• @msk_f has upload permissions
  • @ALL has read permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions

Světelné znečištění

Ale co je to vlastně to světelné znečištěni neboli světelný smog? Pod těmito pojmy rozumíme přemíru světla z umělých zdrojů a jeho nevhodný rozptyl. Tedy například přesvětlení a zvýšení jasu noční oblohy, pronikání světla z venkovních zdrojů do lidských obydlí, nebo také osvětlení ploch a míst, u kterých to není žádoucí.

1. Omezení světelných reklam na otevřeném prostranství.

Světelné reklamy u cest jsou veliký problém nejen pro řidiče, které oslňuje, ale také pro zdravý spánek. Lidé jsou od přírody zvyklí spát v úplné tmě. Sice někteří z nás rádi usínají u svíticí lampičky, ale většina dává přednost naprosté tmě. Zdravý spánek podporuje vznik hormonu melatoninu, který je velice důležitý pro lidský organismus. Podle posledních výzkumů pomáhá melatonin v prevenci rakoviny, zpomaluje stárnutí a také pomáhá proti neurodegenerativním onemocněním jako je například Alzheimerova choroba.

2. Úpravy veřejného osvětlení.

Veřejné osvětlení nesmí svítit takzvaně pánu bohu do oken, ale lidem na cestu. S tímto problémem se setkáváme například u kulatých lamp veřejného osvětlení. Cílem musí být úprava osvětlení tak, aby opravdu plnila svůj účel. Mimo jiné se kvůli špatně navrženému osvětlení zvyšují finanční náklady, protože takováto světla musí vydat mnohem více energie aby osvítila cesty a chodníky stejně dobře jako světla s mnohem lepší geometrií.

3. Změna barvy a intenzity osvětlení..

Barva světel je stejně důležitá jako jejich intenzita. Špatně zvolené zabarvení, jako například silně bílé, snižuje kvalitu lidského spánku. Lidé se poté budí unavení a nevyspalí. Krom zdravotních problémů způsobuje silná intenzita světel také ostré stíny a při přechodu z tmavého do osvětleného prostoru způsobuje oslnění. Tyto velmi silné světelné zdroje stavěné právě pro prevenci kriminality paradoxně ke kriminalitě přispívají.

4. Zlepšení osvětlení památek.

Hezky nasvícené památky jsou pěkná prezentace nejedné obce či města, ale bývají většinou tak nevhodně nasvíceny, že většina světla putuje k obloze a ne na památku jako takovou. Redukce a správné umístění těchto světel přispěje k atraktivitě objektu a zároveň ušetří energii i finance.

© Piráti, 2022. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
regiony/moravskoslezsko/svetelne_znecisteni.txt · Poslední úprava: 14.09.2012 15:49 autor: Lukas Cernohorsky