• @ALL has read permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions

Toto je starší verze dokumentu!


~~NONSI~~

Autoři

Pirátská strana je také kulturním hnutím. Jedním z našich cílů je podporovat tvorbu autorů a umělců. Jenom si nemyslíme, že by vhodným prostředkem podpory byl zákaz kopírování, který navíc podle současného zákona trvá ještě 70 let po smrti autora. Zákaz kopírování pouze vytváří prostředí, kde má vydavatel monopol a kde jsou vybírány nesmyslné poplatky.

Co si myslí samotní autoři? Řada českých i světových autorů podporuje výraznou reformu současného systému. Ostatně už autor Bídníků Viktor Hugo, který vznik současného systému prosadil, říkal, že majetkové zájmy na kopírovacím monopolu nelze stavět nad právo veřejnosti sdílet informace.

Pirátská strana chce, aby autorské právo opět chránilo autory před vydavateli. Motivace autorů k tvorbě je důležitá, ale zvolený způsob by neměl brát lidem možnost tvorbu sdílet. Následující seznam shrnuje názory některých význačných autorů a umělců, bez ohledu na to, zda se hlásí k Pirátům či nikoliv:

Autoři a umělci Odkazy a citáty
Karel GottKarel Gott Dlouho se na tom pracuje, jsou alba, na kterých se pracuje rok. A pak si to někdo stáhne zadarmo. Výborně, stáhl si to, něco ho tam zaujme a přijde na koncert – ta vstupenka na koncert se nedá nějak stáhnout zadarmo, tu si musí koupit. Přijde na koncert, zaujme ho, že tam je ta deska, ví, že bude autogramiáda, přesto si ji koupí, chce to mít podepsané s věnováním.
„Merchandising“ patří k obrovskému balíku servisu pro zpěváka, který si vydělá na produkci ve studiu.
Zdroj: diit.cz
Jaromír NohavicaJaromír Nohavica Internet je nesmírně mocný a silný. Není pána mezi mnou a Internetem. Není pána, který má na Internet. Už nemůžou chtít nic, co nechceme my. Když já napíšu písničku a pošlu vám ji, tak vy si ji vyberete. Kdybych dneska napsal v noci písničku „Malé facky mě nezajímají“, tak v pondělí si ji na Internetu můžete najít a poslechnout. Nemusím se doprošovat nějakých úřadů, nějakých pánů.
Vždy jsem říkal: „Palte, palte. Živý koncert nevypálíš.“ Živé koncerty a Internet jsou v současné době to nejideálnější. Jsem moc rád, že jsem se této doby dožil.
Volný přepis z youtube.com
Paulo CoelhoPaulo Coelho Na začátku jsem si chtěl jen popovídat s někým jiným. Ale to nestačilo – chtěli jsme společně sdílet hudbu, knihy nebo filmy, které máme rádi. Když to ještě žádný zákon nezakazoval, informace proudily volně. Až si toho nakonec všiml zábavní průmysl a začaly represe.
Pokud si koupíte pomeranč a sníte ho, musíte si koupit další, a proto dává smysl, že pomeranče by neměly být zadarmo, protože konzument produkt spotřebovává. Umění je o kráse. Hudba je o kráse. Pokud navštívím stránku a líbí se mi tam hudba, koupím si i CD, protože chci vědět víc o tvorbě umělce.
Moje texty tady jsou zadarmo. A vy je můžete kopírovat, pokud uvedete jméno autora.
Také jsem se rozhodl vytvořit pro fanoušky neoficiální stránku „Pirát Coelho„, kde nabízím ke stažení kompletní texty mých knih přeložené do různých jazyků. A prodávám nyní víc knížek než kdy jindy. (Kde to je? No, není těžké to najít…)
Přeloženo z originálu: paulocoelhoblog.com
Celý překlad zde: piratskenoviny.cz
David BowieDavid Bowie Jsem plně přesvědčen, že copyright již za deset let nebude existovat a autorství a intelektuálního vlastnictví se tento boj bude také týkat. Hudba se stane něčím jako je tekoucí voda či elektřina. Takže teď je to něco jako „využij těch posledních pár let“, protože nic z toho se již nikdy nebude opakovat. Musíte se připravit, že budete muset hodně jezdit na turné, protože to bude poslední unikátní situace, která zbude. Je to šíleně vzrušující. Na druhou stranu je jedno, jestli si myslíte, že to je vzrušující či ne, ono se to prostě stane.“
Zdroj: reporti.net
NotchNotch Po čase pirátství vyhraje, prostě musí. Alternativa je příliš odstrašující.
Pokud někdo upirátí moji hru Minecraft místo toho, aby si ji koupil, tak to znamená, že jsem potenciálně přišel o nějaký zisk. Nemůžu nikdy skončit v dluzích, kdyby lidi příliš pirátili moji hru, ale mohl jsem mít ještě víc, pokud by si ten člověk hru koupil. Ale co když se tomu člověku hra líbila, promluví o ní se svými přáteli a podaří se mu tři přesvědčit, aby si hru koupili? Tak bych třikrát prodal, místo abych zablokoval potenciálně ztracený prodej, který mě ale primárně nestál žádné peníze.
Místo toho, abych prostě spoléhal na vinu, která piráta přesvědčí o koupi, nebo mrhal čas a peníze na pokusy o jeho zastavení, můžu nabídnout doplňkové služby, které rozšíří požitek ze hry a budou dostupné pouze online. Ukládání úrovní online, centralizované vzhledy, seznamy přátel a zabezpečené jméno pro multiplayer. Žádná z těchto funkcí nebude dostupná z pirátské verze hry a doufejme, že toto mohou být funkce, které učiní z pirátů potenciální zákazníky.
Proč bojovat s největší revolucí toku informací od dob tiskařského lisu, když s ní můžete snadno pracovat přidáním služeb, které ve skutečnosti přidají hodnotu nad rámec výroby digitální kopie.
Zdroj: notch.tumblr.com
Cory DoctorowCory Doctorow Už neexistuje žádná „kopírovací legislativa“. Každá moderní kopírovací legislativa se stává Internetovou legislativou — legislativou, která se v každém ohledu dotýká toho, jak používáme Internet.
Jsem všemi deseti pro vyřešení pravidel regulujících zábavní zásobovací řetězec, ale všeho s mírou: Když problémy kopírovacího monopolu „vyřešíme“ na úkor Internetu, vyřešíme je na úkor společnosti 21. století jako celku.
Proto už je čas přestat mluvit o kopírovacím monopolu a tvořivosti a začít mluvit o Internetu. Protože i lidé tak chytří a talentovaní jako Don Henley si stále myslí, že můžete vybudovat celonárodní špehování a cenzuru sítě a dotkne se to jen „pirátství“.
Dokud bude debata zaměřená na umělce, tvorbu a publikum — místo svobody projevu, soukromí a poctivosti — budeme budoucnost společnosti jako celku dál podřizovat současnému obchodnímu trápení jednoho průmyslového odvětví.
Přeloženo z originálu: locusmag.com
Celý překlad zde: piratskenoviny.cz
Blanka ČechováBlanka Čechová Současná hysterie okolo pálení pirátů a čarodějnic se mi zdá trochu směšná. Nemyslím si, že uživit se literaturou na stokrát zpřesýpaném malém pískovišti českého trhu se kardinálním způsobem ztěžuje právě kvůli pirátskému stahování. Daleko víc než piráti mě dráždí arogantní neplatiči z řad filmových produkcí. Kdyby mi několikeré firmy (které velmi dobře vědí, co je a není krádež) za odvedenou autorskou a dramaturgickou práci nedlužily desítky tisíc, mohl můj román Totál Balkán vyjít klidně ve větším nákladu. Na svém blogu nabízím čtenářům spoustu obsahu zadarmo, včetně řady ukázek ze svých knih a má zkušenost je taková, že pokud text někoho opravdu zaujme, tak si ho prostě pořídí ve formě kvalitní tištěné nebo elektronické knihy. Souhlasím s Paulem Coelhem, že dobrá myšlenka nepotřebuje ochranu. Potřebuje reklamu.
Zdroj: jinepsani.blogspot.com
Lucie BíláLucie Bílá MF DNES: Hodně se diskutuje o tom, jak stahování omezit. A taky o tom, jak klesají prodeje cédéček. Chtěla byste v dnešní době začínat kariéru?
Lucie Bílá: Ne. Ale víte, pro mě cédéčko není něco, na čem vydělávám. Pro mě je to „podpis-karta“. To znamená, že když si tu „podpis-kartu“ někdo někde ofotí, tak to není problém můj, ale té firmy. Jestli si mě vypálí hodně lidí, chvála bohu za to.
MF DNES: Pak už ty firmy ale nejspíš žádné desky vydávat nebudou.
Lucie Bílá: Ale vždyť už si to stejně vydáváme sami. Když někdo přijde na to, jak něco získat jednodušší formou, jak tomu chcete zamezit? Moje jediná rada je – najděme si novou cestu. Firmy, co dřív vyráběly kazeťáky, taky musely začít vyrábět něco jiného.
MF DNES: Stahování a kopírování podle vás interpretům neškodí?
Lucie Bílá: Ne, interpretům ne. Malér je to spíš u filmů, ale co se týče cédéček, znovu říkám, že mně jako interpretovi to nevadí. A i to málo, co cédéčka vydělají, většinou dávám autorům. Jsem zvyklá si svůj tým lidí motivovat sama a opravdu mám velmi slušně placené lidi, kteří mi pomáhají vytvořit to, co je Lucie Bílá. Lucie Bílá je firma. To není ta holka, ta zpěvačka, to je jen název, protože já jsem především Hana Zaňáková.
Zdroj: Úryvek z rozhovoru pro MF DNES 3. března 2012, autor: Jiří Sotona
Neil GaimanNeil Gaiman Když jsem poprvé zjistil, že lidé mé básně a příběhy pirátí na Internetu, byl jsem dost naštvaný. Poté jsem si ale všiml dvou velmi důležitých věcí. Jednou z nich bylo, že v zemích, kde mé dílo pirátili nejvíce – hlavně v Rusku (kde mé příběhy a básně překládali a šířili dál) –, se prodávalo čím dál více mých knih. Lidé mě objevovali proto, že mě jiní pirátili. A poté si šli koupit tištěnou knihu; a kdykoli jsem v Rusku vydal nějakou novou, prodávala se více než ty předchozí. Šířením své tvorby autoři neztrácejí peníze. Když ohledně tohoto tématu mluvím před obecenstvem a oni se mě zeptají: „A co peníze ztracené na prodaných výtiscích?,“ zeptám se jich: „Máte oblíbeného spisovatele?“ Odpovědí, že ano. Pak je vyzvu, aby zvedli ruku, pokud ho objevili tak, že vešli do obchodu a koupili si jeho knihu. Přihlásí se maximálně 5-10 %. Velmi málo z nich si první knihu svého nejoblíbenějšího spisovatele koupilo. Půjčili si ji. Nebo ji dostali. Nezaplatili za ni. A tohle je to pirátství: lidi si půjčují knihy. Je to vlastně reklama. Oslovíte více lidí. Dáváte o sobě vědět. Když jsem tohle pochopil, změnil jsem pohled na autorské právo a na Internet. Protože to nejdůležitější, co Internet dělá, je, že lidem umožňuje slyšet, číst a vidět věci, které by jinak slyšet, číst ani vidět nemohli. A myslím, že to je fantastické.
Zdroj: youtube.com
Mark Twain Mark Twain Jak nevýslovně zábavná a hloupá byla ta fraška s „plagiátorstvím“! Jako kdyby jakýkoli lidský projev, ať už ústní nebo psaný, nebyl plagiátostvím! Jádro, duše, podstata všech lidských projevů je plagiátorství. V podstatě všechny myšlenky jsou totiž z druhé ruky, vědomě i nevědomě přebrané z milionů vnějších zdrojů, a sběratel je denně využívá s pýchou a uspokojením, protože se mylně domnívá, že pochází od něho; přitom na nich není nic originálního, kromě lehkého zabarvení způsobeného jeho duševními a morálními kvalitami a jeho temperamentem, které se projevuje ve stylizaci projevu. Když velký řečník pronese úžasný projev, ve skutečnosti nasloucháte desítkám století a desítkám tisíc mužů – ale nazýváme to jeho projevem. Ve skutečnosti nějaká maličká část projevu opravdu jeho je, ta je ale zanedbatelně malá. Většinu odpracovali jiní. K vynálezu telegrafu, parního stroje, gramofonu, telefonu a jakéhokoliv jiného důležitého přístroje je potřeba tisíce lidí – a ten poslední sklidí všechny zásluhy, zatímco na ostatní se zapomene. On přispěl jen svým malým drobečkem – to je všechno. Měli bychom si uvědomit, že devětadevadesát procent všeho pocházejícího z mysli je čisté plagiátorství, a proto bychom měli býti skromní.
Zdroj: brainpickings.org
Stephen Fry Stephen Fry Mám podezření, že odvětví, ve kterém se pohybuji, neboli filmový a televizní průmysl, dělají špatnou věc. Hlavně v Americe, ale i v Británii a jinde v Evropě se vehementně soudí s lidmi, kteří nelegálně stahují. Snad by se většina z nás shodla, že by měli být stíháni ti, kteří stahují za účelem následného prodeje a zisku. Ale to, o čem jsem se snažil lidi z mé branže přesvědčit a co mnozí z nich odmítají, je, že není vůbec dobré označovat lidi za zločince. Všichni známe tu absurdní a otravnou reklamu, která je na začátku každého DVD: „Kabelku byste neukradli.“ To je špatně! Chtělo by zajít za lidmi, kteří tuto reklamu vymysleli a zeptat se jich: „To vážně nevidíte rozdíl? Vážně jste tak zaslepení a myslíte si, že morálka je tak absolutní, že člověk, který si přes BitTorrent stáhne díl svého oblíbeného amerického seriálu 24, aby ho mohl vidět dříve než ostatní, je stejný jako člověk, který někomu ukradne kabelku? Chcete mi říci, že když jsem si nelegálně nahrával hudbu na kazetu, je ze mě kriminálník? Že proto nemůžu být dobrým občanem? Že jsem nepřítelem kreativních umělců, že ničím živou hudbu? Nechápete, že jsem byl pouze chudý student, který zbožňoval hudbu a chtěl mít dobrou kompilaci? Ve chvíli, kdy jsem si mohl dovolit hudbu koupit, udělal jsem to – protože jsem chtěl.“ A tak to mají skoro všichni.
Když si něco nelegálně stáhnete, neznamená to, že jste najednou kriminálníci, ničitelé umění a nepřátelé hudebníků a filmových tvůrců. To nejhorší, co nahrávací průmysl může udělat, je znepřátelit si milovníky hudby. Jak může být tak hloupý?
Zdroj: welove-music.com
Ludwig van BeethovenLudwig van Beethoven Na světě by mělo existovat jenom jedno velké skladiště umění, kam by každý umělec mohl zanést svoje umělecká díla a odkud by si mohl vzít, cokoliv by potřeboval. Dneska musí být napůl obchodník.
Zdroj: Dopis Hofmeisterovi psaný v Lipsku, leden 1801.
© Piráti, 2024. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
public/autori/start.1345367427.txt.gz · Poslední úprava: 19.08.2012 09:10 autor: Jakub Michalek