• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Ministerstvo vnitra nutí Piráty, aby napadli platnost voleb do Senátu

Česká pirátská strana v souladu se zákonem o volbách do Parlamentu České republiky delegovala členy okrskových volebních komisí v těch obcích, kde staví svého kandidáta do Senátu. Některé obce však pirátského delegáta do volební komise odmítly jmenovat, s odvoláním na zveřejněné stanovisko ministerstva vnitra. Ministerstvo tvrdí, že konají-li se volby do Senátu společně s volbami do zastupitelstev obcí, smí členy okrskových volebních komisí delegovat pouze ty volební strany, které kandidují ve volbách do zastupitelstev, tedy nikoliv ty, které kandidují „pouze“ do Senátu.

~~READMORE~~

Piráti považují stanovisko ministerstva za nesprávné, neboť vůbec nerespektuje princip kontroly férovosti volebního procesu všemi kandidujícími subjekty. Tento právní princip byl již v minulosti výslovně uznán Nejvyšším správním soudem a ministerstvo se s ním ve svém stanovisku nijak nevypořádalo. Protože se Pirátům ani přes veškerou snahu nepodařilo některé starosty mimosoudně přesvědčit o nesprávnosti jejich postupu, bude muset po volbách rozhodnout Nejvyšší správní soud.

Vadnost ministerského stanoviska vynikne obzvlášť zřetelně v případě nezávislých kandidátů do Senátu. Tito lidé podle ministerstva nemají mít žádnou možnost kontroly nad férovostí voleb, a to jen proto, že zároveň nekandidují do zastupitelstva dané obce.

Česká pirátská strana současně oceňuje přístup těch sebevědomých starostů, kteří pirátské delegáty přijali i přes nesprávné stanovisko ministerstva vnitra.

Kontakt

Mgr. Martin Kučera, vedoucí administrativního odboru, martin.kucera@pirati.cz, 604 200 776

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.