• @ALL has read permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions

Leo Babauta ze Zen Habits: spisovatel, který chápe svobodu.

Uncopyright

Tento blog, stejně jako všechny mé e-booky, jsou od ledna 2008 bez copyrightu. Uvolnil jsem je jako volné dílo. Nemusíte mi posílat e-mail a žádat mě o povolení - využívejte mé výtvory jak chcete! Posílejte je e-mailem, sdílejte je či je znovu vydejte, ať už s uvedením mého jména či bez toho. Měňte je, přidejte nějaká sprostá slova a připište je mně. Nevadí mi to. Budu rád, když mě uvedete jako autora, ale dělat to nemusíte. Mám radši, když si lidé mé e-booky kupují, ale když je chtějí sdílet se svými přáteli, mají na to rozhodně právo.

Proč se zbavuji copyrightu

Nejsem fanoušek zákonů o kopírovacím monopolu, a to hlavně když je používají společnosti za tím účelem, aby si došláply na nějaké chudáky a mohly tak dále vydělávat obrovské peníze. Často se říká, že copyright chrání umělce, ale ve většině případů autoři dostávají jen zlomek peněz a většinu shrábnou společnosti. Během těch více než čtyřech let, které zkouším tento experiment, mi zbavení se copyrightu jako autorovi ani trochu neuškodilo.

Myslím, že ve většině případů protekcionismus, který je autorům podstrkován „protipirátskými“ kampaněmi, žalobami a lobbismem, ve skutečnosti autorům škodí. Omezování distribuce kvůli ochraně zisků není dobrá věc. Absence copyrightu a neskrývané kopírování ostatními umělci a dokonce i obchodníky, nikdy nepoškodilo Leonarda da Vinciho, pokud se bavíme o obrazech jako je Mona Lisa, Poslední večeře a nebo Proporce lidské postavy (Vitruvius). Nikdy nepoškodilo Shakespeara. Pochybuji, že vůbec někdy nějakého umělce poškodilo (i když zrovna v tomto mohu být ignorantský).

A přestože rozhodně nejsem da Vinci nebo Shakespeare, copyright mi nikdy nepomohl a uncopyright nikdy neublížil. Pokud má někdo chuť sdílet můj obsah na svůj blog a nebo jakoukoliv jinou věc se mnou spojenou, tak to beru jako dobrou věc. Pokud by někdo chtěl sdílet mou elektronickou knihu se 100 přáteli, nechápu, jak by mě to mohlo poškodit. Mé dílo se rozšíří mezi daleko větší okruh lidí, než kdybych jí šířil sám. A z mého pohledu je to důvod k radosti.

A pokud někdo chce vzít mé dílo a vylepšit ho, jako to dělali umělci po staletí, tak je to úžasná věc. Pokud si chtějí vzít mé oblíbené příspěvky a udělat z nich něco legračního, inspirujícího nebo provokujícího, klidně i smutného… tak říkám: Jděte do toho. Odvozování a inspirace je pro kreativní komunitu přínosem. Tohle není samozřejmě nový koncept, otevřeně tu vykrádám názory jiných. Což je tak trochu pointa.

Protiargumenty

Určitě se najde hodně námitek, které se budou týkat této myšlenky a tady jsou odpovědi na pár z nich:

  1. Google sníží hodnocení vašich webových stránek. Z toho co vím Google penalizuje stránky, které mají přesné duplikáty na ostatních stránkách, když se budeme bavit o PageRanku1) Ale přes 4 roky bez copyrightu jsem v PageRanku neutrpěl žádnou ztrátu. Stejně, SEO2) pro mě není důležitá.
  2. Přijdete o výdělky z prodeje elektronických knih. Pokud si lidé koupí moji elektronickou knihu a poté jí rozšíří mezi 20 lidí a každý z těch 20 lidí jí rozšíří mezi dalších 20 a těch 20 mezi dalších 20… tak přijdu o 76 000 dolarů, co se týče výdělků z prodeje elektronických knih. Možná. Ale jen za předpokladu, že by si tito lidé knihu opravdu koupili, kdyby nebyla volně šířena. A to vám nezbaštím. V tomto případě tisíce lidí čtou mé dílo (a učí se o Zvycích Zenu), kteří by si ho jinak nepřečetli. A to je dobře pro autora jakéhokoliv díla. Navíc jsem vydělal o dost více peněz, když jsem opustil copyright, než když jsem copyright měl.
  3. Kdo ví, co lidé udělají s vaším dílem? Někdo může vzít mé dílo a udělat z něj naprostý odpad a nalepit na to mé jméno. Mohou ho přeložit tak, že v něm budou všemožné chyby. Mohou… dobře, mohou s ním dělat cokoliv. Ale ta myšlenka, pramenící z mysli někoho, kdo chce kontrolovat obsah děl… když já zastávám názor, že obsah děl se kontrolovat nedá a pokud se kontrolovat dá, tak to není dobrá věc. Co když někdo použije mé dílo a vytvoří z něj něco geniálního a stane se dalším Jamesem Joycem? A nebo, pravděpodobněji, co když vezmou mé dílo a rozšíří původní koncepty a tím ho obohatí pro ještě více lidí? Zbavte se kontroly a uvidíte, co se stane. Lidé jsou úžasná, kreativní stvoření. Nechme je ukázat, co umí.
  4. Co když někdo vydá knihu s celým vaším obsahem a vydělá z ní miliony? Pak doufám, že mi alespoň přičtou zásluhy. Upřímně bych si přál, aby mi dali nějaké z těch peněz. Mám pro to koneckonců dobrý důvod.
  5. Ale… oni vás okrádají! Nemůžete ukrást to, co je volně šířeno. Já to nazývám sdílením, ne pirátstvím.

Dobře, myslím, že je tu ještě jedna maličkost, kterou můžeme navrhnout: Je pravda, že nemůžete ukrást to, co je volně šířeno, ale také nemůžete ukrást to, co si nemůžete odnést. I kdyby Leo nepodporoval šíření, vytváření kopií jeho děl (a nebo děl kohokoliv jiného) by nebylo krádeží, protože kopírování není krádež. Kopírování může být ilegální, podle určitých soudních pravomocí, ale spousta ilegálních věcí není krádeží. Nic z toho samozřejmě nemění skutečnost, kterou Leo zmiňuje výše.

Originální text v angličtině

1) PageRank je algoritmus pro ohodnocení důležitosti webových stránek - pozn. překl.
2) Search Engine Optimization – optimalizace internetových stránek pro internetové vyhledávače - pozn. překl.
© Piráti, 2024. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
public/autori/babauta.txt · Poslední úprava: 18.04.2020 19:45 autor: petr.vileta