Toto je starší verze dokumentu!
Obsah
Všeobecný základní příjem
- Všeobecný základní příjem (VZP) nahrazuje veškeré sociální dávky jedinou, ničím nepodmíněnou dávkou pro každého občana ve výši velmi mírně přesahující úroveň nutnou na důstojné přežití.
Argumenty pro
- odbourání umělé zaměnstnanosti (práci pak děla ten, kdo ji chce opravdu dělat = pozitivní motivace ⇒ nárůst výkonnosti, radosti z práce)
- menší tlak na politiku zaměstnanosti → na ekonomický růst (nezaměstnanost se neřeší zvyšováním produkce čili růstem donekonečna)
- umožnění zabývat se nekomerčními aktivitami (open source software, dobrovolnictví, umělci, vzdělávání, …) a vůbec tvořivosti aniž by človek umřel hlady. Mj. vytvářet konstruktivní opozici systému a tím ho zdokonalovat. Větší svoboda dělat to co člověk považuje sám za důležité aniž by byl na něj vyvíjen nepřiměřený tlak na vytváření zisku jakožto nedokonalého systému odměňování.
- masivní zjednodušení systému výplat (dostane každý) ⇒ nízká korumpovatelnost systému
- automatizace systému
- Zlepšení situace lidí vykonávající práci ve špatně ohodnocených a nejistýc míst (nižší míra možnosti vydírání kvůli uspokojení těch nejzákladnějích lidských potřeb).
- Snížení drobné kriminality z důvodu uspokojování nejzákladnějších lidských potřeb a související sociálně ekonomické dopady
Argumenty proti
- dost nove a tezke tema (lide jsou zvykli myslet v kostkach starych dogmat) ⇒ hodne nevericich tomasu a skeptiku RE1: (to je proti?) - naucit lidi nemyslet v dogmatech by melo byt snad v „PRO“ :D
- podstatna zmena zdaneni (50% DPH? viz http://www.youtube.com/watch?v=PUYTtluGu4A), tak aby se do systemu dostali penize i za praci robotu, a tezili z ni vsichni a ne jen jejich majitele - roboti jsou v „proti“? (pro a proti asi je dost subjektivní :D)
- Argument pro ospravedlnění nedostatku dobře placených plnohodnotných míst - pokračování trendu „pracovně úsporných technologií a s tím souvisejících negativních dopadů.
- Neřeší nelegitimnost velkých zisků (nesouměřitelnost - například 300x větší plat manažera než uklízečky).
- Neřeší odtržení finančního sektoru od reálné ekonomiky.
- Zvýšení inflace? - nutná nějaká další opatření - zvyšování částky souběšně s růstem nákladů (jak zamezit aby peníze nekončili v rukou zahraničních dodavatelů energií atp.?) ?
Nejčastější (proti)námitky a dotazy
Co současní invalidní důchodci? Kteří by chtěli pracovat ale nemohou? Má být stát „dostatečně sociální“ a nad rámec VZP jim platit nějakou kompenzaci? Nebo toto nechat na dobrovolném komerčním pojištění? Nebo to platit z příjmů zdravotnictví?
To je na diskusi.
Co lidé kteří se douhodobě trvale starají o nemocného / neschopného příbuzného, a proto nemohou pracovat (přestože by chtěli)? Řešit to v rámci zdravotnictví jako dávku pro nemocného na asistenta apod. s tím že si sám člověk může určit kdo bude jeho „asistent“?
Doplnit
Co současná mateřská a rodičovská dovolená? Kdy rodič nemůže pracovat z důvodu starání se o dítě, přestože by chtěl? Tady by principiálně nešlo použít zdroje ze zdravotnictví, to je jiná kupička peněz.. Neposkytovat žádné dodatečné peníze znamená pro řadu lidí demotivaci mít (další) dítě, právě kvůli výpadku v příjmu. A Češi pomalu vymírají..
Doplnit
Současní starobní důchodci by měli nárok jen na VZP? Nejsou ale diskriminováni podobně jako první skupina (invalidní důchodci)? Nemají starobní důchodci vyšší náklady na život např. díky nutnosti brát drahé léky s doplatkem? (pak by tedy buď byla VZP pro ně nedostatečná anebo by VZP pro „mladší“ byla zbytečně veliká)
Doplnit
Jaká výše VZP by měla být na děti?
Na jednu stranu musí být dostatečně vysoká aby z ní šlo dítě nějak důstojně uživit (jinak je to popření filozofie VZP). Na druhou stranu musí být dostatečně nízká aby různí nepřizpůsobiví si na ní nezaložili „business model“ kdy plodí jedno dítě za druhým, dávají jim minimum jídla a oblečení a zbylé peníze si užijí pro sebe. Za pár generací zde máme takovýchto lidí majoritu.. Není náhodou onen „dostatečně vysoký“ VZP pro děti vyšší než „dostatečně nízký“ VZP? (nicméně ve srovnání se stávajícím modelem sociálních dávek je na tom VZP podobně a VZP nemusí vyřešit všechny problémy světa, že)
nevázat VZP na děti na povinnou školní docházku?
školní docházka není jediný efektivní a kvalitní způsob vzdělávání - tohle je problematické (školní docházka také myslím není povinná a VZP a jestli trestat lidi za svojí lenost či neinteligenci si nejsem jist),
Pro nadprůměrně vydělávající lidi bude VZP zbytečným výdajem státu - tito lidé ty peníze nepotřebují. Tedy plus minus polovina vyplacených dávek VZP by byla nepotřebná - nemá dnešní model o dost menší ztráty? (nebo se aspoň podmiňuje zavedení VZP zrušením slevy na dani z příjmu „na poplatníka“? To je ale měsíčně jen 2 tisíce, míň než cílová VZP..)
VZP se vyplácí všem bez nutnosti prokazovat nárok. To je nejjednodušší algoritmus, který může být (umožňuje efektivní automatizaci). Jakákoli další komplikace popírá VZP. Bohatší VZP můžou klidně věnovat na dobročinné účely. To ale ovšem už na vlastní režii.
Co když někdo vytvoří dluhy a nebude je schopen splácet (nebude mít majetek ani jiný příjem než VZP)? Ukrojit část ze základního přijmu pro uspokojování věřitelů?
Doplnit
Mělo by se platit třeba daň na zdravotní pojištění jako teď a nebo by bylo vyjmuto (základní povinné pojištění by měl zaplacen každý občan ČR) pak s tím související otázky jestli nemít jen jednu pojišťovnu (úspory z rozsahu).
Doplnit