• @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions

Piráti Žatec: Jak jsme získali synagogu

Festival svobodného filmu v žatecké synagoze Příběh není románový, možná ani vůbec není čtivý. To ať ale posoudí čtenáři. Hlavním důvodem, proč byl stvořen, je staré známé přísloví „jak se do lese volá, tak se z lesa ozývá“, které většinou používáme v negativních příměrech. A to je to, čím se tento příběh liší, je pozitivní a motivační. Abychom však viděli všechny klady, musíme popsat celou cestu, která vedla k bezplatnému získání prostor žatecké synagogy ke konání všemožných akcí. Vše začalo přibližně před rokem.

~~READMORE~~

Psal se pátý říjen 2012. Pro někoho to byl pátek jako každý jiný, ne však pro skupinu mladých lidí ze Žatce, kteří na ten den svolali shromáždění na Kruhové náměstí v Žatci. Shromáždění mělo za účel vyjádřit nespokojenost s pořádáním akcí neonacistů v jejich městě. Vrcholem pro Radka Holodňáka, svolavatele demonstrace, bylo plánované vystoupení předsedy DSSS Tomáše Vandase na žateckém Náměstí Svobody, tedy náměstí vzdáleném několik desítek metrů od místa konání jeho akce. Měla to být sice jen předvolební agitace, ale kdo zná minulost DSSS, ví, že vznikla z DS, která byla zakázána kvůli napojení na protizákonné organizace.

Ten den bylo město plné policistů - státní policisté, městští strážníci, antikonfliktní tým, těžkooděnci. To vše zde bylo k vidění, pro neinformovaného Žatečana situace asi zcela nezvyklá, ale v tu chvíli potřebná. Tomáš Vandas však nedorazil. Zato jeho odpůrci dokázali během hodiny a půl sehnat něco málo přes 250 podpisů pod petici, kde žádali jasné vyhranění Rady města Žatce ke konání neonacistických akcí. Petice po Žatci kolovala ještě zbytek měsíce října a nakonec se počet signatářů pohyboval kolem čísla 500. Rada města se se zněním petice ztotožnila a to byl základ vzniku občanské iniciativy Žatec proti neonacistům, jež neoficiálně existuje dodnes. Parta různorodých lidí, kteří se sešli se společným cílem klidu, míru a souznění ve svém městě.

Po první fázi, kdy se skupina okolo Radka Holodňáka vymezila vůči neonacistickému hnutí, se na krátkou chvíli odmlčela, aby se po Novém roce 2013 vrátila v plné síle. Dalším tahem byla činnost přednášková. A v tuto chvíli se Radku Holodňákovi povedl „majstrštych“, když se zkontaktoval a domluvil si přednášku s dr. Tomanem Brodem, českým historikem, který přežil hrůzy několika koncentračních táborů. Přednáška pod názvem Toman Brod: Přežil jsem Mengeleho se uskutečnila 28. února 2013 v přednáškovém sálu Křížovy vily v Žatci a měla nečekaný úspěch, kdy někteří návštěvníci kvůli malé kapacitě místnosti museli zůstat stát v předsálí a sledovat přednášku rozevřenými dveřmi. Reakce veřejnosti byly velmi kladné.

Krátce po přednášce kontaktovali lidé spolupracující s novým majitelem žatecké synagogy Danielem Černým Radka Holodňáka, který spolu s dalšími hlavními představiteli iniciativy Žatec proti neonacistům Vítem Konečným a Tomášem Weidischem mezitím vstoupil do České pirátské strany pro její razantní odmítavé výroky na konto různých neonacistických pochodů a prohlášení. Byla mu nabídnuta spolupráce na otevření synagogy výstavou Zničené židovské památky severních Čech 1938-1989. Nabízená spolupráce však obsahovala hlídání při 4 termínech otevření ve všední dny během měsíce dubna. To by bohužel Radek sám nezvládl kvůli povinnostem ve škole a tak přehodil kontakt na Víta Konečného. Ten jako správný žatecký patriot neváhal a ihned spolupráci přijal, i za cenu vybrání dovolené v zaměstnání. Přeci jen je od počátku heslem žateckých Pirátů: „Když to neuděláme my, neudělá to nikdo.“ Zbylé dny o víkendech zajišťovali otevření synagogy veřejnosti dobrovolníci z občanského sdružení PRO Chomutov. To je důkaz, že i lidem z širokého okolí není otázka obnovy této významné kulturní památky lhostejná.

Během prvního termínu ho v synagoze navštívil majitel, od kterého při dlouhé diskuzi zjistil, že má představu na vytvoření multikulturního prostoru. To vše Pirátům hrálo do karet. Slovo dalo slovo, čas uzrál a hned během června se v synagoze konal první žatecký Festival svobodného filmu, který navštívilo přes 100 návštěvníků. červen byl vůbec pro žatecké Piráty nabitým měsícem, kdy uspořádali VyOsení, Festival svobodného filmu a mezitím ještě úklidovou akci Piráti uklízí Žatec 2. Uplynulý víkend se v synagoze konal koncert MIB Quartet pod záštitou Pirátské strany a byla to již třetí akce, kterou zde uspořádali. Nechte se překvapit, co si pro vás (nejen) Piráti připravují v prostorách synagogy na další rok.

Příběh vypráví o tom, že pokud člověk něčemu věnuje čas, splní se mu jeho sny, v případě žateckých Pirátů vysněný prostor ke konání akcí pro veřejnost. Neříkal jsem to hned na začátku, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Jen musíte volat opatrně a lehce, aby vás pak ten vichr nesmetl.

Staň se také členem nebo příznivcem! Představ se a nabídni pomoc s našimi aktivitami!

© Piráti, 2024. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
stanoviska/pirati_zatec_jak_jsme_ziskali_synagogu.txt · Poslední úprava: 11.10.2013 00:24 autor: Roman Kucera