Toto je starší verze dokumentu!
Často kladené otázky
Jelikož nám jde o atmosféru naší restaurace, rozhodně odmítáme hrát balast českých komerčních rádií, přerušovaných reklamou. Hrajeme proto streamovanou hudbu z internetu, z rádií jako SKY.fm apod. Tím, že zaplatím rádiu a ono zaplatí poplatky, je podle mě vše vyřešeno. Nechápu tedy proč bych měl platit Intergramu a OSA! Musím platit dvakrát za jednu věc? Jak je to s internetovými rádii ve vztahu k OSA/Intergram?
Na webu sky.fm není uvedeno, že by licence jím udělovaná zahrnovala možnost hrát hudbu na pozadí v restauraci (tzv. provozování vysílání); to znamená, že pro jeho provozování je třeba licence udělovaná kolektivním správcem (OSA, Intergram), toto je bohužel dnes součástí zákonů naší země.
Kromě Jamenda (které takovou licenci poskytuje) však existují i další rádia, která poskytují kolektivní správu a licencování hudby pro použítí, které vás zajímá (skutečně není jen jedno). Můžeme doporučit např. Magnatune.com.
Zaujala mne alternativa Jamendo. Byl jsem na jejich webu a pochopil jsem to tak, že si zaplatím licenci od nich na 12 měsíců a více. Obdržíme nějaký doklad, kterým budu moci zamávat s úsměvem kontrolorovi před nosem? A že jsem si jistý, že dorazí!
Jamendo.com tuto licenci zahrnuje; pokud si jeho službu zakoupíte, obdržíte číslovaný certifikát o licenci (vytisknete si ho z webu), kterým se můžete prokázat kolektivním správcům. Vybrat si můžete z řady kanálů. Zkušenost s jamendem máme dobrou, pokud Vás zajímají podrobnosti, doporučuji kontaktovat našeho člena Petra Holka z čajového klubu Shangri-la, http://www.shangri-la.cz/contact/.
Rád bych se vyhnul handrkování o tom, zda autor, který je reprodukován, patří do správy OSA/Intergramu. Máte nějakou radu ohledně této situace? Navíc předpokládám, že mi bude certifikát zaslán v anglickém jazyce, takže jak to je s kontrolorem, který neumí anglicky?
Platí totéž jako v jakémkoliv jiném případě soukromého práva, že OSA je povinna své oprávnění autora zastupovat prokázat a majitel zařízení, pokud nehraje jeho hudbu, není povinen strpět jakékoliv obtěžování a může kontrolora OSA vykázat. Přesně řečeno není v takovém případě (pokud nehraje žádnou hudbu zastupovanou OSA/Integram) povinen prokazovat ani svou licenci, nebo ji dokonce nechávat úředně přeložit.
Jaké jsou další možnosti kromě Jamenda?
Jednoduchým alternativním řešením, jak pouštět svobodnou hudbu, je použít naši kolekci svobodné hudby. Najdete ji na webové stránce http://hudba.pirati.cz. Tam si v pravém sloupci (zelené tlačítko) stáhnete velký soubor, který u sebe na počítači rozbalíte a hudbu z něho můžete v květinářství na pozadí bezplatně přehrávat. Výhoda je, že si hudbu můžete uzpůsobit podle svého, některou vymazat nebo jinou naopak přidat (na našem webu je vysvětleno, kde lze svobodnou hudbu získat). Také v tomto případě neplatíte vůbec žádné poplatky a hudba není závislá na internetovém připojení.