• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Nejcennější dokument v historii www

Www Je tomu už dvacet let, co se vědci dobrovolně vzdali svého práva patentovat World Wide Web (WWW, nebo také zkráceně web). Úředníci v CERNu, Evropské organizaci pro jaderný výzkum, kde síť vznikla, napsali: „CERN se vzdává všech vlastnických práv na tento kód, a to ve formě zdrojové i binární, a všem je dáno povolení jej používat, kopírovat, měnit a šířit.“ Zní to jako suchá věta z úředního dokumentu, ale onen dokument představuje okamžik, kdy web vstoupil do veřejného vlastnictví. To je rozhodující moment ve vzniku internetové sítě, jak ji dnes známe.

Mark Lemley, expert ze Stanfordu na autorské právo, napsal: „Je docela dobře možné, že síť mohla být patentována. Silný patent by byl poslal inovaci zcela jinou cestou. V té době se plánovala spíš „informační dálnice“, tj. centralizovaná, vládou řízená síť, která měla šířit pouze televizní vysílání a jiný jí schválený obsah. Web se vytvořil zespodu, zatímco vláda a telekomunikační korporace plánovaly, jak něco postavit shora dolů. Patent přesně tohle mohl změnit – decentralizovaný systém na ten centralizovaný – a všichni bychom dnes kvůli tomu byli ochuzeni.“

„Připojuji se k ocenění správného rozhodnutí těchto prozíravých lidí. Rozhodnutí, které dnes podstatně přispívá k rozvoji znalostí a vzájemného porozumění všech lidí na celém světě,“ vítá postoj CERNu Libor Špaček, garant programového bodu Mezinárodní vztahy.

V dnešní době, kdy se svět technologie topí v moři patentových kauz, možná stojí zato na chvíli uctít moment, kdy se skupina vědců vzdala svého práva na patent, a tak dala světu www.

Kontakt

Libor Špaček, garant programového bodu Mezinárodní vztahy, libor.spacek@pirati.cz, 721 209 541

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.