• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Síťová neutralita v ohrožení

Když jsme formulovali své předchozí prohlášení o dění kolem síťové neutrality, Evropským parlamentem právě prvním čtením úspěšně prošel návrh na začlenění tohoto principu do legislativy EU. To představovalo určitou nadějnou vyhlídku pro budoucnost prosazování svobodnějšího a rovnějšího přístupu k Internetu.

~~READMORE~~

V současné době však má princip síťové neutrality nejistou budoucnost především ve Spojených státech amerických. Federální komunikační komise (FCC) představila nová pravidla, která by měla mimo jiné spočívat ve vytvoření zóny rychlejšího internetu pro ty služby, které jsou ochotny si připlatit.

Taková možnost pak bude nepochybně vést k ještě větší favorizaci monopolních služeb a útlaku alternativ, start-upů a projektů neziskového sektoru i jednotlivců.

„Současný web připomíná velký obchodní dům, a uživatelé jsou zboží. V takovém prostředí jsou i mírné ústupky, přenášející závaží pomyslných vah ze strany u jednotlivců a malých skupin na stranu velkých společností, špatným precedensem pro celou budoucnost rovnováhy v kyberprostoru,“ říká garant programového bodu Internet, Jana Jiříková.

Kontakt

Jana Jiříková, pověřený garant programového bodu Internet, jana.jirikova@pirati.cz

Odkazy

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.