• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Piráti vítají obnovu regionálních tratí

Železnice ilustrační Ve Šluknovském výběžku v severních Čechách dochází k dnes nevídanému posunu v lokální vlakové dopravě. Po téměř 70 letech opět pojedou vlaky mezi Dolní Poustevnou a německým Sebnitz. Po letech snažení a shánění investora jsou již položeny nové koleje a od příštího roku budou mít obyvatelé Šluknovského výběžku snazší a rychlejší spojení nejen do okolí Drážďan, ale i do Děčína a Ústí nad Labem. SŽDC zde již při rekonstrukci před několika lety položilo nové koleje až na státní hranici, nyní se čekalo jen na německou stranu. Zároveň v souvislosti s touto akcí SŽDC modernizovalo několik přejezdů na této trati s cílem zvýšení traťové rychlosti.

~~READMORE~~

Stejně velkým úspěchem je obnovení vlakové zastávky Varnsdorf - Staré nádraží. Jedná se o nádraží na trati do sousedního německého Seifhennersdorfu, kde však v současné době končí. Možná se v budoucnu dočkáme obnovení trati až do Eibau, či plánované stavby nové tratě Seifhennersdorf-Rumburk, čímž by vzniklo přímé spojení Zittau-Sebnitz přes české území. Název „Staré nádraží“ je místní zlidovělý a vychází z někdejšího názvu vesnice Alt Warnsdorf. Hlavní nádraží Varnsdorf je na okraji města, kdežto nová zastávka je téměř v centru nedaleko náměstí. Varnsdorfští se snažili o stavbu zastávky dlouhá léta, ale až dnes se dočkali. Zde naopak SŽDC dlouho odolávalo tlaku na zafinancování stavby. Dnes je stavba spolufinancována z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Jde o projekt revitalizace několika zastávek na trati Liberec-Varnsdorf-Seifhennersdorf. Město Varnsdorf má v dlouhodobém plánu vybudování ještě jedné zastávky v blízkosti sídliště.

Třetí zázrak, ale snad ne poslední, je čistě soukromá investice do nové zastávky na téže trati. Jen něco přes kilometr blíže Německu vznikne zastávka Varnsdorf - Pivovar. Jedná se o bývalou továrnu s vlečkou, kterou před několika málo lety místní renesanční podnikatel přeměnil na vyhlášenou restauraci s pivovarem. Stavba zastávky je skvělou možností, jak přilákat další zákazníky. Zvláštností je právě to, že se jedná o čistě soukromou investici.

„Pirátská strana jednoznačně vítá a podporuje rozvoj regionální železniční dopravy. Piráti chápou železniční dopravu jako nenahraditelnou součást lidského života. Česká republika má nejhustší železniční síť ve střední Evropě a mělo by být samozřejmé udržovat a provozovat ji ku prospěchu obyvatel naší země. Železniční hromadná doprava má sice narozdíl od autobosuvé dopravy vyšší přímé náklady, ale výrazně nižší vedlejší, a zároveň má velký potenciál pro průmyslovou obnovu. Piráti podporují osobní i nákladní využívání železnice, což sníží náklady na stavbu megalomanských silničních projektů. Piráti chápou komplexní veřejnou dopravu jako službu veřejnosti, nikoliv jako nutně ziskový projekt. Přesto se ukazuje, že i soukromé investice v řádu stovek tisíců mohou mít z dlouhodobého hlediska smysl,“ říká Zdeněk Štěpánek, garant programového bodu Doprava.

Kontakt

Bc. Zdeněk Štěpánek, garant programového bodu Doprava, zdenek.stepanek@pirati.cz, +420 776 189 619

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.