• @msk_f has upload permissions
 • @ALL has read permissions
 • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions

Jak vydat článek

Úvod

Každý článek, který má být vydán na webech spadajících pod KS Moravskoslezský kraj, musí splňovat určit náležitosti. Pokud jsou všechny splněny, výrazně to urychlí zveřejnění článku na webu.

Seznam webů KS MSK:
Web Odkaz
Moravskoslezský kraj moravskoslezsky.pirati.cz
Havířov havirov.pirati.cz
Ostrava ostrava.pirati.cz
Opava opava.pirati.cz
Další přibudou.

Články zveřejňuje Technický odbor MSK (TO MSK) a to výhradně na požadavek Mediálního odboru MSK (MO MSK).

Seznam úkolu TO MSK najdeš na Redminu zde.

Vytvoření úkolu pro vydání článku

Nový úkol pro TO MSK lze zadat na Redminu zde.

Ukázku viz na obrázku níže.

 • Fronta: zvol „Úkol“.
 • Předmět: měl by být stručný, ale musí z něj být zřejmé co požaduješ.
 • Stav: vždy „Nový“.
 • Priorita: zvol dle uvážení, ale pokud je potřeba zveřejnit článek skutečně urgentně, kontaktuj někoho z webmasterů MSK TO telefonicky. Doporučuji začít předsedou MSK TO.
 • Přiřazeno: ponech prázdné, úkol si automaticky převezme ten člen MSK TO, který má zrovna čas článek zveřejnit! Výjimkou je situace, kdy jsi s daným webmasterem MSK TO domluven(a).
 • Popis (toto je to nejdůležitější!):
  • Co a kde - uveď popis co a hlavně kde (na kterých webech) má být zveřejněno.
  • Článek - vlož odkaz na článek. Ideálně použij pirátský CodiMD, ukázku článku viz zde. Článek můžeš vložit i jako přílohu ve formátu *.ODT nebo *.DOCX, ale obrázky dodej vždy odděleně. Jak formátovat článek, viz níže.
  • Autor - každý článek musí mít svého autora a ne, „Vedoucí kolotoče“ není jméno autora. Nicméně u tiskových zpráv apod. lze uvézt jako autora třeba i „Mediální odbor“.
  • Datum vydání - uveď, ke kterému datu má být článek zveřejněn - lze uvést i hodinu a minutu, pokud chceš vydat článek v přesně stanovený čas.
  • Tagy - jsou velmi důležité, články podle nich lze filtrovat a v krátkosti vlastně popisují, o jaké téma se jedná. Tagy většinou není potřeba vymýšlet, stačí zvolit v hodné tagy z tabulky msk-web-tags.xlsx, která je na Mraku zde (pro otevření odkazu musíš být na Mraku přihlášen(a)). Pokud požadovaný tag v tabulce nenajdeš, vymysli tedy nový, ale zamysli se prosím, zda se bude hodit i u dalších článků.
  • Obrázek - každý článek potřebuje úvodní obrázek, ten však musí splňovat několik důležitých náležitostí:
   • Rozměr - měl by být 1200×628 pixelů, ale pokud je větší nebo menší, tak to nevadí, MSK TO si ho upraví, jen dbej na to, aby nebyl příliš malý, to by pak nevypadalo hezky. Také obrázek orientovaný na výšku je poměrně nepoužitelný.
   • Zdroj - k článku můžeme použít pouze obrázek, u kterého víme, odkud pochází a jakou má licenci. Jako Piráti preferujeme svobodné (volné) licence (jako třeba Creative Commons), ale pokud není zbytí, lze použít i komerční obrázek, pokud máme svolení k jeho užití (musí být doloženo). Pokud jsi autorem obrázku/fotky ty, nějaký náš příznivec nebo jiná třetí osoba, musí být explicitně udělen souhlas s použitím obrázku na našem webu a to pod některou svobodnou licencí (doporučuji CC BY-NC-SA 4.0).
   • Kde vzít úvodní obrázek - nejlepší obrázek je ten vlastní, ať už se jedná o vlastní fotku, kresbu, nebo koláž. Ne vždy je však možné dodat vlastní obrázek a je potřeba sáhnout po díle někoho jiného. Vyhledat obrázek na Google a ten použít není dobré řešení, protože často nezjistíš autora a pod jakou licencí je obrázek zveřejněn. Mnoho obrázků na Internetu patří agenturám, které konstantně prohledávají web a nepovolené užití mastně účtují. Naštěstí existují vyhledávače, které hledají obrázky se svobodnou licencí - můžeš zkusit třeba Creative Commons Search, Pixabay, nebo pro vektorové obrázky Openclipart. Dobrým zdrojem může být také Wikipedia. Jako první se ale podívej do našeho Katalogu obrázků na Mraku zde (viz níže) - jedná se o obrázky, které jsme již dříve na webu použili. Nezapomeň však, že i svobodné licence mají podmínky, které je při použití obrázku potřeba splnit, například uvést jméno autora a použitou licenci. Dbej na to, aby všechny podmínky svobodné licence byly řádně splněny, většinou to není žádný problém.

Katalog obrázků na Mraku (zde) je seznam všech obrázků, které už byly dříve na našich webech použity. Pokud zde najdeš co potřebuješ, napiš do svého požadavku jméno obrázku (souboru) a zmiň, že se jedná o obrázek z Katalogu.

Přidávat nové obrázky do Katalogu mohou pouze Webmasteři MSK TO a automaticky tam budou přidávat každý nově zveřejněný obrázek, takže katalog bude stále růst a bude větší šance, že tam najdeš co hledáš.

Kromě obrázku můžeš v Katalogu najít také TXT soubor, který má stejné jméno jako obrázek (to je ideální stav). Soubor obsahuje informace o autorovi a licenci obrázku, tato informace bude také přidána do článku.

Formátování článku

Detailní informace o psaní a zveřejňování článků na pirátských webech používajících systém Jekyll najdeš na Mraku zde (pro otevření odkazu musíš být na Mraku přihlášen(a)).

Článek ke zveřejnění musí být dobře zformátován. Pokud si webmaster z MSK TO bude muset formátování domýšlet, je možné, že se bude vzhled článku lišit od tvé představy.

Ukázku, jak má vypadat dobře zformátovaný článek, najdeš zde.

Nadpisy

Úplně nahoře uveď název článku.

Pokud budeš článek členit do podkapitol uvedených vlastním podnadpisem, dbej na to, aby podnadpisy byly „menší“, než předchozí nadpis/podnadpis.

Perex

Článek musí být uveden perexem, měl by být krátký a výstižný. Perex vždy zvýrazňujeme tučným fontem a na začátku perexu je místo a datum v tomto formátu (nezvýrazněno, od perexu odděleno dlouhou pomlčkou):

Ostrava, 24. září 2019 – Tady začíná perex…

Pak následuje oddělení horizontální čárou (kromě článku pro web Ostravy) a dále text článku.

Tělo článku

Pro citaci nebo přímou řeč použij správné české uvozovky a odděl ji od ostatního textu, tak jako je to v ukázce.

Pokud chceš do článku vložit další obrázky, označ kde mají být umístěny a doplň je textem, který má být v popisku. Pro všechny obrázky platí stejné podmínky jako pro úvodní obrázek (viz výše), tedy kromě rozměru, ale měly by být aspoň stejně široké.

Po konci textu článku následuje oddělení horizontální čárou.

Licence

Zde se uvádějí licence obrázků, případně dalších médií.


V případě nejasností kontaktuj: Michal Breškovec

© Piráti, 2022. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
regiony/moravskoslezsko/jak_vydat_clanek.txt · Poslední úprava: 06.11.2021 11:01 autor: hak.stonawki