• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Populisty ve vedení Sněmovny opravdu nepotřebujeme

Sken článku Místopředseda Sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek se v článku Šalamoun na tenkém ledě, zveřejněném v deníku Právo 7. července 2014 dopouští řady útoků na Českou pirátskou stranu. Jím uváděné argumenty bohužel svědčí o jeho základní neznalosti problematiky volebního práva, práce Nejvyššího správního soudu i Ústavního soudu a také o neochotě si alespoň přečíst veřejně dostupné informace o programu Pirátů. To jej dle našeho názoru zcela diskvalifikuje pro výkon tak významné funkce, kterou je místopředseda Sněmovny.

~~READMORE~~

Chce-li někdo tvořit zákony, měl by je především znát. Pan Bartošek svůj článek začíná kritikou stížnosti Pirátů a Strany zelených na volební klauzuli při volbách do Evropského parlamentu. Konkrétně se mu nelíbí, že si stěžujeme až po volbách a ne před nimi. K tomu lze jen dodat, že jednak volební klauzuli kritizujeme dlouhodobě (a u soudu jsme si na ni stěžovali již po loňských volbách do Poslanecké sněmovny), a za druhé jsme stížnost k soudu mohli dle zákona podat až po volbách, neboť až po nich jsme byli kráceni na svých právech.

V nepřesnostech ale Bartošek pokračuje i ve zbytku článku. Např. Nejvyšší správní soud měl podle něj zároveň s tím, když předal rozhodnutí o volební klauzuli u eurovoleb Ústavnímu soudu (protože dospěl k pochybnostem, zda je klauzule v souladu s Ústavou), uvést, že není v pořádku, když Piráti prosazují program, který není v souladu se současnými zákony. Těžko říci, zda si pan Bartošek dělá legraci, nebo nechápe, že soudy mají rozhodovat o případu, který mají před sebou, a ne o věcech nesouvisejících. Navíc změna zákonů je jedna z nejdůležitějších věcí, o které politické strany (nebo alespoň Piráti) usilují.

Ani s dalším cejchováváním extremistů se pan Bartošek příliš netrefil. Německá politická strana „Die PARTEI“ je humoristické uskupení založené v roce 2004 skupinou redaktorů satirického časopisu Titanic. Úspěch této strany je nepochybně důsledkem frustrace z politiky. Hlavně ale ukazuje, že protestovat lze i s nadhledem a humornou formou a ne jen volbou ultranacionalistických nebo šovinistických stran. Panem Bartoškem zmiňované útržky jejich volebního programu tedy nejsou plánem extremistů, ale snahou upozornit na neschopnost tradičních politických stran řešit sociální a ekonomické problémy bývalého východního Německa. Podobně drtivá většina voličů Die PARTEI neusiluje o izolaci Švýcarska, ale nejspíš jen není spokojena s módou švýcarských kont a daňových úniků, která se rozšířila v řadách německé křesťanské demokracie.

Vzhledem k tomu, jak neinformovaně a agresivně pan Bartošek píše, se nemůžeme ubránit dojmu, že se pouze bojí progresivity a nových nápadů.

Kontakt

Vít Konečný, vedoucí mediálního odboru, vit.konecny@pirati.cz, +420 734 140 516

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.