Knihovna Průhonice přechází na svobodný software
Článek Tadeáše Paříka ze serveru Ubuntu.
Dnešní nedělní odpoledne, 2. října 2011, jsme s Vojtou Trefným věnovali migraci průhonické knihovny na Ubuntu, v tomto případě konkrétně na dva notebooky s Xubuntu 11.04 a jeden notebook s Xubuntu 10.04.
Proč se k této migraci vlastně přistoupilo? Faktorů bylo několik, ano, jedna věc jsou nulové náklady. Nicméně se hlavně jedná o popularizaci Ubuntu a jeho klonů před koncovými uživateli. A právě zde je ideální možnost. V knihovně se odehrává velké množství akcí, filmový klub, kroužky pro děti a různé aktivity pro dospělé.
~~READMORE~~
Konfigurace počítačů je následující (jedna se o tři identické modely): ACER Extensa 5235, Intel Celeron Dual Core T3500, 15.6„ LED 1366×768, RAM 4GB, HDD 500GB 5400 otáček, DVD, WiFi, BlueTooth, Webkamera
Ač se jednalo pouze o tři počítače a zároveň o naprosto stejný model, tak se to samozřejmě neobešlo bez drobných problémů. Jeden kousek se nechtěl nechat zlomit a ač jsme vyzkoušeli několik verzí (Ubuntu 11.04, Xubuntu 11.04), tak jsme nakonec museli přistoupit k nasazení Ubuntu 10.04 LTS a následným doinstalováním balíku xubuntu-desktop jsme vytvořili fungující Xubuntu. Záhady se dějí a nebyli jsme bohužel schopni přijít na to, proč u dvou stejných instalací vše funguje dobře a u jedné ne (náš soukromý tip byl budoucí problém s diskem).
Vítězslav Praks (člověk, který za celou knihovnou stojí) se opět ukázal jako bezvadný hostitel, takže o nás bylo postaráno i co se jídla a pití týká Gulášek nám chutnal a my se mohli vrhnout na specifikaci Xubuntu pro samotnou knihovnu a volnočasové aktivity, které se v knihovně odehrávají.
Zvolili jsme LibreOffice, na kterém bude probíhat kroužek/kurz kancelářských prací. Podle dostupných recenzí na internetu a také na základě požadavků od Víti jsme doinstalovali program na výuku psaní všemi deseti, výukové programy a hry (The Battle for Wesnoth, Extreem Tux Racer aj.) pro děti.
Samozřejmě došlo i na povolení dalších zdrojů (kodeky, flash atd.), aby se tyto stroje mohly používat na různá multimédia, kterých je v knihovně také dost. Povolili jsme i backporty, abychom předešli nějakým dalším budoucím problémům.
Doufáme, že se uživatelům bude používání Xubuntu líbit a že si ho v této knihovně oblíbí, naučí se ho používat a budou se rádi vracet, případně zauvažují o nasazení doma.