• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Pirátská strana se zásadně staví proti útoku na Sýrii

Sýrie Piráti odmítají destabilizační politiku NATO na Blízkém Východě a protestují proti plánovanému útoku na Sýrii. Obcházení mezinárodního práva je nepřípustné.

~~READMORE~~

Odmítáme plánovaný útok států NATO a případně jejich ropných spojenců na Sýrii. Dosud nebyly předloženy prakticky žádné důkazy o tom, která strana spáchala březnové chemické útoky. Navzdory opakovaným prohlášením vojenských zástupců Západu, přisuzujících vinu jednoznačně syrskému režimu, existují náznaky, že za ně naopak mohla být zodpovědná ozbrojená opozice. Informování médii podle nás hraničí s válečnou propagandou, a to ve prospěch takových válečných záměrů, jaké nejsou užitečné žádnému státu světa, ale dávají tušit cíle mocných zájmových skupin. Tatáž média jen nerada informují o tom, že tzv. „opozice“ dávno nehájí ideály svobody, ale hlásí se k radikálnímu islamismu a páchá zvěrstva přinejmenším srovnatelná s těmi, která má na svědomí autokratický režim. Tento nekritický přístup „hlídacích psů demokracie“ je zarážející.

Bezesporu dochází k zahraničnímu vlivu a vměšování na obou stranách konfliktu. Obáváme se dokonce, že dlouhodobé vyzbrojování často zahraničních bojovníků napojených na Al-Káidu pomohlo legitimizovat autokratický syrský režim. Přímá zahraniční intervence, zejména pokud k ní nedojde v souladu s mezinárodním právem a souhlasem OSN, však bude mít ještě negativnější dopady na životy lidí, stabilitu už nyní rozvráceného regionu i celosvětové mezinárodní vztahy. Žádáme proto, aby konečně došlo k vážně míněným diplomatickým jednáním respektujícím svrchovanost syrského státu a usilujících o ukončení bojů, zachování svobody náboženského vyznání a sekulární podoby syrského státu, jeho postupnou demokratizaci a dodržování lidských práv.

Kontakt

Libor Špaček, garant programového bodu Mezinárodní vztahy, libor.spacek@pirati.cz, 721 209 541

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.