• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Absurdní rozhodnutí soudu v absurdní kauze Hydroponic

Kauza Hydroponic Totalitní praktiky v českem soudnictví? Existuje stále ještě spravedlnost? Majitelé obchodu s pěstitelskou technikou Hydroponic by si měli odsedět šest a sedm let ve vězení, rozhodl ve čtvrtek krajský soud v Českých Budějovicích. Podle žaloby byli „hlavou“ organizované skupiny, která vybavovala pěstírny konopí. Obhájci se zřejmě odvolají, jelikož podle nich žalobkyně Daniela Přibylová nemá dostatek důkazů.„

~~READMORE~~

Dne 27. září 2013 českobudějovický krajský soud vynesl rozsudek nad 16 lidmi za držení a výrobu marihuany, za prodej zařízení na pěstování konopí a poradenství pro jeho pěstování. Rozsudek není pravomocný, hrozí jim tresty v rozmezí jednoho roku podmíněně až sedmi let nepodmíněně.Na celé kauze je nejvíce paradoxní osud dvou hlavních obžalovaných - Václava Kloce a Václava Šefránka. Podle žaloby se vlastně provinili tím, že prodávali pěstitelskou techniku, jenž se hodí pro pěstování konopí, ač je zcela evidentní, že pěstební technika slouží k indoorovemu pěstování jakýkoliv rostlin. Žalobkyně Přibylová ovšem tvrdí, že Kloc s Šefránkem svým zákazníkům k prodeji dávali fundované rady, a tím vlastně organizovali pěstování a výrobu marihuany po České republice, a dokonce i v zahraničí. Václav Kloc byl odsouzen k odnětí svobody na sedm let , druhý obžalovaný, Václav Šefránka, by si měl odsedět za mřížemi 6 let. Výrok soudu obsahuje i propadnutí veškerého zabaveného majetku společnosti Hydroponic v hodnotě 30 miliónu korun a navíc povinnost zaplatit pokutu 250 tisíc korun. Obžalovaní se skrze obhájce brání, že pouze legálně prodávali techniku a nebylo jejich povinností zjišťovat, na co ji zákazníci používají. Důkazy, které by je usvědčily z organizování zločinu, údajně chybějí. Případ se vleče už více než dva roky a po celou tu dobu jsou oba obžalovaní drženi ve vazbě.

„Je nepředstavitelné, že soud odsoudil majitele growshopu Hydroponic jako hlavy organizované skupiny za to, že ve svém obchodě poskytovali informace o pěstování konopí nebo o tom jak si zákazníci mají zapojit pěstební techniku, kterou legálně prodávali. Skutečnost, že soud prodejce spojil s lidmi, kteří následně s těmito informacemi a technikou podle policie páchali trestnou činnost, vypovídá než o spravedlivém procesu spíše o nutkavé potřebě policie zajistit si na growshopy legální nástroj na jejich budoucí potírání a evidentním návratu normalizačních praktik do české justice. Navíc soud prokázal, že vnímá konopí pouze v rovině nelegální látky, aniž by bral v potaz, že poradit někomu jak pěstovat konopí je jako poradit jak pěstovat jakoukoliv průmyslovou rostinu. Některé odrůdy konopí jsou totiž šlechtěné například i na nízký obsah THC a mohou být pěstovány za naprosto jiným účelem, třeba na výrobu papíru. Pokud zákazníci páchali trestnou činnost s legálně nabytým zbožím a informacemi, pak mají být souzeni pouze oni, nikoliv prodejci takového zboží. Soud své rozhodnutí prokazatelně postavil na chabém vyšetřování, které provázelo mnoho procestních i formálních pochybení, nedostatečné znalosti problematiky konopí a v neposlední řadě hlavně na zaujatosti státní žalobkyně ke konopí a patrném tlaku z vyšších míst, který si přeje na majitele growshopů něco „najít“. Navíc celé toto divadílko je možné jen kvůli české prohibiční drogové politice konopí a pouze škody působící snaze orgánů činných v trestním řízení represivně kontrolovat něco, co vyžaduje spíše efektivní a spravedlivou regulaci. Tedy legalizaci konopí,“ říká k absurditě případu Robert Veverka, nezávislý kandidát České pirátské strany pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, tiskový mluvčí i předseda občanského sdružení Lealizace.cz, faktický pořadatel pochodu za legalizaci konopí Million Marihuana March a šéfredaktor magazínu Legalizace Robert Veverka.

Pirátská strana s takovýmto jednáním rozhodně nesouhlasí, ať už je to z pohledu svobody podnikání, kde jsou evidentně narušena práva jednatelů growshopů, či z pohledu represí, které se stále více přiostřují vůči lidem, kteří se v České republice pohybují okolo konopné kultury. Je evidentní, že stát chce násilně převzít vládu nad obchodem s léčivým konopím, a proto si zasedl na konkurenci. Jelikož bude v porovnání s černým trhem cena konopí předražená, nebude stát moci konkurovat klasickým způsobem. Jak už zkušenosti ukazují, represe na poli drogové politiky nemá úspěch, proto také jako Piráti podporujeme legalizaci i rekreačního užívání marihuany. Je čas začít vnímat drogy podle jejich vědecky dokázané škodlivosti.

Kontakt

Robert Veverka, nezávislý kandidát za Českou pirátskou stranu do PS PČR, www.robertveverka.cz, info@robertveverka.cz
Michal Ketner, garant programového bodu drogy, michal.ketner@pirati.cz, +420 723 687 880

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.