• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Absurdní patent na brokolici jako ukázka korporátní praxe

Brokolice Pirátská strana podpořila petici proti patentu na brokolici společnosti Monsanto. Tento patent nejenže odporuje zdravému lidskému úsudku, ale zároveň jde i proti evropskému patentovému právu a likviduje zemědělce.

~~READMORE~~

Přístup společnosti Monsanto velmi přesně ilustruje běžnou praxi nadnárodních korporací, které se ani v nejmenším nepodílejí na zlepšování kvality našeho života, v tomto konkrétním případě na zlepšování kvality potravin. Namísto toho pouze hledají způsoby, jak pomocí patentů více vydělat, neboť sankce za porušení patentů jsou extrémně vysoké.

Proti praktikám společnosti Monsanto se Piráti už dříve vymezili a zúčastnili se i protestního pochodu, který měl na nechutné počínání této potravinářské korporace poukázat.

„Patentují si informace, zneužívají je, zkreslují, používají pro svůj prospěch a proti většině lidí. Okrádají nás o informace i o svobodu. A dokonce nás chtějí připravit o právo na tak přirozené věci, jako je vypěstovat si vlastní jídlo, vědět, co jím, v čem žiju. Mění genetický kód, snaží se nás přesvědčit, že je to pro naše dobro, zatímco se musí platit za to, co bylo vždy přirozeně každému k dispozici a o prospěchu se už vůbec nedá mluvit. Za osivo se musí platit, nové odrůdy sice více vynášejí, ale obvykle potřebují předražená hnojiva. Z toho důvodu zemědělci krachují, příroda je zdevastovaná a my všichni jíme jedy,“ popisuje praxi Monsanto Lenka Matoušková, místopředsedkyně Pirátů.

Piráti vytrvale bojují proti patentům ve všech oborech lidské činnosti. Domníváme se, že patenty překážejí pozitivnímu vývoji v daném odvětví a slouží jen jako záminka pro šikanu drobných podnikatelů, vynálezců, farmářů a živnostníků, kteří kvůli existenci patentů krachují a je jim tak prakticky bráněno ve vykonávání jejich živnosti.

Kontakt

PhDr. Lenka Wagnerová, 2. místopředsedkyně Pirátů, lenka.wagnerova@pirati.cz, 605 583 724

Související odkazy

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.