• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions
  • lukas_novy has no permissions

Mediální stín Olympijských her: Protivládní protesty nejen na Ukrajině

Pozornost mnohých diváků a médií byla soustředěna na dění v ruské Soči, kde probíhaly XXII. zimní olympijské hry. Tam také před několika dny došlo k napadení, zadržení a vyčerpávajícímu výslechu dvou bývalých členek punkové anarchistické skupiny Pussy Riot. Údajně pro podezření z krádeže, pravděpodobně svou roli sehrála spíše předem avizovaná příprava dalšího happeningu proti Putinovi.

~~READMORE~~

V jiných částech světa se odehrávají ještě mnohem znepokojivější dějství:

V ukrajinském Kyjevu se střílelo a létaly zápalné lahve, ale hlavní boj je ještě nyní sváděn o to, co si o místním dění má myslet okolní svět. Média svým koncentrovaným zájmem vytvořila několik verzí „ukrajinské reality“. V předcházejících dnech se eskalace konfliktu nebezpečně přiblížila začátku občanské války. Jsme šokováni rozsahem odtajněného plánu Viktora Janukovyče na násilné potlačení protestů. Pirátská strana podporuje všechny snahy směřující k obnově normálního demokratického fungování země. Odmítáme jakékoli další násilí. A vítáme momentální smír jako novou naději pro rozpolcenou zemi, ovšem s obavou, že nemusí být zárukou míru a stability, zejména pokud přihlédneme k událostem z posledních hodin a dní.

V tureckém Istanbulu byla vodními děly a slzným plynem rozehnána demonstrace za svobodu Internetu, následně byl prezidentovým podpisem stvrzen zákon, který umožní blokování stránek bez nutnosti soudního příkazu. Turecko je nadále považováno za svobodnou a demokratickou zemi, navíc se formálně stále uchází o členství v EU. Místní Internet je regulován podobnou měrou jako ten čínský a v počtu vězněných žurnalistů Turecku dlouhodobě náleží místo na předních příčkách. Tamní legislativa dlouhodobě nerespektuje svobodu slova. Protesty a dokonce ani střídání vládních kabinetů na tomto nepříliš demokratickém stavu naneštěstí nic nemění. Proti současnému zákonu se postavil Evropský parlament, organizace Human Rights Watch i Pirátská strana:

„V této podobě zákon umožnuje, aby o blokování obsahu Internetu rozhodoval jediný člověk, to pokládám za nedemokratické,“ říká Serhat Koc, právník, aktivista a člen strany.

Demonstruje se i ve venezuelském Caracasu, nepokoje mají zatím na svědomí několik mrtvých a desítky zraněných. Rozhodně odsuzujeme snahu o potlačení protestů prostřednictvím omezování přístupu k Internetu, jedná se o dvojnásobné porušení občanských práv a svobod. Zájem medií o násilné střety protestujících se státní mocí v Bosně a Thajsku je minimální, přestože i tam došlo k obětem na životech a mnoha zraněním. Rádi bychom tedy připomněli i jejich utrpení.

„Cenzura nikdy neřeší nespokojenost, jen tlumí první příznaky komplikovaných patologických sociálních jevů. A ve chvíli, kdy se tato nemoc společnosti projeví naplno, blokování a mazání již nebude nic platné. Nenechme to zajít tak daleko,“ říká Jana Jiříková, členka Pirátské strany.

Kontakt

Mgr. Mikuláš Peksa, garant programového bodu Mezinárodní vztahy, mikulas.peksa@pirati.cz

© Piráti, 2020. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.