• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Libor Michálek: Rejstřík skutečných vlastníků firem musí být veřejný

K 1. říjnu 2016 vstoupila v platnost novelizovaná forma zákona o veřejných zakázkách. Hrozí ale, že se i nadále budou rozdělovat veřejné zakázky firmám bez jasné vlastnické struktury. Důvodem je svérázný přístup Poslanecké sněmovny při schvalování zákona o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. Senát by se měl pokusit transparentnost posílit.

~~READMORE~~

Zákon ve verzi Poslanecké sněmovny předpokládá existenci rejstříku, do něhož bude moci nahlížet např. policie, ale nikoliv například opoziční zastupitelé v samosprávách nebo podnikatelská a občanská veřejnost. Nadále tak hrozí, že se budou opravovat nemocnice nebo stavět ruská kola a veřejnost se nedozví, kam veřejné prostředky odchází.

„Rejstřík skutečných vlastníků se v zahraničí osvědčil jako velmi účinný nástroj pro boj proti financování terorismu, ale i proti daňovým únikům a proti zneužívání veřejných prostředků. Důležité ale je, aby rejstřík byl veřejný. Chci proto podpořit pozměňovací návrhy, které znemožní hru na schovávanou,“ říká senátor Libor Michálek, který se transparentností dlouhodobě zabývá.

Kontakt

Mikuláš Ferjenčík, mikulas.ferjencik@pirati.cz, pražský zastupitel a šéf mediálního odboru, 737 943 770
Mgr. Libor Michálek, MPA, michalekl@senat.cz, senátor
Vít Šimral, vit.simral@pirati.cz, asistent Libora Michálka, 606 220 985

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.