• @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions

CISPA: Nebezpečí pro svobodný Internet

CISPA Američtí zákonodárci projednávají další nebezpečný zákon, který může mít zásadní dopad na fungování Internetu. Jeho největší riziko je skryto v rozsáhlém data miningu, jemuž se obyčejný uživatel nemůže vyhnout.

~~READMORE~~

18. dubna schválila sněmovna reprezentantů zákon CISPA (Cyber Intelligence Sharing and Protection Act), jehož záměrem má být zvýšení bezpečnosti v případě kybernetických útoků či jiných možných hrozeb spojených s kyberprostorem (zde se akcentuje především takzvaná „válka proti terorismu“). CISPA nyní čeká posouzení americkým senátem, který již dříve zákon vrátil sněmovně, přes kterou byl však opětovně prolobbován.

CISPA nařizuje soukromým společnostem sledování a poskytování uživatelských dat vládním bezpečnostním agenturám. To vše se může v krajních případech odehrát i bez soudního příkazu a hlavně to umožňuje americkým agenturám analyzovat a shromažďovat data v zásadě o komkoliv, neboť internetoví giganti jako Google nebo Facebook budou s vládními složkami bez odporu spolupracovat. Výměnou za to získají ohromné množství dat, které budou smět kromě šmírování občanů pro vládu využít i pro své marketingové účely. To je hlavní důvod, proč s tímto zákonem velké korporace souhlasily a neprotestovaly proti němu, jako tomu bylo v případě SOPA nebo PIPA.

„CISPA je příkladem arogance moci, proti které Piráti už od svého vzniku bojují. Mnozí kritici tohoto zákona označili CISPA za jasné porušení americké Ústavy, neboť dopady na soukromí lidí by po jeho schválení byly katastrofální. Všechna naše data - ať už jde o e-maily, fotografie, videa, dokumenty, kontakty, soubory -, která uchováváme na síti na serveru nějaké z velkých firem, se mohou kdykoliv stát předmětem zájmu americké vlády a to i přes to, že jsme občané České republiky,“ popisuje rizika CISPA Ivan Bartoš, předseda Pirátů.
„Je neuvěřitelné, jakou snahu je státní a soukromý sektor schopen vynaložit k tomu, aby získal kontrolu nad Internetem. Tyto snahy jsou vždy znepokojivé, protože Internet umožňuje lidem přímou a rychlou komunikaci. Ve chvíli, kdy režim začne zasahovat do svobodné výměny informací a do komunikace svých občanů, hrozí reálné nebezpečí rozšíření cenzorských praktik, které vedou k potlačování názorové a politické opozice. Doufám, že americký senát zákon zastaví, jako to udělal už jednou,“ říká Ondřej Profant, garant programové komponenty Svoboda informací.

Proti CISPA proběhlo ve Spojených státech několik decentralizovaných demonstrací, mnoho neziskových organizací a hnutí píše senátorům a prezidentu Obamovi, aby CISPA zamítli, v pondělí 22.4. se stovky webů připojily k protestnímu blackoutu.

Pokud se chcete do boje proti CISPA také zapojit, můžete podepsat elektronickou petici od organizace EFF, která za vás odešle dopis do Bílého domu.

Kontakt

Ivan Bartoš, předseda Pirátů, ivan.bartos@pirati.cz, +420 603 415 378

Ondřej Profant, předseda KS Praha a garant programové komponenty Svoboda informací: ondrej.profant@pirati.cz, + 420 607 580 015

© Piráti, 2024. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
stanoviska/cispa_nebezpeci_pro_svobodny_internet.txt · Poslední úprava: 24.04.2013 02:00 autor: Adam Skorepa