• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Ministerstvo vnitra nutí Piráty, aby napadli platnost voleb do Senátu

Česká pirátská strana v souladu se zákonem o volbách do Parlamentu České republiky delegovala členy okrskových volebních komisí v těch obcích, kde staví svého kandidáta do Senátu. Některé obce však pirátského delegáta do volební komise odmítly jmenovat, s odvoláním na zveřejněné stanovisko ministerstva vnitra. Ministerstvo tvrdí, že konají-li se volby do Senátu společně s volbami do zastupitelstev obcí, smí členy okrskových volebních komisí delegovat pouze ty volební strany, které kandidují ve volbách do zastupitelstev, tedy nikoliv ty, které kandidují „pouze“ do Senátu.

Piráti považují stanovisko ministerstva za nesprávné, neboť vůbec nerespektuje princip kontroly férovosti volebního procesu všemi kandidujícími subjekty. Tento právní princip byl již v minulosti výslovně uznán Nejvyšším správním soudem a ministerstvo se s ním ve svém stanovisku nijak nevypořádalo. Protože se Pirátům ani přes veškerou snahu nepodařilo některé starosty mimosoudně přesvědčit o nesprávnosti jejich postupu, bude muset po volbách rozhodnout Nejvyšší správní soud.

Vadnost ministerského stanoviska vynikne obzvlášť zřetelně v případě nezávislých kandidátů do Senátu. Tito lidé podle ministerstva nemají mít žádnou možnost kontroly nad férovostí voleb, a to jen proto, že zároveň nekandidují do zastupitelstva dané obce.

Česká pirátská strana současně oceňuje přístup těch sebevědomých starostů, kteří pirátské delegáty přijali i přes nesprávné stanovisko ministerstva vnitra.

Kontakt

Mgr. Martin Kučera, vedoucí administrativního odboru, martin.kucera@pirati.cz, 604 200 776

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.