• @ALL has read permissions
 • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions

Jekyll weby

Tento web slouží jako výchozí stanice pro tvorbu dalších webu. Ať už regionálních nebo specializovaných celostátních. Nebojte se cokoliv přiohnout, koukejte se do dalšich pirátských webů o featurach které se vám líbí a přidejte si je do svého.

Obsah

Úvod

Pirátská strana má své weby pro veřejnost statické a umístěné na vlastním serveru.

Samotné texty a data jsou umístěné v GIT repozitářích jako je tento. Repozitář je taková chytrá složka souborů. Chytrá je v tom, že si pamatuje veškerou historii umožňuje více lidem pracovat zároveň a slučovat jejich práci.

Repozitáře si můžete stáhnout (clone) na svůj počítač nebo k němu přistupovat pomocí githubu. Z githubu se repozitář stahuje na naše servery.

Když dojde ke změně dat tak se na naších serverech repozitář zkompiluje. K tomu se používá Jekyll, ten vezme soubory z aktulání verze repozitáře, přidá k nim soubory z jekyll-theme-pirati a vyrobí z nich samotné html & css, které pak čte webový prohlížeč.

Lokální spuštění

Linux

Pozor, ruby je peklo a samo se rozbiji, doporucujeme pouzivat docker.

Instalace na Fedora 25:

sudo dnf group install "C Development Tools and Libraries"
sudo dnf install ruby-devel rubygem-jekyll nodejs

Instalace Ubuntu 16.04:

sudo apt-get install ruby-dev gcc make libghc-zlib-dev
gem install rubygems-update
gem install jekyll bundler
bundle

Repozitář můžeme naklonovat do jakékoliv složky (nemusí být ve /var/www/).

Po stažení nové verze může být potřeba:

bundle install --path vendor/bundle

Spustění je pomocí

bundle exec jekyll serve --watch --livereload

, což stránku zkompiluje, spustí a ještě je stránka přístupná skrz localhost

V některých případech (př ubuntu a systémová i bundle verze jekyllu) je nuté říct jaký jakyll použít bundle exec vendor/bundle/ruby/2.5.0/gems/jekyll-3.7.3/exe/jekyll server --watch --livereload

Popřípadě můžeme spustit jen: jekyll build, což do složky _site připraví kompletní web (ten můžeme otevřít z prohlíže pomocí klavesové zkratky ctrl+o).

Docker

instalujte docker podle návodu na váš operační systém (anglicky)

a ověřte že máte docker-compose official resources a spušteného demona. Pak stačí:

docker-compose up

Za vylepšení tohoto návodu budeme rádi.

Souborová struktura

Pomocné soubory

 • Gemfile se soubor “knihoven” které potřebuje Jekyll, nastavit v něm můžete např verzi thema které použijete. Gemfile.lock je pomocný soubor pro stejnou věc.
 • _config.yml slouží jako hlavní návod pro Jekyll jak překládat, vyplňuji se v něm důležité texty a odkazy a taky nastavují některé parametry thema
 • Dockerfile a docker-compose.yml slouží k lokálnímu spuštění webu.
 • README.md je tento text.
 • _site a vendor jsou složky viditelné jen při lokálním spuštení. V _site jsou výsledné html stránky. V vendor jsou uložené “knihovny”.

Data

 • V assets budete použítat primárně složku img kam patří fotky a obrázky.
 • _posts, _people, _program obsahují soubory s články, lidmi a programovými body. Soubory jsou vždy ve formátu markdown a na vrhchu mají yml hlavičku která je ohraničená ---.
 • Složka _data obsahuje soubory které jsou pouze tou hlavičkou. Kromě yml mohou obsahovat i json. V _data/menu.yml se nastavují odkazy v horní liště, menu i na spodu stránky.

Webové stránky

Samotné stránky jsou v markdownu nebo v html (složitější struktura, např. vícesloupců apod) * index.html popisuje titulní stránky * v dalších složkách jako je např kontakt nebo lide najdeme popis stránek, které budou na example.pirati.cz/kontakt/ resp example.pirati.cz/lide/ krom indexu tam lze přidávat další stránky pokud např v komunalni-volby přidáte soubor harmonogram.md ve správném formátu, tak vyrobíte stránku example.pirati.cz/komunalni-volby/harmonogram.html * obrázek se do stránky (i v markdown formátu) vkládá pomocí kódu {% asset 'posts/jmeno_obrazku.jpg' alt='Popis obrázku' %} přičemž obrázek assets/img/posts/jmeno_obrazku.jpg musí existovat; kromě parametru alt je možné použít parametr magick pro úpravu obrázku, např.: magick:resize='200x', kompletní dokumentace je k dispozici zde

Jednoduchá změna pomocí GitHub

Rozlišujeme dva typy uživatelů. Prvními jsou lidé pouze zaregistrovaný na githubu může navrhnout změnu kdekoliv. Druhými jsou správci (collaborants) ti můžou rovnou přispívat a schvalovat změny.

Pro jednoduché weby doporučujeme mít pouze dva správce, jednoho ‘editora’ který na web dáva články informace a na začátku ho plnil a druhého technicky zdatného, který řeší problémy a dělat velké změny. Ostatní přispěvatelé mohou navrhovat změny.

Registrace na Githubu

Registrujte se tady jako username doporučuji zvolit reálné jméno a přidat i fotku. Usnadníte tím práci editorům a celkovou spolupráci pirátu na webech.

Drobná změna

Jako je např. oprava gramatické chyby nebo přidání telefoního čísla.

Najděte si daný soubor. Vpravo nahoře obsahu toho souboru je symbol tužky. Kliknětě a navrhněte změny. Pokud není naprosto jasné co děláte tak do commit message dole připište zdůvodnění. Dejte navrhnout úpravy a pak schválit merge request. Tj. je třeba kliknout dvakrát.

Existuje ještě elegantní trik jak se dostat k editaci: přímo na samotném webu najít vpravo dole tlačítko navrhnout změnu.

Úprava textového souboru

Většina souborů se samotným textem jsou ve formánu markdown do kterého můžěte psát i html značky.

Přidání textového souboru

Na githubu najeďte do složky, kam chcete soubor přidat, a klidněte na “create new file”. Doporučuji si zároveň otevřít jiný soubor z dané složky, ať z něj můžete zkopírovat strukturu a vyměnit jenom data.

Přidání fotky

Fotky může přidávat pouze ‘editor’. Fotky přidávejte v dostatečném rozlišení (lepší větší než menší). Web si fotky sám škáluje a ořezává podle toho, v jakém formátu je zrovna na daném místě potřebuje.

Fotky osob je dobré dodávat ve čtvercovém formátu, protože jejich profilové fotky, jsou vždycky čtvercové. Tím zamezíte nechtěným ořezům hlav lidí atp.

Pokud potřebujete použít stejnou funkcionalitu i na jiném místě ve vaší kopii webu, mrkntěte na použítí tady a tady.

Přidání PDF

 1. pdf přejmenujte, aby vněm nebyli mezery či háčky a tím pádem nemělo ošklivou url
 2. uložte jej do složky pirati.cz/assets/pdf či nahrajte na patřičné místo v github rozhraní
 3. commitněte změny
 4. ověřte si že je existuje na adrese: https://pirati.cz/assets/pdf/nazev-dokumentu.pdf
 5. můžete tiskovu a do ní dejte ten výse zmíniný odkaz!

Pokud vložíte odkaz přímo na github tak čtenář dostane pro něj nesrozumitnelnou a nechutnou hlavičku githubu: https://github.com/pirati-web/pirati.cz/blob/gh-pages/assets/pdf/dr-stiznost-fin.pdf Pokud vložíte odkaz přímo na naše stránky je náhled mnohem hezčí: https://www.pirati.cz/assets/pdf/dr-stiznost-fin.pdf

Schválení změny

Na hlavní stránce nahoře je pole “merge request” - tam se nachází seznam návrhů. Projděte si je, rozklikejte je a po kontrole můžete kliknout na “merge pull request” a následně “confirm merge”.

Kontrola

Pokud děláte změny takto přes github, může dojít k chybě, které si hned nevšimnete. Proto je po změně potřeba zkontrolovat, že se vše povedlo. Nicméně buťte trpěliví, může trvat až pět minut než se změna projeví. Existují tři typy chyb:

 • První je, že se něco viditelně rozbije - například zmizí kus textu a vy vidíte jen “tel” a za tím nic
 • Druhý je, že se něco rozbije natolik, že web ani nejde přeložit. V tom případě zůstane ve staré verzi a vy nevidíte žádnou změnu.
 • Třetí a nejhorší je, že nahrajete něco, co byste na pirati.cz vůbec neměli nahrávat. Tomu zabráníte jedině tak, že pečlivě kontrolujete commity a nepustíte dál žadnou změnu, které nerozumíte.

To, že něco pokazíte se může stát každému. Důležité je nebát si říct o pomoc a chybu napravit.

Vkládání obrázku

Tato sekce se týká webů které již mají obrázky a fotky na mraku, pokud je tam ještě nemáte kontaktujte TO a rádi vám pomužeme s migrací.

Ve vašem domovském adresáři by jste měli vidět složku Assets a v ní podsložku, která má stený název jako váš web (to co je před .pirati.cz) pokud ji nevidíte kontoktuje TO. V ideálním případě složku vidí a mohou do ni psát všichni členové místního MO.

Tato složka má stejnou strukturu jako složka assest měla v githubu. Nejdříve jsou složky img a pdf a přídaně další. Sami tam také můžete vytvořid dalši složku pro další druhy formátů.

Do složky můžete přistoupit přímo a dokonce i automaticky resizovat obrázky, díky tomu můžete vlkádat i obrázky s relativne velkým rozlišením. Můžete si odkazem ověřit, že jste fotky nahráli správně. Fotka zůstane v a.pirati.cz/, i pokud ji z mraku smažete.

Ve složce img/posts web hledá fotky k článkům.

POZOR na název souboru. Jak nazvete soubor takové bude mít url a jelikož url moc nedává mezery a háčky tak se snažce psát jen anglickou abecetou a pomlčky. Hezké je když název vystihuje co je na fotce a zároveň není příliš dlouhý.

Příklady dobře pojmenovaných souborů: - /img/people/Ivan-Bartos.jpg - /img/post/zastupitele-brno-mesto.jpg - /img/post/Lukas_Barton_opreny.png

Složitější změny

Tento web používá jekyll-pirati-theme. Cokoliv z něj jde přepsat. Používejte co nejnovějši verzi. Verze se nastavuje v Gemfile a je zmíněna i v assets části _config.yml.

Pokud chcete zasahovat do JS nebo CSS tak si přečtete dokumentaci thema

Vytvoření regionálního webu

Pokud byste tuto šablonu chtěli využít pro tvorbu webu svého místního sdružení, změňte následující:

 • v souboru _config.yml změňte hodnoty v horní části (title, description, url) a odkazy pod tím
 • v adresáři _people odstraňte naše lidi a místo toho založte vlastní
 • v adresáři assets/img/people dejte fotky vašich lidí
 • v adresáři _posts odstraňte vzorový blogový příspěvek a dejte vlastní
 • v adresáři assets/img/posts odstraňte naše fotky pro blogové příspěvky a dávejte vlastní
 • v souboru kontakty/index.md upravte doporučené kontakty, zároveň u jednoho člověka v people vyplňte category kontaktni_osoba
 • v souboru lide/index.html upravte text a obsah stránky O nas

Titulní obrázek

Přidejte široký webový a úzký mobilní obrázek a nastavte parametry v _config.yml

Kontaky na PiCe

V _config.yml vyplně adresu PiCe a obrázek. Následně v kontakty/index.html nastavte residence: yes.

Více kandidátek

To je trošku tricky nastavení, pro inspiraci se podívejte do jekyll-theme-pirati.

Kalendář

Pro vložení kaledáře existují dvě cesty:

 • Jednoduchá: prostě zkopírujte adresu kalendáře pro vložení do stránky, takto vložený kalendář je zcela funkční, ale nevypadá úplně pěkně
 • Složitější: zahrnuje nutnost získat Google Calendar API klíč, výhodou ovšem je, že kalendář bude vizuálně sladěný se zbytkem webu

V případě jednoduché varianty potřebujete pouze adresu pro embeddování. Naleznete ji v nastavení kalendáře na Google Calendar webu. Tuto hodnotu vplňte v _config.yml do pole calendar.page.

Složitější postup není ve skutečnosti nikterak komplikovaný. Budete potřebovat získat ID kalendáře (napište ho do calendar.id), které je také k dispozici na Google Calendar webu. Následně ještě budete potřebovat Google Calendar API key a domluvit se se správcem webu aby vám ho zapnul.

API klíč získáte v Google Developer Consoli. Nejprve si vytvořte nový projekt (třeba example.pirati.cz). Poté je nutné přes “Enable APIs and services” povolit pro projekt Google Calendar API. Poté si vytvořte samotný API klíč. To provedete tak, že kliknete na “Create credentials” v sekci Credentials. Jako typ vyberete “API key” a výsledkem bude změť písmen a znaků, které tvoří samotný klíč. Je vhodné pomocí “Restrict key” omezit adresy, na kterých klíč může být používán, aby vám ho někdo neukradnul. V “Application restrictions” vyberte “HTTP referers” a vyplňte všechny adresy, na kterých web chcete provozovat (např. https://example.pirati.cz, vždy jedna na řádek). Pokud chcete udělat klíč pro lokální vývoj (např. http://localhost:4000), doporučujeme si na to udělat samostatný klíč a ten nikomu neukazovat aby se předešlo zneužití (protože localhost vlastní každý).

Mějte na paměti, že s klíčem máte právo kromě čtení také věci editovat.

Jakmile máte platný klíč, tento klíč předejte správci, který s vámi řeší uvedení webu do provozu. Řekněte mu, že potřebujete nastavit tzv. environment variable GOOGLE_CALENDAR_APIKEY na hodnotu klíče, kterou jste předtím získali v Developer Consoli. Poté bude váš kalendář vypadat jako např. na pardubickém webu.

Zobrazení mapky návrhů

Implementace mapky návrhů byla ve verzi 6.1.0 jekyll-theme-piráti upravena, nyní je mapový podklad řešen přes službu Mapbox.

Abyste mapičku zobrazili, je nutné si tam vytvořit účet a následně získáte access token. Ten pak při spuštění stránek poskytnete pomocí environment variable MAPBOX_ACCESS_TOKEN. Následně můžete do kterékoliv stránky přidat kód podobný tomuto:

{% if site.env.MAPBOX_ACCESS_TOKEN %}
 <div class="__vue-root" data-app="IntentionMap" data-accesstoken="{{ site.env.MAPBOX_ACCESS_TOKEN }}" data-dataset="https://gist.githubusercontent.com/xaralis/f9711e5d12f971504d0753ba40c3d33e/raw/4a1701c64de5eb7ed6aa1538cb269022965d82d6/map.geojson" data-ideaform="https://goo.gl/forms/wKSPmWNDzgRiUxLN2"></div>
{% endif %}

Jak je vidět, potřebujete nějaký geojson soubor, který definuje jednotlivé položky na mapě. Pro vytvoření mapového podkladu můžete využít libovolný GeoJSON editor, např. http://geojson.io. Aby mapa záměrů správně fungovala, měly by jednotlivé položky mapy mít následující atributy:

 • id - jedinečný identifikátor záměru, celé číslo
 • name - definuje jméno záměru na mapě
 • category - definuje kategorii záměru
 • description - definuje detailní popis záměru
 • image (volitelné) - URL obrázku záměru

Pomocí atributu data-ideaform lze volitelně připojit i link na formulář, kam vám veřejnost může zasílat své nápady.

Editace mapy záměrů se provádí nahráním souboru přímo na webu geojson.io přes Open → File. Soubor lze vzít z Gitu kterékoli mutace webu, která ho již má a upravit dle vlastních potřeb.

Otestování buildu

Pokud chcete otestovat, jaké stránky se vám při nasazení vygenerují, spusťte následující příkaz:

JEKYLL_ENV=production bundle exec jekyll build

Výsledné stránky jsou uloženy v adresáři _site. Je vhodné následně ještě spustit html-proofer pro ověření, že všechny odkazy, které na webu máte, někam vedou:

bundle exec htmlproofer --assume-extension --disable-external --url-ignore "#,#fn:1" ./_site

Pokud tento příkaz selže, znamená to, že jste nejspíš někde uvedli špatnou adresu.

Můžete také využít příkaz build.sh, který obsahuje oba výše zmíněné příkazy:

./build.sh

Převedení na vyšši verzi thematu

Nejprve se podívejte jaká verze je poslední. Pak se podívejte do Gemfile a dolů do souboru _config.yml tam by měla být vaše aktuální verze.

Pokud aktuální používaná verze a poslední verze začínaji stejným číslem stačí to číslo zvýšit, lokálně otestovat, že se nic nerozbilo a pushnout.

Pokud se liší v hlavním číšle je třeba udělat další změny podle návodu

Statistiky přístupů - Piwik/Matomo

Pro generování statistik je možné použít Matomo (před přejmenováním Piwik), což je otevřená alternativa ke Google Analytics. Je k tomu potřeba:

 • na Redmine TO si vyžádat piwik id a napsat e-mail, na který mají chodit reporty + vybraný formát (PDF nebo HTML)
 • v _config.yml doplnit:
piwik:
 siteId: vase_pridelene_id
 loadSDK: true

Reporty standardně chodí e-mailem. Po domluvě s Martinem Rejmanem je možné získat přístup k webovému rozhraní Matomo.

Získání pomoci

Projděte si návod na git nebo knížku v čestine

Jekyll má velmi podrobnou dokumentaci. A při vývoji též doporučuji cheat sheet

Example web používá jekyll-pirati-theme. Cokoliv z něj jde přepsat. Používejte co nejnovějši verzi.

Technicky přesné dotazy můžete směřovat na TODO-issue-theme nebo redmine

Na cokoliv se zeptejte třeba na Zulipu TO

Ptejte se lidí okolo vás, kteří danou věc dělali, TO a dalších. Jak říkala moje prababička “Líná huba, holé neštěstí„.

Zobrazit štítek

Skrýt štítek

složka:
Technický odbor
adresát:
Tvůrci webů, editoři
tag:
web, jekyll, syntax
stav:
platný
aktualizace:
15.02.2020

Na tento návod odkazují tyto stránky.

© Piráti, 2023. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
to/navody/jekyll-weby.txt · Poslední úprava: 18.06.2020 08:21 autor: jarmil