako své iniciativní a kontrolní orgány. Výbor kontrolní a výbor finanční musí být ze zákona zřízen povinně.
§ 2 Základní úkoly Zastupitelstva MO P2
- ZMO P2 rozhoduje podle zákona č.128/2000 Sb., o obcích a podle Statutu města Plzně ve věcech patřících do samostatné působnosti obce. Ve věcech patřících do přenesené působnosti, jen stanoví-li tak zákon o obcích, nebo zvláštní zákon.
- Statutární město Plzeň přenáší na své obvody vymezené části své samostatné působnosti Statutem města Plzně.
- ZMO P2 si může vyhradit další pravomoci v samostatné působnosti obce mimo pravomoci vyhrazené Radě MO P2.
§ 3 Příprava zasedání ZMO P2
- Řádné zasedání ZMO P2 svolává starosta (v jeho nepřítomnosti místostarosta) ve stanovených termínech. Požádá-li o svolání ZMO P2 alespoň 1/3 členů zastupitelstva, bude svoláno zastupitelstvo k mimořádnému zasedání. V tomto případě se zasedání uskuteční nejpozději do 21 dnů ode dne, kdy žádost byla doručena na MO P2.
- Podkladem pro jednání ZMO P2 jsou písemné zprávy, rozbory a návrhy, které předkládají obvykle členové rady, starosta, místostarosta.
- Přípravu programu jednání zastupitelstva koordinuje starosta s tajemníkem a vedoucími odborů ÚMO P2.
- Zasedání zastupitelstva jsou veřejná. Kancelář tajemníka (KT) zveřejní navržený program spolu s informací o době a místě připravovaného zasedání zastupitelstva na úřední desce úřadu alespoň 7 dní před zasedáním zastupitelstva.
- Pro jednání zastupitelstva jsou obvykle předkládány tyto dokumenty:
- a) Návrh usnesení ZMO P2, který obsahuje:
- co je předmětem návrhu usnesení
- co a jak má zastupitelstvo rozhodnout (i alternativně), či vzít na vědomí
- co a komu zastupitelstvo ukládá
- důvodovou zprávu, v níž je uveden
- název problému a jeho charakteristika
- popis současného stavu a jeho analýza
- předpokládaný cílový stav
- varianty řešení
- doporučená varianta řešení
- finanční nároky na řešení a finanční krytí
- návrh termínů a určení zodpovědných pracovníků
- kdo je autorem návrhu, kdo návrh usnesení předkládá a s kým byl návrh projednán, vč. jejich podpisů
- b) Aktuální informace z ÚMO P2 a MO P2 bez návrhu usnesení, která obsahuje různé (vyžádané i nevyžádané) informace o činnosti ÚMO a MO P2 a dalších subjektů.
- Je-li usnesení ZMO P2 nahrazeno novým usnesením, je třeba předložit v rámci nového usnesení návrh na zrušení původního usnesení zastupitelstva.
- Do každého řádného zasedání ZMO P2 připravuje předseda Kontrolního výboru ZMO P2 ve spolupráci se sekretariátem tajemníka návrh usnesení – ”Kontrola plnění usnesení ZMO P2”. Návrh zařazuje nebo ponechává ve sledování dosud nesplněná a dlouhodobě sledovaná usnesení ZMO P2.
- Každý předkladatel návrhu usnesení plně zodpovídá za to, že jím předkládaný materiál je v souladu se zákony ČR a obecně závaznými předpisy státní správy a samosprávy a se schváleným plánem práce a rozpočtem, pokud navrhuje jeho změnu.
- Výbory zastupitelstva sledují a kontrolují přípravu materiálů, týkajících se úseku jejich činnosti a zapojují své členy do kontrol a průzkumů, prováděných v souvislosti s přípravou materiálů, dále projednávají připravené materiály, posuzují návrhy na usnesení a přijímají k nim svá doporučení nebo připomínky a stanoviska.
- Iniciativní návrhy výborů zastupitelstva, rady nebo členů zastupitelstva se předkládají písemně ve stejném termínu jako ostatní návrhy (jednání RMO P2), v souladu s jednacím řádem zastupitelstva.
- Materiály pro jednání zastupitelstva předkládá zodpovědný orgán v počtu 30 výtisků do sekretariátu tajemníka v termínu, určeném organizačním opatřením pro přípravu zasedání zastupitelstva. Členům zastupitelstva jsou zásadní materiály společně s návrhy usnesení odeslány poštou 10 dní před zasedáním. Materiály organizační a informativní povahy jsou předkládány nejpozději před zahájením zasedání členům zastupitelstva na stůl.
- Nebudou-li mít návrhy usnesení náležitosti stanovené tímto jednacím řádem, nebudou zařazeny do programu zasedání zastupitelstva.
- Pokud je nutné ve výjimečných a odůvodněných případech předložit zastupitelstvu materiál mimo předem stanovený program, požádá předkladatel starostu nebo místostarostu o zařazení návrhu do programu jednání a zároveň předkladatel předloží materiál do sekretariátu tajemníka nejpozději v den zasedání zastupitelstva.
- Kompletní materiály pro zasedání zastupitelstva dostávají:
- všichni členové Zastupitelstva MO P2
- tajemník ÚMO P2
- Návrh usnesení obsahující personální záležitosti je zpracován předkladatelem tak, aby v něm nebyly uvedeny osobní údaje ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů. Chráněné osobní údaje jsou k takovému bodu jednání předkládány tzv. ”na stůl”.
§ 4 Zasedání ZMO P2
- Zasedání ZMO P2 jsou veřejná. Konání zasedání ZMO P2 se oznamuje:
- všem členům ZMO P2
- poslancům Parlamentu ČR s trvalým bydlištěm v Plzni
- senátorům zvoleným za volební obvody Plzeň-město a Plzeň-jih
- členům zastupitelstva kraje s trvalým bydlištěm v MO Plzeň 2 - Slovany
- členům Zastupitelstva města Plzně s trvalým bydlištěm v MO Plzeň 2 - Slovany
- občanům MO vyvěšením na úřední desce ÚMO P2, dle zákona o obcích
- Zasedání ZMO P2 řídí zpravidla starosta, v jeho nepřítomnosti místostarosta nebo jiný starostou pověřený člen RMO P2.
- Předsedající zahajuje zasedání ve stanovenou hodinu. Jestliže při zahájení jednání zastupitelstva nebo v jeho průběhu není přítomna nadpoloviční většina všech členů zastupitelstva, ukončí předsedající zasedání zastupitelstva.
Do 15 dnů se koná jeho náhradní zasedání, která svolá starosta k projednání téhož nebo zbývajícího programu. - V zahajovací části jednání předsedající konstatuje počet přítomných členů ZMO P2, předloží ke schválení program jednání a navrhne, zda diskuse bude probíhat a usnesení budou přijímána ke každému bodu zvlášť, dá zvolit návrhovou, příp. mandátovou a volební komisi a podle potřeby jiné pracovní skupiny. Určí dva ověřovatele zápisu ze zasedání.
- O průběhu zasedání se pořizuje zápis, který podepisuje starosta nebo předsedající zástupce a určení ověřovatelé. Zápis musí být pořízen do 10 dnů po skončení zasedání. Do zápisů ze zasedání ZMO P2, usnesení výborů ZMO P2 a usnesení RMO P2, které jsou uloženy k nahlédnutí v sekretariátu tajemníka, může občan nahlížet a pořizovat si z nich výpisy nebo opisy nejdříve od osmého dne po zasedání.
V zápise se vždy uvede:
Nečíslovaný seznam- počet přítomných členů zastupitelstva
- schválený program zasedání a jeho průběh
- výsledek hlasování
- přijatá usnesení
Přílohou zápisu je jmenovitý přehled hlasování členů ZMO P2 o jednotlivých usneseních, tj. protokol o hlasování, který je výstupním souborem elektronického hlasovacího zařízení. Výjimku tvoří tajné hlasování, ze kterého se nepořizuje protokol o hlasování prostřednictvím elektronického hlasovacího zařízení. V tomto případě se postupuje podle zastupitelstvem schváleného volebního řádu.
- Nedohodne-li se ZMO P2 na závěrech při řešení sporných otázek, následuje jednání klubů zastupitelů, případně předsedů klubů.
- O zařazení návrhů přednesených v průběhu zasedání zastupitelstva na program jeho jednání rozhodne zastupitelstvo hlasováním.
- Nikdo nesmí rušit předsedajícího ani jiného řečníka, kterému bylo uděleno slovo, při jeho projevu. Nemluví-li však řečník k věci, bude na tuto skutečnost předsedajícím upozorněn.
Nereaguje-li řečník na upozornění, omezí mu předsedající vystoupení časovým limitem nebo mu odebere slovo. - Ruší-li někdo z přítomných občanů, kteří nejsou členy ZMO P2, zasedání, může být předsedajícím vykázán ze zasedací síně.
- Předsedovi klubu či jím pověřenému zástupci musí být uděleno slovo kdykoli. O přestávku na poradu klubu žádá předseda či jím pověřený člen klubu. Předsedající v tom případě bezprostředně přeruší jednání ZMO P2.
- Pokud jsou k projednávané problematice předložena samostatná stanoviska (např. výbory ZMO P2), musí je mít členové ZMO P2 k dispozici, pokud některý člen ZMO P2 bude chtít vyslechnout příslušný orgán, udělí předsedající zástupci tohoto orgánu slovo ještě před zahájením rozpravy.
- Do rozpravy se přihlašují účastníci zasedání prostřednictvím elektronického zařízení v průběhu jednání. Účastníci zasedání, kteří nemají k dispozici elektronické zařízení, podávají přihlášky do rozpravy u vedoucího KT. Bez ohledu na pořadí přihlášek do diskuse musí být uděleno slovo tomu členovi zastupitelstva, který má technickou poznámku.
- V průběhu zasedání předsedající udělí slovo členům ZMO P2, případně zástupcům ÚMO P2 nebo pozvaným účastníkům zasedání, aby se mohli vyjádřit k projednávané problematice. Požádá-li o slovo člen (zástupce) vlády ČR, poslanec či senátor Parlamentu ČR, člen Zastupitelstva města Plzně nebo kraje, musí mu být uděleno slovo bez časového omezení.
- Osobě odlišné od člena ZMO P2, jedná-li se o občana s trvalým pobytem na území MO P2 nebo fyzickou osobu, která dosáhla věku 18 let a vlastní na území MO Plzeň 2 – Slovany nemovitost, musí být umožněno vyjadřovat na zasedání ZMO P2 v souladu s jednacím řádem svá stanoviska k projednávaným věcem. Předsedající odejme přihlášenému slovo, jestliže se jeho příspěvek odchýlí od tématu.
- Omezující opatření průběhu jednání jsou:
- Nikdo nemůže mluvit k projednávanému bodu vícekrát než třikrát, a to včetně ústních dotazů a interpelací
- doba diskusního vystoupení se omezuje (maximálně však na 3 minuty a u předkladatele na 5 minut)
- technické a faktické poznámky nesmí překročit dobu 1 minuty
ZMO P2 může rozhodnout hlasováním o výjimkách z těchto opatření.
- Tajemník úřadu má ze zákona právo vystoupit v rozpravě na zasedání ZMO P2 ke každému bodu programu s hlasem poradním. Zazní-li v diskusi po jeho vystoupení další pozměňovací návrhy, musí mít tajemník možnost se vyjádřit i k těmto návrhům.
- Ten, komu předsedající neudělil slovo, se ho nemůže ujmout. Každý člen ZMO P2 však má právo se k věci vyjádřit. Slovo bude uděleno v pořadí, jak se o něj zastupitelé přihlásili. Mimo pořadí udělí přesedající slovo, pokud otázka směřovala na zastupitele, tajemníka nebo pozvaného hosta.
- Nemluví-li řečník k věci nebo překročí-li stanovený časový limit, může mu předsedající odejmout slovo po předchozím upozornění zvukovým signálem elektronického zařízení. Proti odejmutí slova může řečník vznést námitku, o níž rozhodne ZMO P2 hlasováním bez rozpravy.
- Předkladatel má právo stáhnout jím předkládaný materiál z projednávání v ZMO P2 bez hlasování, pokud k tomuto bodu nebyla zahájena rozprava. Byla-li zahájena rozprava k projednávanému materiálu, musí ZMO P2 o stáhnutí materiálu z jednání ZMO P2 hlasovat.
- Předkladatel má právo vystoupit v závěru rozpravy se závěrečným slovem.
- Zasedání ZMO P2 je oprávněno vyžádat si k projednávané problematice nebo k jednotlivým otázkám, obsaženým v materiálu nebo vyskytnuvším se v průběhu jednání, vyjádření kteréhokoliv člena ZMO P2, popřípadě zaměstnance ÚMO P2.
Dotázaný je povinen své vyjádření přednést na vyzvání předsedajícího, pokud tomuto vyjádření nebrání zvláštní zákon. - Usnesení RMO P2, týkající se otázek samostatné působnosti MO P2, jehož výkon byl starostou pozastaven, musí být předloženo k rozhodnutí nejbližšímu zasedání ZMO P2.
- Rozpravu po vyčerpání všech připomínek končí předsedající. Návrh na předčasné ukončení rozpravy může podat kterýkoliv člen ZMO P2. O tomto návrhu se hlasuje bez rozpravy. Diskusní příspěvek mohou přednést ještě ti, kdo se v průběhu přednesení návrhu hlásili o slovo.
- Na návrh ZMO P2 musí být uspořádán výjezdní seminář ZMO P2 nebo orgánů ZMO P2.
- Člen ZMO P2 může navrhnout v průběhu zasedání přestávku s časovým omezením. O tomto návrhu se hlasuje bez rozpravy.
- Hlasování se provádí veřejně kromě voleb členů RMO a uvolněných členů ZMO, pokud se zastupitelstvo neusnese jinak, či pokud jiný způsob hlasování o určitém návrhu nestanoví zákon. Veřejné hlasování se provádí zdvižením ruky a stisknutím příslušného tlačítka elektronického zařízení pro návrh nebo proti návrhu nebo se lze hlasování zdržet. Hlasování nesmí být přerušeno.
- Zjistí-li člen zastupitelstva střet zájmů k projednávaným bodům, musí to sdělit před jednáním zastupitelstva předsedajícímu, zjistí-li střet zájmů až při projednávání, musí toto sdělit ihned po zjištění.
O tom, zda existuje důvod pro vyloučení z projednávání a rozhodování této záležitosti, rozhoduje zastupitelstvo hlasováním.
§ 5 Přijímání usnesení a hlasování
- Návrh usnesení, předkládaný zasedání zastupitelstva ke schválení, vychází ze zpráv, rozborů a návrhů, projednávaných zasedáním a z diskuse. Návrhy na usnesení se připravují v časové i věcné souvislosti s přípravou zpráv, ekonomických rozborů a jiných materiálů. Podklady pro návrh na usnesení připravují předkladateli ÚMO P2 nebo příslušné výbory ZMO P2.
- Usnesením zasedání zastupitelstva se zpravidla ukládají úkoly radě, výborům, členům zastupitelstva MO a ve věcech stanovených zvláštními předpisy i ostatním organizacím. Usnesení nemá obsahovat obecně formulované zásady nebo úkoly stanovené jinými dokumenty, např. platnými nařízeními, plánem, rozpočtem ap. Usnesení naopak musí určit
zodpovědné osoby (orgány a instituce) a termíny splnění úkolů.
- K jednotlivým bodům jednání ZMO P2 předkládají návrhy usnesení zpravidla:
- ÚMO P2 prostřednictvím vedoucích odborů
- Rada MO Plzeň 2 - Slovany
- Výbory ZMO P2
- tajemník úřadu
- starosta a místostarosta
- návrhová komise členů ZMO P2
- Pokud povaha usnesení nebo jiné skutečnosti vyžadují, aby ZMO P2 hlasovalo o jednotlivých bodech navrženého usnesení, stanoví předsedající jejich pořadí pro postupné hlasování. O námitce proti tomuto postupu rozhodne ZMO P2. O hlasování po bodech rozhodne ZMO P2 hlasováním.
- Pokud byly navrženy pozměňující návrhy, dá předsedající hlasovat nejprve o těchto pozměňujících návrzích, a to v opačném pořadí, než byly předloženy a poté o původních částech návrhu.
- Nepřijme-li ZMO P2 usnesení, které má navrženo k projednávanému bodu, může předsedající ustavit konzultační skupinu členů ZMO P2, která vypracuje návrh usnesení.
(dohadovací řízení). - Zastupitelstvo je schopno se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jeho členů. Návrhy usnesení, o nichž je hlasováno, jsou přijaty, hlasuje-li pro ně nadpoloviční většina všech členů ZMO P2.
Procedurální záležitosti (návrhy na ukončení rozpravy, přestávku, způsob hlasování apod.) jsou přijaty, hlasuje-li pro ně nadpoloviční většina přítomných členů zastupitelstva. - Neúčast na zasedání ZMO P2 omlouvají členové ZMO P2 zpravidla písemně předem u starosty MO P2 nebo v sekretariátu tajemníka. Předčasný odchod z jednání ZMO P2 omlouvají předsedajícímu.
- Členové ZMO P2 potvrzují svoji účast na zasedání ZMO P2 podpisem do prezenční listiny a prezencí v elektronickém systému hlasovacího zařízení (vložením čipové karty).
§ 6 Usnesení ZMO P2 a kontrola jeho plnění
- Usnesení ZMO P2 se vyhotovuje písemně nejpozději do sedmi dnů po zasedání zastupitelstva. Usnesení zastupitelstva v elektronické podobě jsou umístěna na veřejně přístupných stránkách sítě Internet, kde jsou dostupná všem občanům.
Kopie usnesení obdrží:- všichni členové Zastupitelstva MO P2
- další subjekty, k jejichž činnosti se usnesení vztahuje
- tajemník ÚMO P2
- vedoucí odborů ÚMO P2
- Odpovědnost za plnění usnesení zastupitelstva včetně termínů je vždy uvedena v ukládací části usnesení.
- Sekretariát tajemníka ÚMO P2 vede evidenci usnesení a zápisů zastupitelstva.
§ 7 Dotazy členů ZMO P2
- Členové ZMO 2 mají právo vznášet dotazy, připomínky a podněty na RMO P2 a její jednotlivé členy a na další orgány MO P2. Odpověď na ně jim musí být dána buď ihned ústně, nebo písemně nejpozději do 30 dnů.
- Dotazy mohou být podány písemně před zasedáním nebo ústně během zasedání a obvykle je pro ně vyhrazen samostatný bod programu („Různé”).
- Dotazy členů ZMO P2 přednesené na zasedání se zaznamenávají v zápisu a rovněž o jejich vyřízení je vedena evidence v sekretariátu vedení.
- Členové zastupitelstva nemohou požadovat údaje chráněné zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů.
§ 8 Organizačně - technické zabezpečení zasedání ZMO P2
- Přípravu organizačního a technického zabezpečení zasedání zastupitelstva zajišťuje RMO P2.
- Sekretariát tajemníka koordinuje příslušné úkoly, které plní odbory ÚMO a výbory zastupitelstva.
- Zápisy i záznamy ze zasedání zastupitelstva a všechny související písemné materiály archivuje sekretariát tajemníka ÚMO, kde členové zastupitelstva mohou do těchto zápisů a materiálů nahlížet. Zápisy z jednání rady a usnesení o personálních záležitostech, jsou k nahlédnutí pro členy zastupitelstva rovněž v sekretariátu ÚMO.
- Starosta nebo místostarosta poskytují základní informace o usneseních zastupitelstva v „Informačním zpravodaji Městského obvodu Plzeň 2 - Slovany”, případně v jiných sdělovacích prostředcích.
§ 9 Závěrečná ustanovení
Tento jednací řád byl schválen usnesením ZMO P2 č. 64/2014 dne 4. listopadu 2014 a nabývá účinnosti dnem schválení.
Tímto dnem zároveň pozbývá své platnosti a účinnosti původní Jednací řád ZMO P2-Slovany schválený usnesením č. 32/2011 dne 20. září 2011.
Ing. Lumír Aschenbrenner Roman Andrlík starosta místostarosta Městského obvodu Plzeň 2 - Slovany Městského obvodu Plzeň 2 - Slovany