DROGOVÁ POLITIKA
Prevence
Obecně je podstatou prevence snižování výskytu rizikových faktorů, vedoucích k nežádoucím jevům. Jako příklad prevence v rámci drogové politiky můžeme uvést omezení reklamy, vdělávání mládeže a šíření objektivních informací o výhodách a nevýhodách užívání všech drog (včetně informací o dnes legálním alkoholu nebo nikotinu).
Léčba a odvykání
Takto můžeme nazvat systém aktivit směřujících ke zlepšení celkového zdraví osob užívajících OPL a k léčbě jejich závislosti. Do tohoto systému zařazujeme například substituční léčbu závislosti.
Harm reduction
Soubor činností souhrnně nazývaných Harm Reduction se zabývá snižováním rizik u uživatelů, kteří nejsou nakloněni odvykací léčbě. Příkladem harm reduction může být vydávání OPL v balení s příbalovým letákem, kde budou zobrazena všechna rizika plynoucí z užívání a také letální dávka a další toxikologické detaily. Do tohoto bodu však můžeme zařadit také výměnu použitého injekčního náčiní za sterilní.
Sociální začleňování
Tento bod zahrnuje intervence zaměřené na návrat k životnímu stylu bez drog, a dále na zlepšení sociálního statutu a jejich povšechného začlenění do společnosti. V současnosti reintegrace zahrnuje zlepšování sociálních dovedností, podporu vzdělávání i zaměstnatelnosti a řešení potřeb bydlení. Přístup ke službám je dnes ale často podmíněn např. stálým bydlištěm, což v důsledku vylučuje některé z osob, které podporu potřebují nejvíce.